Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1165 postów 19457 komentarzy

BEZ SMAKU

Katogoria - Iza Rostworowska. Crux sancta sit mihi lux / Non draco sit mihi dux Vade retro satana / Numquam suade mihi vana Sunt mala quae libas / Ipse venena bibas

Ruch narodowy nareszcie!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie mam wątpliwości, że cały świat boi się jednego najbardziej;- że w Polsce powstanie ruch narodowy, co będzie oznaczać wybranych demokratycznie katolików u władzy, więc urządzenie państwa po katolicku.

Tego boi się Ameryka republikańska i inna, Rosja, Niemcy, Izrael, masoneria, banki, wielki biznes, najemnicy w rządach, socjaliści, liberałowie, socliberałowie, a najbardziej filozoficzna Szkoła Frankfurcka. Na to czekają wszystkie europejskie narody, i wszystkie religie, bo JPII pokazał, że oznacza to pokojowy dialog, triumfalny  powrót teologii i prostej uczciwości w życiu publicznym. Na to czekają wreszcie małe narody słowiańskie i europejskie elity , te prawdziwe. To zapowiada kontrrewolucję światopoglądową na miarę, jakiej nie było od Rewolucji Francuskiej. To oznacza zmiany fundamentalne. To oznacza, że świat zrobi wszystko, by to zniszczyć, rzuci wszystkie pieniądze i środki. Oznacza to też, że musimy zaangażować wielką odwagę, determinację i dojrzałość, może największą w naszej historii.

 

Przyjrzyjmy się postulatom narodowym w wydaniu polskim, jak są groźne dla ideologów i atrakcyjne dla nas;

Jeden z mniej wytrawnych, choć dość znaczących „sanatorów” wypowiedział się w rozmowie: „my czekamy, aż wy się rozbijecie, na wewnątrz pokłócicie, a wtedy was wykończymy”. Jest to jedno z sanatorskich złudzeń, bo zlikwidować obozu narodowego nikt nie zdoła: nie jest on wyrazem, ani jakiejś doktryny, ani jakichś partykularnych interesów; wyrasta on z istoty narodu, jest organizacją narodowego ducha i gdy naród żyje, on zginąć nie może. Może on tylko nie stanąć na wysokości swych zadań, gdy zgłupieje i gdy go zaprzątać będą wewnętrzne rozterki.

Jestem Polakiem – to słowo w głębszym rozumieniu wiele znaczy. Jestem nim nie dlatego tylko, że mówię po polsku, że inni mówiący tym samym językiem są mi duchowo bliżsi i bardziej dla mnie zrozumiali, że pewne moje osobiste sprawy łączą mnie bliżej z nimi, niż z obcymi, ale także dlatego, że obok sfery życia osobistego, indywidualnego znam zbiorowe życie narodu, którego jestem cząstką, że obok swoich spraw i interesów osobistych znam sprawy narodowe, interesy Polski, jako całości, interesy najwyższe, dla których należy poświęcić to, czego dla osobistych spraw poświęcić nie wolno.

Nie umiałbym powiedzieć, gdzie pierwej, we Francji, czy we Włoszech, użyto wyrazu „nacjonalizm” dla określenia nowego ruchu narodowego. Byłem zawsze zdania, że to termin nieszczęśliwy, osłabiający wartość ruchu i myśli, którą ten ruch wyrażał. Wszelki „izm” mieści w sobie pojęcie doktryny, kierunku myśli, obok którego jest miejsce na inne, równorzędne z nim kierunki. Naród jest jedyną w świecie naszej cywilizacji postacią bytu społecznego, obowiązki względem narodu są obowiązkami, z których nikomu z jego członków nie wolno się wyłamywać: wszyscy jego synowie winni dla niego pracować i o jego byt walczyć, czynić wysiłki, ażeby podnieść jego wartość jak najwyżej, wydobyć z niego jak największą energię w pracy twórczej i w obronie narodowego bytu. Wszelkie „izmy”, które tych obowiązków nie uznają, które niszczą ich poczucie w duszach ludzkich, są nieprawowite.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyna, dla której chcemy żyć i pracować.


Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu. Naród szczerze, istotnie katolicki musi dbać o to, ażeby prawa i urządzenia państwowe, w których żyje, były zgodne z zasadami katolickimi i ażeby w duchu katolickim były wychowywane jego młode pokolenia. Wielki naród, jak już było gdzie indziej powiedziane, musi nosić wysoko sztandar swej wiary. Musi go nosić tym wyżej w chwilach, w których władze jego państwa nie noszą go dość wysoko, i musi go dzierżyć tym mocniej, im wyraźniejsze są dążności do wytrącenia mu go z ręki.

Od dłuższego już czasu doszedłem do przekonania, że Piłsudski śni o dyktaturze wojskowej, o roli Napoleona wypływającego na fali rewolucji.(...) Taki człowiek, podniecany przez swoich współkonspiratorów, łakomych na władzę, łatwo gotów pokusić się o zamach na sejm. Zamach taki, moim zdaniem, skazany jest na fiasco w tym znaczeniu, że Polską rządzić bez poparcia narodu nikt nie jest w stanie. Nam wszakże musi chodzić nie o to, żeby podobny zamach spotkał się z niepowodzeniem, ale o to, żeby zamachu nie było. Sama próba takiego zamachu może Polskę zarżnąć…

Prawdziwy patriotyzm nie może mieć na względzie interesów jednej klasy, ale dobro całego narodu.

Praca naukowa jest szukaniem prawdy i wysiłki pracowników, którym często towarzyszy wielkie poświęcenie i wyrzeczenie się tego, co inni mają w życiu, z miłości prawdy pochodzą. Zbliżenie się z nauką, zrozumienie jej ducha rozwija w społeczeństwie miłość prawdy, wypiera z życia społecznego kłamstwo: kłamstwo poczciwe, polegające na złudzeniach co do siebie samych i co do świata zewnętrznego, złudzeniach, które były źródłem tylu klęsk naszej ojczyzny – i kłamstwo podłe, obmyślane i często zorganizowane, które znieprawia życie polityczne i rozkłada siłę narodu.

Przed Polską, zdaniem moim, otwierają się tak świetne widoki jakich od wieków nie miała. Może ona wszakże z nich skorzystać tylko wtedy, gdy sama dorośnie do swego położenia i swych zadań. Wszystko zależy od tego, czy obóz narodowy polski w tych trudnych dla niego chwilach nie osłabnie ani w swej myśli, ani w działaniu.
Nie mam wątpliwości, że wiedzą to dobrze nasi przeciwnicy… To też dziś za pierwsze zadanie stawiają sobie skorzystać ze słabości czy głupoty tych czy innych żywiołów w naszym łonie, by nas rozwałkować, rozbić na grupy nawzajem się zwalczające…

Wolnomularstwo utraciło już siłę duchowej atrakcji. Mając siłę organizacyjną, a stąd władzę i rozdawnictwo łask, przyciąga ono jeszcze ludzi, i to w dużej liczbie. Ale ten rodzaj ludzki, których się przyciąga łaskami, nie podbija świata. Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia.

Wyrafinowanie duchowe naszego inteligentnego ogółu, jakkolwiek zupełnie zrozumiałe, gdy zważamy wszystkie jego źródła, przy bliższym zastanowieniu jest i smutne, i śmieszne zarazem. I nie tylko dlatego, że nie odpowiada ono poziomowi rozwoju naszych władz duchowych, że intelektualizm łączy się często ze słabymi zdolnościami umysłowymi i nawet nieuctwem, że estetyzmowi towarzyszy brak poczucia piękna, surowość i niewyrobienie smaku, podlegającego pierwszej lepszej sugestii, że w pierwszych szeregach ruchu etycznego idą niedojrzałe dusze, nie rozumiejące życia i jego zadań, niezdolne do konsekwentnego stosowania zasad, ale dlatego także, iż obecnemu momentowi i w dziejowym rozwoju naszego narodu najmniej odpowiada wszelka kontemplacja, wyrafinowanie duchowe, bierne filozofowanie lub pływanie w estetycznych ekstazach. My jesteśmy narodem młodym, a jeżeli idzie o świeżość duchową głównej masy społecznej – może najmłodszym w Europie. Polska upadła nie dlatego, że się jako naród zestarzała, ale dlatego, że się wykoleiła w rozwoju.

Rozmawialiśmy  prywatnie z Zybertowiczem kilka dni temu, w warszawskiej kawiarni ( ja i Asadow). Socjologia nas nie rozumie. Ma inny język, inną ''nar-rację'' ( ulubione słowo Zybertowicza) . Zajmuje się głównie tym, co my uważamy za drugorzędne, stawia na rozwlekły dialog bez wiążących wniosków, oczekuje takiego otwarcia, które nie definiuje prawd i  wycofuje się nawet z racji. Chce uczynić nas na swój obraz, zrobić z nas obserwatorów, nie kreatorów. Mamy wyrzec się  tożsamości na rzecz błędnie pojętej ''miłości'', która nie mierzy się prawdą. Ma być miło i przyjemnie, bez napięć. To oznacza dla nas zaburzenia osobowości i brak tożsamości. Pytania socjologii są naiwne, bądź błędne;- "a muzułmanie?'' ''a Inkwizycja''? Socjologia nie rozumie nauki Kościoła (wogóle), jest nieprzygotowana- to efekt wyrzucenia teologii z uniwersytetów. W państwie katolików (90% ochrzczonych-złożonych Bogu na ołtarzu) nauka nie wie co to nauka społeczna Kościoła, nie wie co zrobiła w nauce reformacja, nie rozumie takiego pojęcia jak ''wewnętrzne usprzecznienie prawdy'', choć powołuje się na Greków, więc winna znać klasyczną logikę. PIS się miota. Jego ''narracja'' jest lewicowa. Gliński mówi tym samym narzeczem.

Nowemu Ekranowi winno być głupio. Wyszedł na pieczeniarza, a tak mało mu brakowało, miał nas pod reką.

 

Czołem Wielkiej Polsce!

 

 

 

KOMENTARZE

 • Socjolog w pracy (intelektualnej)
  - nawet jeśli jest wierzący - musi udawać, że nie wie o Bogu, o Szatanie i o śmiertelnej wojnie dobra ze złem.
  Dlatego wychodzi mu wszystko szare. Albo sraczkowate. Gówno-prawda.
 • @Asadow 00:53:52
  Na co nam taki najemnik?
  Schizofrenia.
  Nie boi się Boga, jak się go zapiera w pracy?

  I co za praca, że każe zapierać się Boga? I co za państwo, że takie ma pryncypia? Mordor.
 • @circ 02:15:35
  Miłym panem prof. Zybertowiczem nie przejmujmy się specjalnie :)
  Socjolodzy.......

  To okropnie sztuczna dziedzina, ta cała socjologia. Tam nie ma niczego z DUCHA. Dla mnie - to taki bełkocik.

  Cieszę się, ze jesteś, Izo !!!
 • @KOSSOBOR 03:54:07
  Idea narodowa przebija się coraz głośniej. To nieuniknione.

  Pozdrawiam Haniu.

  http://www.dystrybucjonizm.pl/e-f-schumacher-problem-skali/
 • @circ
  Potrzeba nam jeszcze tylko dwóch rzeczy:
  - iskry, która nas zapali,
  - masy krytycznej, aby wybuch był naprawdę potężny.

  Pozdrawiam
 • @jazgdyni 06:31:38
  To się juz dzieje. Dwa lata temu jeden Blumsztajn rozpropagował swym debilnym zachowaniem MN. Teraz takich Blumsztajnów codziennie po kilku w telewizorniach rozpacza nad wzrostem "faszyzmu, nacjonalizmu ksenofobii ....". To jaka będzie reakcja społeczeństwa TERAZ?
  Olbrzymia, niespotykana.
  Byleby liderzy czując odpowiedzialność zachowali spokój i opanowanie jak Marian Kowalski w newralgicznym, momencie zgromadzenia.
 • 5*
  Non plus ultra! Dzięki.
  Zdjęcie tej Kobiety z Marszu - pięknie tu symbolizuje to, o czym piszesz.
 • @jazgdyni 06:31:38
  Ludzie potrzebują idei - drogowskazu.
  Są już zmęczeni wymiotami Niedomytego "Proroka" z Czerskiej, które wprowadzają zamieszanie pojęć, niewiarę we własne siły i beznadzieję.
  Polacy chcą żyć.
  Chcą wreszcie być gospodarzami u siebie.

  To jest początek odbudowy Polski.
 • @Autorka
  1. "inni mówiący tym samym językiem są mi duchowo bliżsi i bardziej dla mnie zrozumiali"
  A "lewaki i pedały" też?

  2. "Od dłuższego już czasu doszedłem do przekonania...."
  literówka (doszedłem/doszłam), grodzkizm, czy jest to nie oznaczony cytat?

  3. 'nie rozumie takiego pojęcia jak ''wewnętrzne usprzecznienie prawdy'''
  Tego nikt nie rozumie, bo to jest bełkot.

  4. A tak w dwóch słowach, to o co Pani chodzi?
  O to, że udało się zdjąć odium buractwa z ruchów narodowych?
  Proszę nie przypisywać do tego zbytniej wagi.
  Ludzie doprowadzeni do ostateczności przez Tuska są gotowi bardzo przesuwać granicę smaku. Ale jeszcze kilka takich wygłupów jak Gmyza czy Pietkuna, kilka głupich wystąpień kandydatów na nowych liderów, jakiś zlot podgolonych młodzieńców witających się salutem rzymskim i nawet większość rozsądnych ludzi uzna, że dalej granicy smaku przesunąć się nie da.
 • .
  "Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu. "
  ______________________________

  Podstawowy błąd w rozciąganiu ostatnich 200 lat, a uwzględniając warstwy chłopskie ostatnich 150 lat na całe tysiąclecie dziejów Polaków-Słowian Zachodnich.
  Chcecie by powstał LPR bis w którym maczała palce MW, tylko 'bis' oznacza wersję raykalną.
  No cóż, jeśli powstanie to historia jego jest znana, tyle że jako konkurentow macie PIS i SP, czyli bedziecie musieli się podzielić w trójke tymi 20% elektroratu, a największy z tej trójki dostanie dodatkowo 5-8% premii u nie posiadających takich poglądów.

  Z góry wiadomo, że zakończy się to klapą, czego przykładem jest PRz z ich 2% w roku 2007, a głoszący dokładnie te same poglądy co autorka.
  Inne przykłady?

  Próbowano zainicjować podobny ruch pod szyldem Akcja Katolicka, zakończyło sie to niczym i musieli zostać mikronową składową AWS.


  Albo RKN, rozszyfruję, bo mało kto pamieta Ruch Katolicko Narodowy A.Macierewicza i jego 1,2% w wyborach w roku 2005.

  Tak więc już wiecie ile politycznie znaczycie.
 • jeszcze odnośnie "całego świata"...
  Gdy Tusk wystąpił w PE wzywając do zwalczania problemów UE przez "więcej UE", pod transmisją na YouTube znalazł się komentarz w którym ktoś po angielsku napisał, że może najpierw zapewnilibyśmy pracę ludziom w granicach naszego "fucking country", a potem pouczali innych.
  Myślę, że to jest miernik zainteresowania "świata" Polską.
  http://www.youtube.com/watch?v=hiKBY95gf8E
 • Nowemu Ekranowi winno być głupio. Wyszedł na pieczeniarza, a tak mało mu brakowało, miał nas pod reką.
  Droga Izo. Nowy Ekran zachował się bardzo dobrze. Dostarczył generator prądu pod pomnik Dmowskiego, żeby ludzie mieli oświetlenie i nagłośnienie. To, że przy pomniku Dmowskiego nie doszło do burd i krwawych zamieszek to między innymi zasługa środowiska TELEWIZJI NARODOWEJ i NowegoEkranu właśnie. Czekamy na to, co "carcinka" nagrała i wyemituje - to się ludziom oczy otworzą.
  :)
  W Twoim wpisie odczytuję niepotrzebny tryumfalizm i zaklinanie rzeczywistości. Owszem, piękny był ten Marsz Niepodległości, ale teraz - stoimy przed kolejnym, który odbędzie się za niespełna rok. Do wyjaśnienia pozostaje, kto unika narodowo-demokratycznego wiecu przy pomniku Dmowskiego? Kto pcha do maszerowania, które jest niebezpieczne, niedostatecznie zabezpieczone medialnie, które może się przekształcić w intifadę? Tych problemów jest mnóstwo i trzeba się z nimi zmierzyć. Większość ludzi biorących udział w MN nie zna Dmowskiego. Nic nie słyszało o Układzie z Dorotheenstrasse na przykład.
  Polski ruch narodowy dzisiaj składa się z wielu grup, które się nawzajem nie znają, jest mnóstwo dezinformacji i oszustwa. Niektóre grupy są spenetrowane przez System, przytulone do PiS-u i Platformy. Niektóre - są intensywnie promowane w mediach establishmentowych. Wartościowe jednostki polskie są eliminowane fizycznie i odbywa się to poza świadomością naiwnych szeregowych członków.
  +
  Dalej - czeka nas sporo pracy nad wyjaśnieniem roli Służb Bertone w tym, co się działo. Jak wytłumaczyć rejteradę Telewizji Trwam i Radio Maryja z tego narodowego wydarzenia? Dlaczego nie było relacji na żywo w tych mediach, które siebie przedstawiają jako katolicki głos w polskich domach? To jest zaprzaństwo i to grube. Jestem pewien, że Ojciec Rydzyk chciał i mógł taką uczciwą relację zrobić, ale Kardynał Bertone jemu zabronił w imieniu Ojca Świętego, nadużywając swojej władzy przeciwko Polakom. Dlatego się domagam dymisji tego watykańskiego wielmoży.
  +
  Używając słowa "pieczeniarz" dezawuujesz porządnych ludzi, którzy upiekli prosiaka, kiełbasę i kaszankę i częstowali Polaków na Placu Na Rozdrożu. Polski ruch narodowy właśnie się z takich jak my składa i to my stanowimy jego trzon, siłę i przyszłość. Krzywdząc nas - krzywdzisz Polskę. Powinnaś mieć więcej miłości i wyrozumienia.
 • @jazgdyni 06:31:38
  Tylko bez wybuchów proszę. Bo nas wymanipulują jak Palestyńczyków za pomocą intifady. Proszę się zapoznać z tekstem Michalkiewicza "Zanim soldateska upuści nam juchy". Bardzo pouczającym.
 • @Eugeniusz Sendecki 09:09:11
  //Używając słowa "pieczeniarz" dezawuujesz porządnych ludzi, którzy upiekli prosiaka, kiełbasę i kaszankę i częstowali Polaków na Placu Na Rozdrożu.//

  Wydaje mi się że opacznie rozumie Pan słowo "pieczeniarz".

  Co do pieczonego prosiaka i kaszanki na Placu na Rozdrożu, to zaraz padną zarzuty ze strony lewizny że prosiak to czysty Antisemitismus. ;-)
 • Iza
  Ty dobrze wiesz, ze nie jest sztuką krzyknąć: "powstaje RUCH NARODOWY".

  Sztuką jest, aby RUCHEM kierowali Polacy mający olej w głowie.

  Sztuka jest zbudowanie struktury RUCHU odpornej na służby!

  Sztuka jest pozyskanie pieniędzy na walkę z obcymi mediami.

  Dobrze, że jesteś
  Pozdrawiam
 • Wg mnie nie należy także lekceważyc...
  tej wyciągnietej do nas ręki przez Chrześcijaństwo Rosyjskie, które własnie w Rosji się odradza. Przeciwnicy bedą Patriarsze Cyrylowi I wciskac różne KGBowskie pochodzenie, ale nie da się uryc tej rosnącej już fali odrodzenia Chrzescijaństwa w Rosji
  Piszę to w tym kontekście, że nie można miec wszystkich przeciw sobie. Na Zachodzie z całą pewnością, rezimowe (bo tylko takie są) media, będą przedstawiały ten rodzący się nasz Ruch Narodowy, jako narodziny (albo odrodzenie się ) faszyzmu. Łatwo będzie tak zbajerowanej opinii światowej przymknąc oko na "przywracanie demokracji" (na rózne zresztą sposoby)...
 • @Jan Paweł 09:54:24
  Polecam może, ponowne przeczytanie tekstu Pojednania. Tam jest wyraźne wskazanie na te Siły obce idei narodowej, idei Chrześciajństwa.
  Przeciwinikami Pojednania, mogą więc chyba byc tylko piewcy Globalizmu
 • @Mirosław Dakowski 09:56:12
  Cały świat może się bac odrodzenia w Polsce... "faszyzmu", jak z całą pewnością będa to przedstawiały reżimowe światowe media
 • Całe szczęście, że nic z tego nie wyjdzie.
  Poza "poetyką" świecącą światłem odbitym czasów minionych wasze idee są puste jak kieszeń emeryta przed wizytą listonosza.

  To nie dla mnie.
 • @nikander 10:06:40
  Jak TY coś powiesz to już powiesz!
  Moze lepiej nieotwieraj już swoich ust na temat myśli narodowej, bo kompromitujesz sie strasznie.
 • Witam powtórnie.
  Cieszę się.
  Że nie odeszłaś nieodwołalnie.
  A co do ew. przywódców nowego ruchu.
  Koniecznie muszą być dobrze uformowani.
  Oprócz tego, powinni być stale w stanie Łaski Uświęcającej.
  Przeciw zakusom paktowania z Nieprzyjacielem.
  Uzbrojeni w Ducha Prawdy i Mądrości.
  I jeszcze jedno: wszyscy, wszyscy muszą dostać TO.
  Dobrowolnie, z wyboru, bez przymusu.
 • @KOSSOBOR 03:54:07
  >To okropnie sztuczna dziedzina, ta cała socjologia. Tam nie ma niczego z DUCHA. Dla mnie - to taki bełkocik.

  Mi tesz sie zdaje, że te wszystkie nauki to sztuczne som. Taka matematyka na pszykład -po co ona komu? Boga sie niom opisać nie daje. Ta historia to same wojny znowu. A pszeciesz starczy wierzyć w tego co istnieje i nieistnieje, co umarł i żyje, co może ale nie chce. Pszeciesz to takie proste i dla wszystkich ludzi zbawienne.

  Do boju! Gonić antychrystów, a świat będzie piękny! Do boju!
 • @thot 10:11:07
  Ach dzięki Ci za to, że udzieliłeś mi dobrej rady. Sądzę, że przy okazji obdarzyłeś tą radą co najmniej 98 % społeczeństwa. Na szczęście u nas we wsi ludzie chodzą po ziemi.
  A uprawiajcie sobie ten ultramontanizm, wolno wam, chociaż u nas cysorz Józef II rozprawił sie z nim już w latach 40-tych 19-go wieku. Twardą ręką klechów trzymał przez co w Kańczudze bożnica była 200 metrów od kościoła i 100 metrów od cerkwi i nikomu to nie przeszkadzało.
 • @Ptasznik z Trotylu 08:51:51
  "To jest początek odbudowy Polski"...

  Zgadzam się z tobą. Ale tym większe zadanie dla nas. Musimy mówić coraz mocniejszym głosem i do coraz większego audytorium.
 • @Eugeniusz Sendecki 09:11:40
  Ależ źle mnie pan zrozumiał. W każdym procesie dynamicznym są potrzebne te dwa warunki, jakie podałem. Nigdzie nie stwierdziłem, że ma to być proces wybuchowy. To ma być proces, jak pokonanie szczytu, gdzie już nie będzie odwrotu do starego.
 • @Mirosław Dakowski 09:56:12
  Chorwacki anarchista, jako iskra zapłonu wywołał I Wojnę.
  Europa się burzy i chce zmian (ludzie oczywiście, nie złodzieje u żłobu).
  Dlaczego polskie przemiany nie mogą być teraz zapłonem? Otóż mogą i świat się obawia. To nie megalomania.

  Pozdrawiam
 • Polak=katolik? Wg autorki nie można być Polakiem nie będąc katolikiem?
  KK od wieków był i jest ostoją programowania ogłupiającego, służącego maksymalizacji poddaństwa i łupienia.
  Nic dziwnego, że obecnie tak łatwo jest rządzić w PRL bis.
  Bo przecież:
  Masz słuchać władzy bo władza jest od Boga.
  Masz cierpieć i znosić je cierpliwie przez nadstawianie drugiego policzka.

  Nic dziwnego, że PL jest tak duża rozbieżność pomiędzy rzekomo propagowaną przez KK moralnością a rzeczywistym zachowaniem ludzi bo przecież:
  tzw. przykazania (10) Boże zapisane są z zastosowaniem przeczenia (nie CUDZOŁÓŻ, nie KRADNIJ. nie ZABIJAJ, nie MÓW FAŁSZYWEGO ŚWIADECTWA. nie POŻĄDAJ...) - umysł podświadomy nie rozróżnia przeczenia. Więc te przykazania sprawiają, że umysły podświadome są programowane do robienia właśnie tego co nie powinny.
  Nic dziwnego, że tylko przykazania służące umacnianiu władzy są zapisane bezpośrednio czyli bez negacji.

  Wolność Polaków nastąpi tylko wraz z uwolnieniem od fałszywego programowania.
 • @Norbert Lingam 10:26:19
  To że RN jest katolicki nie zamyka nikomu drzwi. RN musi miec odniesienie do Polskich Tradycji Chrześcijańskich, bo odejście od nich skutkowało zawsze tragicznie dla Polski. Chrzescijański Kręgosłup jest otwaty dla wszystkich którzy uznają Wartości Chrześciajńskie za swoje.
  Zaś co do tworzenia odrębnego kościoła narodowego, to jest chyba jakieś nieporozumienie. To że Kościół Katolicki byc może jest gdziez tam jakoś zepsuty, to nie znaczy że należy go zmieniac na coś innego. Wrecz przeciwnie, tym bardziej należy sie modlic i wspomagac duchownych w NAPRAWIE KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO.
 • @jazgdyni 10:44:38
  Tak jest.
  Znajomy Niemiec powiedział mi kilka tygodni temu: "w Europie nie zmieni się nic jeśli wy Polacy nie otworzycie gęby".
 • Nie chcę państwa wyznaniowego.
  Wolałbym, aby ONR poszła w kierunku realizowania swoich nacjonalistycznych, narodowych wartości, ale nie w kierunku państwa kościelnego. Cała hierarchia i struktura kościoła jest skorumpowana, co najmniej tak samo jak obecny rząd, więc postawienie "czarnej mafii" w strukturach władzy mija się z celem.

  Druga sprawa - ONR zgodnie z tym, co mówi, nie jest organizacją nastawioną na politykę (można to wyczytać na ich stronie internetowej). Więc prędzej czy później albo organizacja zniknie, albo będzie musiała się upolitycznić, choćby po to, by ukonstytuować przejętą przez siebie władzę.

  Osobiście nie popieram w pełni żadnej z rządzących obecnie partii politycznych. Byłbym skłonny poprzeć ONR, bo ci wyrażają wolę wprowadzenia pewnych realnych zmian w państwie. Jednak żadna rewolucja w długiej perspektywie nie zmienia ludzi. Rewolucjoniści tylko zmieniają dotychczasową kadrę rządzącą i historia już wielokrotnie to pokazała.

  I na koniec chcę dodać, że najlepszym systemem społecznym jest anarchia przy bardzo wysokim poziomie świadomości jednostki. Ale z moich obserwacji wynika, że jeszcze chyba żaden naród na świecie nie jest gotowy na taki system. Może Islandczycy mają ku niemu największe predyspozycje.
 • Długo można żyć marzeniami !
  Przestałem już wierzyć ! I chciałbym się mylić !
 • @NUS 10:57:13
  No właśnie.
 • A przede wszyskim - Ruch Narodowy-
  - to nie jakas partia polityczna, a dusza narodu*...

  Stad zapewne - o dziwo podniosl sie raban u tych wszystkich, malowanych patriotow - raban niemilosierny...gwny wodz nawet przerwal wyklady o gospodarce i zaniepokojony ruszyl pod strzechy zeby uswiadomiac, ze tylko on jest wodzem nad wodze, ktory Polske wybawi...reformujac system - republike okraglego stolu - niczym jak we wczesnym prl'u - probowali pierwsi sekretarze kc pzpr

  * moze wstyd sie przyznac...Ale,

  wlasnie dopiero po ostanim Marszu - tak brutalnie PO traktowanym przez zydokomune - zdalem sobie sprawe, ze z krwi i kosci jestem Narodowcem
 • @Jan Paweł 10:57:20
  "...bo odejście od nich skutkowało zawsze tragicznie dla Polski..." - i tu się Acan mylisz potwornie. Nieszczęściem dla polski było to jak Jan Kazimierz przestał być kardynałem a stał się królem polski. Przez tego ultrakatolickiego pojeba doszło do wojen z kozactwem na tle religijnym. Kleszy terror skończył się największym rokoszem w naszej historii ze sławetną bitwą pod Mątwami włącznie.
  Działalność posła carycy Katarzynu II Repnina w Polsce usprawiedliwiana była propagandowo przed światem "równouprawnieniem prawosławia"!!!

  Kościół może sądzić inaczej ale początkiem naszych klęsk była koronacja Maryi na królową Polski.
 • Ja też się boję,
  że RN to będzie kolejna sklecona na prędze amatorka, oparta na paru pustych, górnolotnych sloganach, i kilku "wiernych i miernych" której jedynym efektem oraz rzeczywistym, aczkolwiek ukrytym celem będzie dorwanie się do diet poselskich i stanowisk w radach nadzorczych resztek spółek skarbu państwa itd.
  A po niespełnieniu pokładanych pokładanych w RN nadziei i oczekiwań na choćby "normalność" nastąpi zwalanie winy na putina, post-komune, żydów, itd., którzy, fakt na pewno pomagać nie będą, ale to raczej jest do przewidzenia.

  Obym się mylił, chciałbym się mylić.
 • @jazgdyni 10:41:03
  A, jeśli tak to bardzo mądrze i bardzo dobrze. Zapraszam Pana do zrobienia razem ze mną i Kolegami fajnej polskiej imprezy pod willą Jaruzelskiego w nocy z 12-go na 13-ty grudnia.
  +
  Tej nocy poczęstujemy kiełbasą i zapraszamy do spokojnej merytorycznej dyskusji o tym KOMU generał Jaruzelski oddał władzę i czy aby dobrze uczynił dla Polski? Nie chcemy kłótni przy willi Jaruzelskiego - lecz uczciwej polskiej rozmowy.
 • Boją się:
  "Tego boi się Ameryka republikańska i inna, Rosja, Niemcy, Izrael, masoneria, banki, wielki biznes, najemnicy w rządach, socjaliści, liberałowie, socliberałowie, a najbardziej filozoficzna Szkoła Frankfurcka."

  i wszelka zboczona swołocz,
  Szczęść Boże Pani za świetny tekst
 • @nikander 11:15:34
  Twoje antykatolickie obsesje zdają się przyjmować postać chorobliwą.
 • @thot 10:11:07
  "Moze lepiej nieotwieraj już swoich ust na temat myśli narodowej, bo kompromitujesz sie strasznie."

  Właśnie tak,
  Szczęść Boże
 • @nikander 10:34:10
  "w Kańczudze bożnica była 200 metrów od kościoła i 100 metrów od cerkwi i nikomu to nie przeszkadzało"

  A cała wieś miała 211 m? Zapomniałeś dodać?
 • @Kalarepiak 11:05:55
  A kto ci mówi o postawieniu "czarnej mafii" w strukturach władzy? Kościół Kościołem, Państwo Państwem. To że państwo kieruje się wartościami Chrześcijańskimi to chyba dobrze? Ale to wcale nie znaczy że państwem będzie rządzic "czarna mafia". To jest własnie jeden z tych punktów straszenia "pospólstwa telewizorowego", że jak dojdą narodowcy do władzy to rządzic bedzie "czarna mafia" i wszyscy obowiązkowo bedą musieli chodzic do kościoła. Szanowna Pani, chodzenie do kościoła jest przywilejem a nie obowiązkiem. W niektórych "rozwinietych" krajach, ludzie nie mają juz takiego przywileju. Koscioły sa pozamykane i nie ma już przed nimi takiej tablicy z "rozkładem" mszy św... widocznie tamtejsi ludzie uznali że nie jest im to do niczego juz potrzebne. Dodam tylko że w tych krajach zalegalizowana jest juz aborcja, także po urodzeniu (czyli jak długo po urodzeniu?), eutanazja, małżeństwa homoseksulane, promowane są zboczenia łącznie z pedofilią (dzieci juz przedszkolu wprowadza się w sex i zboczenia), tworzy sie tzw mulitulkturowe społeczestwa co skutkuje np tym że w Brukseli Muzułmanie wsystapili o uznanie muzułmańskiego charakteru miasta i uznania Islamu jako wiodącej religii itd, itd, itd... cwiczcie dalej tą "tolerancję". Czy nie widac juz gOlym okiem że to wszystko chyli się ku upadkowi? Ktoś tam wczęsniej napisał że jakiś Niemiec powiedział że "jeżeli Polacy nie otworza gęby to nic sie nie zmieni"... Więc może ci co nie chca tej geby otworzyc, TO NIECH JA PRZYNAJMNIEJ ZAMKNĄ!
 • @Kalarepiak 11:05:55
  "Nie chcę państwa wyznaniowego."

  A iluż to ochrzczonych jest w Polsce? Czy aby nie ok. 98%? A poza tym to myli Ci się państwo wyznaniowe z państwem które reprezentuje interes 98% większości jak sądzę,
  Szczęść Ci Boże
 • @nikander 11:15:34
  "Kościół może sądzić inaczej ale początkiem naszych klęsk była koronacja Maryi na królową Polski."

  Klęską to Ty jesteś, ale na razie tylko dla Nowego Ekranu.
 • @panMarek 11:27:40
  To jest miasto kochasiu i tak było w całej Galicji. Później dopiero, po odzyskaniu niepodległości, klechy zaczęły urządzać procesje wielkanocne z przystankami koło domów żydowskich. Akcji burzenia cerkwi na Wołyniu i Hrubieszowszczyźnie (oloło 170 stuk) w 1938-roku to nie było? Modły na klęczkach pod domem sąsiada "kociarza" pamiętam. Ja to wiziałem, a nie wyczytywałem z książek.
 • @Kalarepiak 11:05:55
  tu masz link do artykułu o Islamie w Brukseli:
  http://marucha.wordpress.com/2012/11/14/bruksela-kolebka-szariatu-w-europie/
 • @nikander 11:15:34
  "Kościół może sądzić inaczej ale początkiem naszych klęsk była koronacja Maryi na królową Polski."

  Dokładnie tak
 • @Jerzy Wawro 11:23:19
  Jakie antykatolickie fobie? O czym Ty mówisz?. W USA tylko jeden z prezydentów był katolikiem i w tym też widzisz jakieś fobie. Puknij się w głowę.
 • @nikander 11:38:42
  Nie jestem Twoim "kochasiem".
  Słowo to znaczy:
  kochaś pot.
  a) żart. «mężczyzna, z którym kobieta związana jest uczuciowo»
   Dostać list, prezent od kochasia.
  b) iron. «poufała forma zwracania się do mężczyzny»:
  Nie tak ostro, kochasiu! Panuj nad sobą.
  m I, DB. ~asia; lm M. ~asie, DB. ~asiów; w zn. b tylko w W.

  Pewnie obiło Ci się uszy okreslenie "panie kochanku" ale to nie to samo co "kochasiu" mój Ty Wielki Polonisto.

  Szczęść Ci Boże
 • @nikander 11:47:01
  Dziękuję za dobrą radę. Puknąłem się i stwierdzam, że nic tu po mnie. Żegnam.
 • Nie wiem...Co
  ma tu wymienione USA z POlskim grajdolkiem ma wspolnego...

  USA ma u siebie pod 170 nacji...A

  jak jeszcze do tego wezmie sie pod uwage, ze nawet demokratyczne wybory Tu nie zdaja juz swego zadania - bo np. w Texasie Obama przegral 15 punktami procentowymi, a prezydentem Texasu mimo wszystko bedzie Obama...To

  nalezy brac pod uwage, ze system dotychczasowej demokracji - w USA juz wkrotce wejdzie na wyzszy poziom


  PS. trzeba tez nadmienic, ze USA w wiekszosci swej tez jest panstwem Narodowym - wiec niby jak Narodowcy moga wystepowac przeciwko sobie...No

  chyba, ze idzie o wadze w D.C. ...Ale mimo wszystko D.C. dzis nie reprezentuje w pelni Ameryki...
 • @circ - 5* za cytowanie Dmowskiego sprzed 1926
  "Od dłuższego już czasu doszedłem do przekonania, że Piłsudski śni o dyktaturze wojskowej, o roli Napoleona wypływającego na fali rewolucji.(...) Taki człowiek, podniecany przez swoich współkonspiratorów, łakomych na władzę, łatwo gotów pokusić się o zamach na sejm.

  Zamach taki, moim zdaniem, skazany jest na fiasco w tym znaczeniu, że Polską rządzić bez poparcia narodu nikt nie jest w stanie. Nam wszakże musi chodzić nie o to, żeby podobny zamach spotkał się z niepowodzeniem, ale o to, żeby zamachu nie było. Sama próba takiego zamachu może Polskę zarżnąć… "

  "Wolnomularstwo utraciło już siłę duchowej atrakcji. Mając siłę organizacyjną, a stąd władzę i rozdawnictwo łask, przyciąga ono jeszcze ludzi, i to w dużej liczbie. Ale ten rodzaj ludzki, których się przyciąga łaskami, nie podbija świata. Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia. "
  ==================

  Widzimy jak bardzo się przenikliwy Dmowski pomylił. To przestroga i dla nas, mamy się za analityków, a tak naprawdę g... wiemy co się wydarzy choćby jutro. Nie wolno lekceważyć masonerii i całego tego spiskowego, nikczemnego towarzystwa określanego tak w uproszczeniu, to naprawdę nie jest istotne czy ta banda jest w tzw prawdziwej masonerii, czy stosuje ich metody tylko. Zlekceważył siłę socjalistów i komunistów i masonów, oraz prawdopodobnie nawet zagranicznej (niemieckiej?) agentury, którzy wsparli zamach Piłsudskiego, ale czy to był zamach Piłsudskiego jako autora, wodza, architekta? Wg mnie nie, był wygodnym szyldem-marionetką, zatem kto za tym naprawdę stał przez pośrednictwo oficerów Piłsudskiego? Ano właśnie KTO. Ano ci których specjalnie za 13 lat nie zmartwił zgon Polski jednak wtedy znacznie bardziej katolickiej niż obecnie, mimo tych wszelkich wielkich mniejszości jakie były. Inni byli księża, inni hierarchowie z prymasem, masowe organizacje katolickie, a nawet te społeczne miały zazwyczaj katolicki charakter. Musieli to akceptować wszelkiej maści lewacy, bolszewizm, mimo że szlag ich trafiał na taką "ciemnotę" wg nich. Mowa np o zlewaczonych "ludowcach" na wsiach.

  Na II RP wydano wyrok już w momencie jest powstawania. Nie powinni Polacy oddawać (gdzie była wtedy wielomilionowa armia ruchu narodowego) tak lekko z niewielkim oporem Polski w ręce Piłsudczyków, to było nieszczęście na raty rozłożone i endecja była od 1926 potężnie prześladowana, gdyby piłsudczycy byli patriotami, porządnymi Polakami-obywatelami, to nie traktowaliby tak bliźnich, to są wzorce dzisiaj nam znane z nierządu PO, oni tak samo postępują ze współczesnym ruchem narodowym. Wg mnie pucz z 1926 należało zdecydowanie zdławić w zarodku wszelkimi metodami, kilka tysięcy ofiar nawet z postronnymi cywilami więcej zapobiegłoby prawdopodobnie kilku milionom ofiar kilkanaście lat później i upadkowi Polski z którego przecież DALEJ nie potrafimy się podnieść.

  W 1926 roku mieliśmy armię weteranów frontowych (po powołaniu rezerw) która mogłaby skutecznie walczyć z Niemcami i Rosją równocześnie, obecnie nie obronilibyśmy Warszawy przed samą Białorusią, a to część Rosji przecież, nie miejmy żadnych złudzeń że nie. To dalej Rosja, niestety z ziem zabranych Rzeczypospolitej.

  "Polską rządzić bez poparcia narodu nikt nie jest w stanie"

  To nieprawda.
  Infantylny wniosek jak na taki umysł. Cała nasza historia to jednak państwowość gdzie mieszkańcy Polski od pierwszych Piastów w ogóle nie liczyli się dla elit, dla władców, okupantów, zaborców i jednak rządzili bezwolnymi masami, najwyżej szlachta buntowała się niekiedy rokoszami. Władza z natury jest TOTALITARNA i potrafi przymusem prawnym, terrorem narzucić swoją wolę. Naszym marzeniem jest inne państwo, demokratyczne rządzone przez Naród Polski - jedynego prawowitego Suwerena. Wtedy dopiero władza będzie miała znacznie większe poparcie znaczącej części obywateli, a nie jak teraz kilku milionów tylko wyborców PO, wielu takich jak nieszczęsny Kukiz, który gnoi nas narodowców i patriotyczną Polonię z Ameryki Południowej żeby śpiewać zakłamanie swoje nuty "patriotyczne" dla patriotycznej na ogół (tacy przyjdą na te koncerty) Polonii Ameryki Północnej... co za szajs!!!

  Mamy nowy rok 1926 kroczący, PO zabiera nam resztki wolności, demokrację, prawa obywatelskie czyni całkowitą farsą. Szczuje policję, służby, cały system przeciw niepokornym obywatelom, przeciw opozycji tak głupio podzielonej co Dmowski wypomina. Czy da się to przemóc jeszcze wyborami do parlamentu, samorządu, na prezydenta? Nie wiem, ale być może już nie. Po 1926 też były wybory, po 1947 też, po 1989 też i cóż z tego? Coś je łączy prawda?

  Popieram Ruch Narodowy, ale jego jeszcze nie ma formalnie i nie wiemy jak to zostanie zaprojektowane, zrealizowane, jest za to nieśmiertelna idea ruchu katolicko-narodowego, to musi być fundament, żaden inny. Skrzydła mogą być tolerowane różne w ramach kompromisu jednoczenia Polaków, ale na czele ruch katolicko-narodowy z orientacją POLSKĄ, powtarzam POLSKĄ, a nie prorosyjską jaką snuje niemało narodowców ze sobie znanych powodów, zapewne niektórzy (oby nieliczni) mają coś na sumieniu, albo dali się uwieść rosyjskiej agenturze wpływu.

  Dmowski nie byłby za Rosją AD 2012. Najwyżej snułby dalekosiężne wizje geopolityczne na pokolenia do przodu, a nie deklaracje wsparcia Rosji Putina.
 • @panMarek 11:52:42
  Przyznaję, zwrot był nieudaczny. Przeprasza jeśli Pana to uraziło.
 • @nikander 11:15:34
  Obecnie także w Episkopacie są biskupi, którzy jakby działaja przeciw Kościołowi, przeciw Polsce. Ale nie można za to winic całego Koscioła Katolickiego, który trzeba porównac do urodzajnego zbożem pola, na którym rosną także... chwasty. Po prostu trzeba te chwasty os zboża oddzielic... i tyle...
 • @Jerzy Wawro 08:58:22
  Razem m.in z Nikanderem (więcej was jest) usiłujecie gasić ten nowy zapał do Ruchu Narodowego, nie jest to pozytywne i zostanie zapamiętane. Czepianie się szczegółów, literówek. To dziwne, bo w wielkim RN znajdzie się na pewno spore poparcie dla Społecznej Gospodarki Rynkowej, dla Katolickiego Nauczania Społecznego w ekonomii, gospodarce. Bardzo na to liczę i na wiele innych kwestii o których w PiS nie mogło być nawet mowy, ani w dawnym LPR.

  O co Panom właściwie chodzi? Czy dusi Pana poprawność światopoglądowa gdzie zadekretowano potępienie dla ruchu narodowego jeszcze za PRL przez obecną nie tylko michnikowszczyznę, ale m.in okolice PiS? Ruch Narodowy jest jedynym naturalnym nurtem który z automatu powinien mieć wpływ na Polskę, bo kto jeżeli nie sami Polacy? Wtedy Polskę kradną i niszczą nam partie sterowane z zagranicy jak w XVIII wieku, dokładnie to samo.

  Jeszcze nas Pan i RN przeprosi. Mała wiara u niektórych i brak przenikliwości co do szans. Zagrożenia - ooo w tym są sami eksperci, narzekać, straszyć, przestrzegać, zniechęcać.
 • @Kalarepiak 11:05:55
  Hierarchia to nie kościół. Tam ludzi też trzeba wymienić, bo pośmierci JP II, rozpuścili się jak dziadowski bicz i zaczęli filozofować.
 • @Jan Paweł 12:10:31
  "...Po prostu trzeba te chwasty os zboża oddzielic... i tyle... " - nic ująć, nic dodać.
  U nas na wsi mówią, że dobrego ani ani kościół nie naprawi, ani karczma nie zepsuje.
  Proszę wybaczyć, ale jeśli pojawiają się ekstremizmy to reaguję nerwowo.
 • @Eugeniusz Sendecki 11:21:03
  Bardzo dziękuję za zaproszenie. ale właśnie stukam z sejsmicznych armat na Morzu Północnym.
 • @Jan Paweł 12:10:31
  czas stanac w koncu przed naga prawda, ze nie tylko smolensk, tusek...Ale
  i 'nasi' faraonowie - juz jakis czas temu wyrwali Polske z korzeniami z cywilizacji chcrzescijanskiej...

  Panie i Panowie...sieroty bez domu - Polski.
 • @Marek Kajdas 12:06:58
  >Na II RP wydano wyrok już w momencie jest powstawania

  Zgadzam się, pisałem o tym tutaj:
  http://ulatowski.nowyekran.pl/post/79516,swietowanie-ale-czego#comment_670243

  >nieśmiertelna idea ruchu katolicko-narodowego, to musi być fundament, żaden inny

  Właśnie, że inny. Ruch katolicki może poprowadzić jedynie na rzeź, albo zostanie przejęty i wykorzystany do wrogich nam celów. Przyszedł już czas, żeby Polak był mądry przed szkodą.
 • @Marek Kajdas 12:20:46
  Jeśli mam być szczery, to tu nie o brak wiary chodzi, ale pewność, że w tym nowych ruchu żadnego miejsca na Społeczną Gospodarkę Rynkową, naprawę polityki czy Nową Architekturę Finansową nie będzie. To tak mało medialne.
  Co innego władza, wiara, sztandary, Lwów i Wilno...
 • @OHV 09:07:15
  "Albo RKN, rozszyfruję, bo mało kto pamieta Ruch Katolicko Narodowy A.Macierewicza i jego 1,2% w wyborach w roku 2005."
  =================

  Dobrze powspominać. Wtedy m.in Macierewicz startował przeciw... PiS-owi i Kaczyńskim o czym mało kto pamięta. Jakoś nie ma zarzutów o rozbijactwo jakie teraz wysuwa np wobec NE. Wtedy takie działania mogłyby spowodować klęskę PiS, sparaliżowały szanse na samodzielne rządzenie. Poza tym były to bodaj trzy partie kanapowe pod szyldem Ruch Patriotyczny. Nie mieli żadnej podbudowy i tak dobrze że udało im się zebrać 1%... co było odebraniem kilku mandatów PiS-owi, przecież zostało rozdzielone między PO, SLD także. Niekiedy jeden mandat jest kluczowy o czym wie np JKM.

  Poza tym nazwa RN wystarczy, inaczej zacznie się odzywać zatroskany episkopat złotoustymi strofami "rzecznika" np biskupa Pieronka i upominać iż nie wolno ruchowi społeczno-politycznemu używać członu "katolicki" jeżeli nie jest naprawdę katolicki w sensie wymogów kościelnego prawa. A taki status NIGDY do końca świata nie zostanie nam przyznany z oczywistych powodów. Prędzej GW będzie katolicka wg episkopatu czy np większości kurii.

  Jest możliwa pewna sztuczka. Można założyć RN jako stowarzyszenie w danym województwie gdzie jest kuria z życzliwym nam biskupem, administracją. Wtedy będzie szansa na status katolicki, ale czy na długo? Oni nam nie odpuszczą, biskup przeminie, przyjdzie inny i... A oddziały w innych kuriach nie będą miały problemów? Będą miały. Zatem nie warto, trzeba nam ruchu czysto katolickiego, nowego apostolatu świeckich, PRAWDZIWEJ tym razem akcji katolickiej, ale nie zaczniemy od tego. Taki ruch katolicki wyłoni się z RN właśnie. Będzie to naturalny proces. Prezeską mogłaby być nasza blogerka Polonia :)

  RN będzie na tyle katolicki, na ile katolikami będą jego uczestnicy i na ile katolicki będzie jego zarząd.
 • @Marek Kajdas 12:36:23
  Panie Marku. Proszę zapytać się biskupów, czy śni im się działalność polityczna. O ile się orientuje, to Watykan interweniował jak przypadkowo osobę duchowną wybrano do Sejmu po odzyskaniu niepodległości. Ultramontanizm nie jest już doktryną polityczną kościoła i to od dawna. Czy chcesz to zmienić?
  Trudno mi wypowiadać się za biskupów, ale wiem, że jeśli są tam wypracowywane jakieś decyzje, to po głębokim namyśle.
 • @nikander 12:33:39
  Jeżeli w RN będzie dla nas miejsce (czyli nie tylko dla aktywu MW, ONR), to będzie i tematyka nam bliska. Czy zostanie włączona do programu całego ruchu? Nie wiem, może, ale będzie przynajmniej głośny, rozległy dyskurs, przecież ten korporacjonizm ery Franco nie można traktować poważnie, to się nie nadaje do demokratycznych państw, gdzie ludzie z natury zbuntowani mają prawo do strajku, protestów i nie da się zawrzeć siłą dealu, kompromisów narzuconych przez władze, toż to PRL będzie po części! Utopia stworzona przymusem? Dlaczego jest tęsknota żeby ktoś nas wziął za mordy? To typowe u niektórych narodowców, konserwatystów, monarchistów. Co za szambo. Zacznijmy się opierać na nauczaniu Jana Pawła II, tam jest sporo wskazówek jak ułożyć dobre państwo i relacje w nim.

  Wg mnie MW, ONR w ogóle nie mają programu gospodarczego poza hasełkami-ogólnikami. Właściwie to chcą jakiegoś wodza i wtedy wódz wszystko ułoży, będzie mądrze rządził. Dmowski był za demokracją i tego się trzymajmy.

  ===================================
  Zatem podstawowe pytanie jak szeroko się RN otworzy i na kogo.
  ==================================

  Jeżeli niezbyt szeroko, to niestety będzie koniec tematu, zostanie opcja współpracy jakiejś tam luźnej i trzeba dalej snuć wizje kreacji nowego ruchu za jaki aktyw NE nie jest się wstanie poza grillami zabrać. Czy to tak trudno po prostu bez wielkich słów zaprosić nawet wszystkich użytkowników NE, czyli i komentatorów, ale też sympatyków-czytelników do wspólnego, patriotycznego ruchu obywatelskiego, wielonurtowego? Nawet mam moją nazwę:

  Obywatelski Ruch Wolnościowy

  Nazwa nośna dla młodszych, starsi odbiorą to jako ruch na rzecz wolnej Polski, młodsi jako parcie do wolności osobistej, którą system tłamsi. Może to być także nasze wspólne stowarzyszenie zarządzane maksymalnie demokracją bezpośrednią, organami kolektywnymi bez wodzostwa, wąskich prezydiów, bo wtedy ludzie zawsze mają poczucie iż są przez te mikrokliki sterowani, wykorzystywani. Byłby na pewno wystarczający na start odzew, grupa inicjatywna z prawnikiem założy stowarzyszenie, reszta pośle deklaracje pocztą czy siecią, zarządzanie także w dużej mierze przez internet. Kongres wyłoni władze, bo tymczasowy zarząd nie może zbyt długo trwać, pakiet programowy, czy też zagadnień nad którymi trzeba pracować, które trzeba dopracować, doszlifować czy już szeroko promować.

  Dlaczego na NE nic się nie może sensownego urodzić. Takie stowarzyszenie byłoby asem który RN nie odrzuciłby zapewne, ani żaden wielki obywatelski komitet wyborczy jaki mam nadzieję powstanie, bo pod szyldem RN nie można iść do wyborów, trzeba rodzaje frontu typu WOLNA POLSKA. Mamy rozproszeni iść do RN? I cóż tam wskóramy wśród ONR-owców?
 • Wczoraj zapytałem europosła Janusza Wojciechowskiego
  o możliwość współpracy "PIS-u" z "ONR-em" i "Młodzieżą Wszechpolską",odpowiedział,że taka współpraca jest możliwa.W jedności siła,ten kto zjednoczy Naród,bez własnych indywidualnych ambicji,zdoła obalić-zło PO-PSL.Niestety rok czekania to kolejny cios zadany Ojczyźnie.
 • @circ@jazgdyni
  Chcieli byście Iskry, która Was zapali? Najpierw musicie uwierzyć i potem ujrzeć jej blask-Splendor Veritatis i dopiero wtedy moglibyście ją chwycić w swoje ręce...Ale to nie miecz tylko kielnia, ona jest do budowania a nie do wojny. Czego chcecie wojny? Czy chcecie pracy w pocie czoła?
 • Toż to jak orędzie do całego narodu
  Toż to jest piękne orędzie do całego narodu
  Od północy,południa wschodu i zachodu
  Cała Polska powinna tą treść i motto uchwycić
  A naród prawdziwą wolnością się wreszcie nasycić

  Kto ma rozum wie gdzie tu prawda ukryta
  A jak jeszcze myśl kluczy niechaj się zapyta
  Mądrzy podpowiedzą gdzie klucz do wolności
  Już widzę minę diabła jak się wścieka złości

  Sztandar z orłem w górę niech wie świat cały
  Że Polska to naród waleczny i tak doskonały
  Pewnie znowu antychrystowi zabijemy ćwieka
  Więc trzeba nam ruszać nie ma co tu zwlekać
 • @Marek Kajdas 12:36:23
  "RN będzie na tyle katolicki, na ile katolikami będą jego uczestnicy i na ile katolicki będzie jego zarząd."

  Jeśli chcecie katolicki ruch narodowy to trzeba to jasno postawić i zrealizować.
  Wciskanie dogmatów katolickich do ruchu narodowego doprowadzi tylko do podziałów i rozwali to od środka.
 • ·
  Polacy - nie dajmy się sprowokować! Nie pozwólmy się sprowokować..

  Gdzie jest podstawa odnowy duchowej narodu polskiego? Jakie są jej założenia i paradygmaty? Negowanie to żaden program.

  Sama krytyka katolicyzmu za zwierzchność Watykanu, za hierarchiczność w kontakcie ze stwórcą, za ekspansywność, za zawłaszczanie sfery duchowej jak i materialnej to niestety za mało.

  Tym razem duch przebudzony w naszym narodzie pozwoli ominąć fałszywe ludzkie drogi. Jednoczmy się w tym duchu. On nas wyprowadzi z obłędu i mroku.
 • @NUS 13:35:29
  Czy chcesz powiedziec że Dekalog rozwali od środka Ruch Narodowy?
 • @NUS 13:35:29
  Widzisz, Dekalog jest o tyle prosty, że tam jest jasno wszystko powiedziane. Nie ma plusów dodatnich i ujemnych, tzn nie da się z wartosci zrobic przypadłości (i odwrotnie). Tak jak teraz, że możliwe jest nazwanie patriotycznych uczuc do Ojczyzny, faszyzmem
 • @Faber 13:14:16
  "@circ@jazgdyni
  Chcieli byście Iskry, która Was zapali? Najpierw musicie uwierzyć i potem ujrzeć jej blask-Splendor Veritatis i dopiero wtedy moglibyście ją chwycić w swoje ręce...Ale to nie miecz tylko kielnia, ona jest do budowania a nie do wojny. Czego chcecie wojny? Czy chcecie pracy w pocie czoła?
  nadużycie link skomentuj
  Faber 18.11.2012 13:14:16 "

  Piękny komentarz
 • PROWOKANCKA MEGALOMANIA NIE SŁUŻY RUCHOWI NARODOWEMU !!!!!
  .
  circ:
  "Nie mam wątpliwości, że cały świat boi się jednego najbardziej;- że w Polsce
  powstanie ruch narodowy, co będzie oznaczać wybranych demokratycznie
  katolików u władzy, więc urządzenie państwa po katolicku.

  Tego boi się Ameryka republikańska i inna, Rosja, Niemcy, Izrael, masoneria,
  banki, wielki biznes, najemnicy w rządach, socjaliści, liberałowie,
  socliberałowie, a najbardziej filozoficzna Szkoła Frankfurcka. Na to czekają
  wszystkie europejskie narody, i wszystkie religie,............
  ................
  "Od dłuższego już czasu doszedłem do przekonania, że Piłsudski śni o
  dyktaturze wojskowej, o roli Napoleona wypływającego na fali rewolucji.(...)
  Taki człowiek, podniecany przez swoich współkonspiratorów, łakomych
  na władzę, łatwo gotów pokusić się o zamach na sejm......"........."
  ===================================================

  Wbrew pozorom potęgę buduje się nie na hurra-krzykactwie i

  prowokowaniu całego świata, lecz na ciężkiej, organizacyjnej pracy

  i żmudnych kompromisach - z daleka od reflektorów, wrogich

  czujnych mediów i polityków !!!

  To praca i kompromisy a nie antagonizowanie sobie kogo się da zadecydują

  o powodzeniu albo klęsce tej ambitnej inicjatywy.

  Użyteczni szatani jak michnik już wyrazili pseudo-poparcie :)) dla

  narodowców no a lokalnie na NE moskiewscy patrioci jak Kajdasov też

  są za ruchem :)))

  Nonsensem jest też antagonizowanie sobie Piłsudczyków, których też

  przecież należy zaliczyć do narodowców !!! - A wykorzystywanie

  ówczesnej walki politycznej pomiędzy dwoma wielkimi Polakami

  Dmowskim i Piłsudskim ojcami Wolnej Polski - do bzdurnego

  antagonizowania sobie Polaków to woda na młyn giertychowsko-

  komunistycznej "narodowej" dywersji !!!


  Bez Zamachu Majowego słabe, rozsadzane przez sowiecką i niemiecką

  agenturę Państwo Polskie, wciśnięte pomiędzy dwa ludobójcze

  totalitaryzmy, rozpadłoby się w ciągu następnych kilku miesięcy -

  a armia sowiecka była już gotowa wkroczyć "na pomoc klasie robotniczej"

  z PPR :))) - 17 września 1939 mielibyśmy już w 1925 roku !!!!:))))

  A tak Polska stała się wprawdzie trochę mniej demokratycznym ale wolnym

  i silniejszym państwem !!!

  Dzisiaj dzięki propagandzie sowieckiej i rosyjskiej i dzięki esbeckim

  "publicystom" Polacy zostali zalani mitami o "polskim faszyźmie" i

  żądzy władzy "dyktatora" Piłsudskiego, który w rzeczywistości wycofał się

  z polityki stając się tylko "cerberem" Wolnej Polski.
 • Ruch Narodowy ma potencjalnie większa siłę
  od wszystkich partii politycznych razem wziętych. Marsz Niepodległości jest wyrazem tej budzącej się siły. Siła ta jest ogromna pod warunkiem że czerpie ze źródła. To warunek.

  Przeszkodą jest również głupota zbiorowa i indywidualna.
  i tu moi drodzy wypomnę niektórym z was ową głupotę wynikająca być może z ignorancji - mały przykład jeden z wielu - bezmyślny atak na osobę Michała Tyrpy.
  Powinniśmy nauczyć się jednoczyć w działaniu.
 • Zwrócmu uwage na uciekający (z ekrenu) temat:
  Pisałem tutaj (wyżej) o odradzającym sie Chrześcijaństwie w Rosji, wśród zwykłych Rosjan a tu sie okazuje że:
  http://monsieurb.nowyekran.pl/post/80178,paryski-problem-putina
  Myślę że warto śledzic tamten kierunek. Bo to może nie z Polski ma wyjśc to Odrodzenie świata a własnie z Rosji?
 • @Zbigniew-Grzymski 13:56:24
  Jak zwykle, ma pan duzo racji.
  Totez wlasnie pracujemy w pocie czola.
 • @Zbigniew-Grzymski 13:56:24
  I tu sie z Panem zgadzam, grzech pychy juz nieraz był powodem naszego dramatu i tragedii
 • Wyjasnienie
  " Juz o tym pisalem wczoraj.W ruchu narodowym scieraja sie dwie koncpecje ustrojowe.Jedna demoliberalna ( system prezydencki), oraz druga odrzucajaca demoliberalizm jako system.

  I teraz.Odrzucenie demoliberalizmu, nie oznacza zaraz zamordyzmu i dyktatury wodzowskiej...Blad kochani blad...Jest wiele koncepcji ustrojow wolnosciowych, a wcale nie opartych na powszechnym "teatrze wyborczym".

  Takim byla zawsze koncepcja ONRu, a dokladnie grupy potocznie zwanej ABC, tajnej Organizacji Polskiej, w czasie wojny zalozyciele Zwiazku Jaszczurczego i w duzej mierze NSZ.Koncepcja byla rozwijana w czasie wojny tez przez Sluzbe Cywilna Narodu - cywilna strukture NSZ.Musze powiedziec, ze wolnosc i samorzadnosc w tych koncepcjach byly o wiele bardziej rozwiniete, niz to mamy teraz...Wiec naprawde, proponuje zajrzec do zrodel.

  To i tak lepiej, bo jesli chodzi o koncepcje gospodarcza, to tutaj w dzisiejszym ruchu mieszcza sie wszystkie pomysly od lewicowych po totalnie liberalne.

  A trzymajac sie np. koncepcji gospodarczych narodowo-radykalnych, do ktorych odwoluje sie wiekszosc podobnych ugrupowan w Europie, to przewaza tzw. terceryzm nawiazujacy do dystrybucjonizmu. "

  To jest moje pare zdan, z przed kilku dni dotyczacy RN.Odnosnie katolicyzmu, powiem ze napewno to bedzie jedna z glownych skladowych wartosci, chocby ze wzgledu na tradycje i 90% udzial wyznania...Ale...Nie zapomominajmy, ze ruch ma byc przedewszystkim ruchem nacjonalistycznym, pierwiastki religijne nie moga przewazac, bo to bedzie spychac organizacje na pozycje chadeckie i poprawne politycznie.O tym trzeba pamietac.

  I do wszystkich.Jezeli Winnicki mowil powaznie (mysle, ze pod wplywem emocji jednak sie "zdradzil"), to proponuje jeszcze raz sie zastanowic nad jego slowami ( to moja wersja, ale jakos tak bylo).

  "Naszym celem jest obalenie tego demoliberalnego systemu, nie zamiana jednego pajaca na drugiego, nie jednej partii na druga - tylko zmiana systemu, miejcie to zawsze z tylu glowy"

  Kto jest inteligentny, to zrozumie przeslanie...
 • @Jan Paweł 13:54:37
  "Czy chcesz powiedziec że Dekalog rozwali od środka Ruch Narodowy?"

  Owszem może.
  Ruch narodowy to ruch narodowy, a nie ruch katolicko-narodowy. Jeśli stworzysz ruch katolicko-narodowy to będzie uczciwe i nie będzie dzielić od środka.

  Co do dekalogu to pisałem o tym wcześniej - dekalog, a właściwie jego sposób sformułowania jest przewrotny i prowadzi do odwrotnych efektów niż bezpośrednio zapisane. Przewrotność wynika z zastosowania przeczeń, które dla podświadomości nie istnieją.

  Gdy by było zapisane "oddaj cudzą własność" zamiast "nie KRADNIJ"
  albio "mów prawdziwe" zamiast "nie MÓW FAŁSZYWEGO ŚWIADECTWA"
  albo "bądź wierny swojej żonie/ mężowi" zamiast "nie CUDZOŁÓŻ"
  albo "szanuj cudze życie" zamiast "nie ZABIJAJ".
  to nie było by tego problemu pijaka, który nie chce a pije.
  Niestety przewrotne programowanie daje efekty takie jakie widzimy na codzień. Po owocach ich poznacie.
 • @Jerzy Wawro 08:58:22
  Nie lubię jednostronnych komentarzy i proszę o wyjasnienie, co znaczy
  "wygłup Gmyza"??? Pan obraża jednego z najlepszych dziennikarzy śledczych, który został wmanipulowany w sprawę trotylu i nitrogliceryny, aby go wywalić z RZ.P. !!! Pan chyba nie oglądał "konferencji prokuratora wojskowego w cywilnym ubraniu, bo chyba go sumienie ruszło, ze KŁAMIĄC ZAWILE , KALA MUNDUR!!!
 • @cziken1 14:17:50
  Byłoby dobrze żeby elity MW, ONR, czyli główny aktyw RN napisały o tym coś, czy powiedziały, bo jest niewiedza, zamieszanie. Poza tym obalenie demokratyczne systemu III RP polega na wygraniu wg obecnych reguł i ich zmiany w sejmie, konstytucji, czy jej nawet zniesienie w zależności od wizji.

  Trzecia droga to musi być naprawdę twórcza synteza tego co dobre dla Polski, Narodu Polskiego. Trzeba to przedstawiać ludziom, a nie odsyłać do "źródeł".
 • @zibi 14:28:13
  Jak tylko osiągnę poziom rozdwojenia jaźni, napiszę dwustronny komentarz ;-).


  (co prawda miałem już więcej tu nic nie pisać, ale powstrzymać się trudno).
 • @thot 09:51:00
  Witam. zapomniałeś o sprawie "przesiania kandydatów do RN"!!! Trzeba to zrobić, bo agenty są wszedzie!!!
 • @panMarek 11:31:56
  Pragnę przypomnieć, że znakomita większość z tych ochrzczonych, została poddana temu obrządkowi w momencie, kiedy nawet nie była świadoma tego, że żyje. Następnie całe dzieciństwo wychowywana w jedynej słusznej wierze chrześcijańskiej. Z technicznego punktu widzenia niczym nie różni się to od wychowywania dzieci na ekstremistycznych, islamskich terrorystów (nie mylić z przeciętnymi wyznawcami Islamu).

  Do wszystkich mi odpowiadających - nie neguję wyłącznie religii katolickiej. Oczywiście zgadzam się, że niektóre wartości prezentowane przez religie są godne przyswojenia. Jednak uważam, że prawdziwie rozwinięty człowiek posiada swój własny kodeks moralny, a nie zestaw sztywnych zasad przekazanych przez kogoś mądrego w czarnym ubraniu.

  Wg mnie różnica między świadomym ateistą, a mądrym wyznawcą dowolnej religii polega na tym, że ateista sam jest świadomy i sam wywnioskował o szkodliwości pewnych zachowań i pożyteczności innych, czyli o moralności ogółem. Natomiast człowiek religijny opiera cały swój zestaw moralny na naukach, jakby nie było, kogoś innego. Człowiek religijny wierzy w dogmaty, natomiast świadomy ateista działa po prostu logicznie, co wg mnie jest najbardziej korzystnym działaniem.
 • @Marek Kajdas 12:20:46
  Odmawia mi Pan prawa do samoobrony?
  Mam wszelkie podstawy sądzić, że dla prawdziwych patriotów jestem lewakiem, który powinien się ich bać. Czemu miałbym więc to wspierać?
 • @Bibrus 13:08:20
  "Wczoraj zapytałem europosła Janusza Wojciechowskiego
  o możliwość współpracy "PIS-u" z "ONR-em" i "Młodzieżą Wszechpolską",odpowiedział,że taka współpraca jest możliwa"
  ================

  A cóż znaczy europoseł Wojciechowski i jakie oferuje możliwości współpracy? Niech do nas przejdzie i zmieni klub. Do "premiera" Glińskiego nawet nie odważył się podejść nikt z ONR, bo nie chciałby rozmawiać z "faszystami". Poszli złożyć pokłon temu masonowi z UE niejaki Winnicki z Zawiszą za co słusznie zostali mocno skrytykowani. Należy rozmawiać wyłącznie z Kaczyńskim i ogółem PiS listami otwartymi, konferencjami póki rozmowy wprost nie są możliwe. Jeżeli prof. Gliński zostanie premierem, albo będą takie negocjacje, to co innego, a teraz? Po co to było? Kto wkręcił w to Winnickiego i tym samym MW, ONR? Stawiam na Zawiszę...
 • @Norbert Lingam 10:26:19
  Witam. Popieram twoje tezy, że to nie może być ruch stricte katolicki, bo nie będzie narodowy a to są dwie, różne sprawy. Ja bym określił ten ruch jako chrześcijański , aby był do przyjęcia też dla mnie, bo jestem umiarkowanym katolikiem i ma kilka pytań do hierarchów kościoła , na które nie ma odpowiedzi. Gdyby ten ruch był katolicki, a to jest szerokie pojęcie, to Kościól by uznał, że powinien mieć duży wpływ na ten ruch i wtedy byłby to ruch niszowy!!! Moim zdaniem, najlepsza nazwa , to RUCH Narodowy, bo to NARÓD jest suwerenem państwa!!!
  Czasy się mocno zmieniły i spora część społeczeństwa nie utoższamia się ściśle z Kościołem, choć jest katolikami!
 • W jedności jest nasza siła
  "To oznacza, że świat zrobi wszystko, by to zniszczyć, rzuci wszystkie pieniądze i środki. Oznacza to też, że musimy zaangażować wielką odwagę, determinację i dojrzałość, może największą w naszej historii"

  I musimy to zrobić!

  Tylko współpraca PIS-u z ONR-em i Młodzieżą Wszechpolską, która to współpraca zdaniem Janusza Wojciechowskiego jest możliwa, jest drogą do sukcesu

  Wiem, że wielu tu piszącym nie podoba się łączenie z ONR i Młodzieży z PiS-em, ale muszą zrozumieć, że bez niego nie damy rady rozwalić tego układu
 • @cziken1 14:17:50
  Czy dobrze zrozumiałem?
  - teraz macie własne zdanie, ale się z nim nie zgadzacie.
  - jak na razie to spieracie się o koncepcję ładnie, i dużo czytacie
  - chcecie się zjednoczyć, aby tę walkę stoczyć na oficjalnym ringu aż każdy padnie.
  - kibice mają mieć z tego ubaw.
  - przy okazji uda się kogoś tam wylansować.
 • @victor 11:09:27
  I tu masz RACJĘ w 100%!!! Tylko RUCH NARODOWY, który ma wiązać większość polaków a ci są rózni, da SIŁĘ PRZEBICIA i dlatego "SZALON"wyje o faszyzmie, nie pamiętając, co to było!!!
 • @NUS 14:27:42
  nie naczytałeś ty sie jakiejś okultyski? typu NLP, czy metody Silvy?. Nie wiesz że uprawianie okultyski jest grzechem? i czasami jedyne wyjście z tego prowadzi przez egzorcyzm? i nie zawsze jest to bezpieczne?
 • Czy aby na pewno potęga ?
  Byłbym ostrożny w ocenie potęgi „demokratycznie wybranych katolików”. Myślę że świat przeżył by wstrząs porównywalny do tego jakiego doznała by Polska gdyby władze w powiecie wołomińskim przejęli islamiści.

  Wróciłem przed chwilą ze spotkania związanego z organizacją I Komunii Świętej. Ze względów organizacyjnych pojawił się pomysł podzielenia uroczystości na dwie tury. Poziom emocji jaki pojawił się przy tej okazji był zupełnie nieadekwatny do skali problemu.

  Powiedzenie gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania nie wzięło się znikąd do tej pory ruch narodowe i katolickie nie wykazały się skutecznością. Sukces Marszu Niepodległości jest spowodowany nastojami społecznymi i swoistym wotum nieufności dla rządu. Wcale nie musi się przekładać na poparcie dla nowego ruchu
 • @Marek Kajdas 14:29:42
  Ja odsylam zainteresowanych pasjonatow.Jest nas tu grupka, wiec mozna sobie pozwolic na takie zagrywki.Moim zdaniem, nikt z MW i ONR, nie powie tego co napisalem otwartym tekstem, bo to by oznaczalo odrazu wykruszenie sie wileu ludzi, ktorzy mysla wlasnie prostymi skojarzeniami na zasadzie:

  Demokracja - Totalitaryzm
  Kapitalizm - Komunizm

  W MW i ONR, jak juz pisalem sa dwa spojrzenia na ta sprawe, i pewnie bedzie dyskusja na ten temat.Jednak mysle, ze koncepcja demoliberalna jest jednak w mniejszosci.Co bedzie dalej zobaczymy.

  Nie uwazam tez, aby sie sztywno trzymac zasady brania udzialu w farsie pt. "wybory", bo jak to juz wielokrotnie mowilem, z szachrajami sie nie wygra na ich zasadach.Jezeli bedzie taka mozliwosc, to trzeba uzyc wszelkich srodkow bezposrednich, aby przejac wladze, z naciskiem na WSZELKICH.

  Wbrew pozora Dmowski nie byl zwolennikiem demoliberalizmu,wrecz przeciwnie.Problem polegal na tym, ze musial czekac az dorosnie pokolenie, ktore taka wizje Polski odrzuci, i bedzie budowac inna koncepcje.Tak tez sie stalo, od koncowki lat 20tych, kiedy "mlodzi" zaczeli przejmowac kierownictwo ruchu.Drugim czynnikiem byla swiadomosc, w jakiej sytuacji geopilitycznej znajduje sie Polska, i ze wojna domowa moze byc wykorzystana, przez Niemcy i Sowiety.

  Koncepcja jest otwarta, bo nigdy nie byla zamknieta.To jest jednak sprawa, na akademickie dyskusji juz wewnatrz SILNEGO ruchu, a nie na jego starcie.Teraz trzeba budowac struktury.
 • Trzymajmy się prawdy to wystarczy
  Polska rzeczywiście stoi w opozycji do tego świata
  Na skutek tej opozycji jak zwykle zło szykuje dla nas kolejny upadek. Pytanie tylko czy można bardziej upaść ? Można .

  Czy można się po takim upadku podnieść ?
  Można.

  Warto jednak pamiętać że bezbożność przywódców nie daje gwarancji "obiektywizmu" czy skuteczności w sprawowaniu władzy podobnie jak bezbożność duchownych nie daje na szczęście gwarancji na upadek wiernych.

  Niech więc bezbożni upadają niech robią to w samotności, nie należy im przeszkadzać skoro takie mają pragnienie.
  Bezbożni pociągną swoich do upadku i rozpaczy więc nie warto czepiać się tego "dziedzictwa".


  Prawda nas wyzwoli ... Prawda wyzwoli się nawet bez nas.
 • @nikander 14:40:09
  Panie, ja nie naleze do MW i ONR...Ja poprostu wiem jak jest, jako obecnie niezrzeszony, ale sledzacy co sie dzieje w temacie na codzien.
 • @Jan Paweł 14:42:59
  "nie naczytałeś ty sie jakiejś okultyski? typu NLP, czy metody Silvy?. Nie wiesz że uprawianie okultyski jest grzechem? i czasami jedyne wyjście z tego prowadzi przez egzorcyzm? i nie zawsze jest to bezpieczne?"

  Praktyka się liczy.
  Wiekowa praktyka nauk KK dowodzi, że dają odwrotny efekt od głoszonego.
  Czyli że mam rację.
  Co do grzechów - nie jestem członkiem KK więc Twoje widzenie spraw mnie nie dotyczy. Sam decyduję co jest prawem dla mnie. Nauki KK możesz zatrzymać dla siebie na własną szkodę lub pożytek.
 • @Jerzy Wawro 12:05:04
  Jerzy, ucieczka jest aktem tchórzostwa i ja bardzo się ucieszyłem, ze powstał taki, poważny portal , jak NE!!! Tu mozna ostro i konkretnie dyskutować nie o dupie Maryni, marysze, gejach, lesbijkach itp. , ale p POLSCE, w której mieszkamy i żyjemy!!! I to jest zdobycz demokracji, a ja już dziękowalem panu Oparze az to, ze mozemy tu przedstawiać nasze racje!!! Niewielu zdaje sobie sprawę, co zrobić "socjalizm" z polakami przez 45 lat!!! Zrobił z nas EGOISTÓW PRZYMUSOWYCH, bo kazdy walczył o PRZEŻYCIE i zdobywał< a nie kupował> PODSTAWOWE DOBRA DO PRZEŻYCIA!!! To spowodowało, ze staliśmy się EGOISTAMI i to trwa do dzisiaj ! Młodzi ludzie nie potrafią sobie wyobrazić tej Polski, w jakiej żyli ich rodzice!!! Dlatego w POLAKACH tkwi DUZY POTENCJAŁ, króry, po wyzwoleniu, umozliwi zbudowanie NORMALNEGO I WZGLĘDNIE ZASOBNEGO KRAJU! Węgry zostały zmienione przez Orbana i jego partię oraz młodych węgrów, bez których nie byłoby BUDAPESZTU!!! Nasz kraj też ma szanse, tylko MĄDRZY LUDZIE POWINNI TO DOBRZE ROZEGRAĆ I TAK NAM DOPOMÓŻ BOG!!!PS. Iza "pojechała trochę za daleko w projekcje i mam nadzieję, ze liczne komentarze, które dowodzą naszego zaangazowania w polskie sprawy, zmienią trochę jej podejście i dziękuję Ci , Izo za dobry artykuł do dyskusji-zibi.
 • @Bogdan 14:39:54
  "To oznacza, że świat zrobi wszystko, by to zniszczyć, rzuci wszystkie pieniądze i środki. Oznacza to też, że musimy zaangażować wielką odwagę, determinację i dojrzałość, może największą w naszej historii"

  Więc chyba nie ma innego wyjscia jak zjednoczenie się wokół hasła:
  JEŻELI BÓG Z NAMI, TO KTO PRZECIW NAM...
 • @Kalarepiak 14:30:43
  Nie można mówić o świadomości wykluczając jej stronę duchową. Materializm nie obejmuje całości istoty ludzkiej.
 • @NUS 14:55:39
  Wiem, to jest teraz nawet bardzo modne: jesteś bogiem
 • Kto się boi polskiego ruchu narodowego?
  "Nie mam wątpliwości, że cały świat boi się jednego najbardziej;- że w Polsce powstanie ruch narodowy, co będzie oznaczać wybranych demokratycznie katolików u władzy, więc urządzenie państwa po katolicku."

  Jak rozwalać niewygodny ruch obywatelski, to najlepiej u zarania - kiedy pączek młody i delikatny. Właśnie tak odbieram próby powzięte w tym artykule. Ograniczanie ideologii ruchu politycznego do jedynie słusznej doktryny katolickiej, już na początku dzieli ten ruch na dwie części : katolików i całą resztę. Wbrew wyświechtanym argumentom przedstawionym w powyższej dyskusji 90% ochrzczonych wcale nie określa wielkości poparcia, ani moralnego prawa do ustanawiania jedynie słusznego modelu państwa. Moje własne obserwacje skłaniają mnie do podziału 50/50% z wyraźną przewagą ludzi młodych (a więc tych najbardziej zaangażowanych emocjonalnie – stanowiących siłę działania nowego ruchu) w połówce nie popierających przewodniej roli kościoła. Sam jestem ochrzczonym, ba nawet przez pewien okres mojego życia byłem gorliwie praktykującym, ale teraz wcale nie jest mi to obojętne czy moje dzieci i wnuki będą miały religię w szkole czy nie, albo czy w sejmie z regularnością kalendarza będą się toczyć dyskusje teologiczne. Nie chcę tego a próby zawłaszczenia ruchu narodowego przez orientację katolicką skłonią mnie do pozostania na uboczu, albo do przystąpienia ruchu narodowego niekatolików. A przecież można inaczej. Po pierwsze, istnieje możliwość zatrzymania ideologii na poziomie określenia podstaw niepodległości i pomyślności gospodarczej Rzeczypospolitej, pozostawiając sprawy duchowe do indywidualnego rozstrzygania uczestnikom ruchu.
  Po drugie, jeżeli dla części społeczeństwa kwestie religijności wyrażanej przez państwo są tak istotne, można wyraźnie określić własne cele ideowe, otwierając się jednocześnie na współpracę z nurtem, który nie przejawia tak silnej potrzeby religijnej ekspresji. Właśnie otwarcia na innych zabrakło mi w tym artykule. Po osiągnięciu podstawowego celu jakim jest odzyskanie niepodległości, ruch katolicki będzie mógł dochodzić do urzeczywistnienia własnych celów na drodze demokratycznej.
  Podsumowując. Jeżeli ktoś głosi, że Polska może być katolicka albo żadna, z góry decyduje się na tą drugą opcję.
 • @AnnaZofia 08:51:04
  Ależ to jest Circ właśnie :-))))))))))
 • @Jan Paweł 15:02:12
  Bogiem? Ty to dopiero się naczytałeś.
  Wystarczy że zrozumiesz że nie wszyscy Polacy uznają zwierzchność i nauki KK.Narzucanie im tego doprowadzi w prostej drodze do podziałów.
 • @Jan Paweł 15:00:22
  "Więc chyba nie ma innego wyjścia jak zjednoczenie się wokół hasła:
  JEŻELI BÓG Z NAMI, TO KTO PRZECIW NAM"

  I to jest to, czego POlszewicy boją się najbardziej, tego że Polski Ruch Narodowy umocuje demokratycznie wybranych katolików u władzy, a więc urządzi polskie państwo po katolicku, tak jak to pisze ciric
 • @IvanKruk 15:07:44
  W ruchu narodowym odrodzić się może duchowość narodu polskiego. Dla katolików każda duchowość musi być pod kontrolą albo będzie nazwana okultyzmem.
 • @Jerzy Wawro 08:58:22
  Zacytuję cały Pański komentarz, bo jest kuriozalny;
  --------------------------------------------------------------------------------
  @Autorka
  1. "inni mówiący tym samym językiem są mi duchowo bliżsi i bardziej dla mnie zrozumiali"
  A "lewaki i pedały" też?

  2. "Od dłuższego już czasu doszedłem do przekonania...."
  literówka (doszedłem/doszłam), grodzkizm, czy jest to nie oznaczony cytat?

  3. 'nie rozumie takiego pojęcia jak ''wewnętrzne usprzecznienie prawdy'''
  Tego nikt nie rozumie, bo to jest bełkot.

  4. A tak w dwóch słowach, to o co Pani chodzi?
  O to, że udało się zdjąć odium buractwa z ruchów narodowych?
  Proszę nie przypisywać do tego zbytniej wagi.
  Ludzie doprowadzeni do ostateczności przez Tuska są gotowi bardzo przesuwać granicę smaku. Ale jeszcze kilka takich wygłupów jak Gmyza czy Pietkuna, kilka głupich wystąpień kandydatów na nowych liderów, jakiś zlot podgolonych młodzieńców witających się salutem rzymskim i nawet większość rozsądnych ludzi uzna, że dalej granicy smaku przesunąć się nie da.
  ----------------------------------------------------------------------------
  1. Tak, z pedałem i lewakiem też mamy wspólną historię i język. I nie da się tego zepsuć, nawet przy ogromnych wysiłkach. Jeśli ktoś chce mieć Altzheimera, lub syfilis, to jego osobista sprawa. Ponadto nie napraszamy się z dialogiem.
  2. W notce pochyłym pismem cytowałam Dmowskiego. Celowo nie podałam żródeł, by nie obniżyć mocy myśli, by była dzisiejsza. Kto chce, wklepie fragment w google i wyjdą mu wikicytaty.
  3. Luter usprzecznił prawdę wewnętrznie twierdząc, że Bóg jest równocześnie dobry i zły i wewnętrzny stworzeniu, więc i prawdzie. Za nim powtórzyli to filozofowie niemieccy.

  O co mi chodzi? odium buractwa z narodowców?

  Nazywam się Rostworowska. Karol Hubert Rostworowski, dziadek mojego męża, wielki poeta i wieszcz , został przemilczany przez kulturę i historię dlatego, że był czynnym narodowcem, zwolennikiem Dmowskiego.

  O to mi chodzi. Skoro cały czas milczą o tak wielkiej sprawie, którą świat zna, to znaczy, że jest najważniejsza.

  Skąd wiem, że świat zna Dmowskiego i Konecznego? Bo elity świata przyjechały na nam o tym powiedzieć.

  http://www.dystrybucjonizm.pl/dr-dermot-quinn-chesterton-a-zmartwychwstanie-polski-wplywy-literackie-i-polityczne/
 • @IvanKruk 15:07:44
  Kolego, to o czym piszesz juz było i własnie jest. Jeżeli JASNO nie okreslisz że zawłaszczenie sobie pierwszego miliona jest przestępstwem (czy grzechem jak mówią katolicy), korupcja nie jest prowizją a także j/w, zabijanie (także nienarodzonych i osób starszych) także j/w, to niestety cały ten WIELKI WYSIŁEK PÓJDZIE PO RAZ KOLEJNY NA MARNE. I teraz żeby to wszystko się nie rozmywało (tak jak do tej pory, bo też niby te prawdy są oczywiste a przestepstwa te sa juz prawie zalegalizowane), to MUSISZ temu nadac jakąs stosona rangę. Chyba nie ma najbardziej przejrzystego i zarazem prostego kodeksu niż DEKALOG. Co wy sie tak wszyscy boicie tego Dekalogu?.
 • @mirakles 15:00:31
  Pozwolę sobie nie zgodzić się z tą tezą. Nie ma ABSOLUTNIE ŻADNYCH potwierdzonych przesłanek wskazujących na to, że ludzka świadomość nie jest tworem całkowicie bazującym na materialnej konstrukcji mózgu.

  Ale nie odbiegajmy od tematu. Chodzi mi o to, że Narodowcy mogą faktycznie zrobić coś dobrego dla tego kraju, jednak trzeba im bardzo uważnie patrzeć na ręce.

  No i przede wszystkim apeluję do wszystkich czytających - nie dajcie się wodzić za emocje. Niezależnie, czy te emocje związane są z religią, przynależnością narodową lub czymkolwiek innym. Najlepsze rezultaty najczęściej daje działanie poparte porządnym przemyśleniem i analizą zagadnienia.
 • @IvanKruk 15:07:44
  Cenny wpis, może poza ostatnim zdaniem
 • @Bogdan 15:15:02
  Oczywiście że to jest SIŁA i NADZIEJA POLSKI! inne drogi były juz wiele razy "testowane", ze skutkiem widocznym...
 • SPOKO, co my tu naprawdę recenzujemy
  fakt, czy mglistą zapowiedź czegoś co jest prawie nieprawdopodobne.

  Nie podniecajcie się. Nikt z autorów tego faktu medialnego waszych myśli nie czyta. Nie jest też pewne, czy już o tym nie zapomnieli.
 • @IvanKruk 15:07:44
  :-)... To tak samo gdyby ktoś mówił ze wszyscy husarze byli katolikami
  albo prawdziwymi husarzami nie byli. (czy wiecie ilu husarzy było prawosławnych?). Kiedyś już wspomniałem ze największą przeszkodą
  w pojednaniu nas samych dla wspólnego celu jest interpretacja Polaka
  i jego zapatrywania na kościół (nie mówię o Bogu).
  Niektórym wciąż należy przypominać iż dawna świetność Rzeczypospolitej budowana była na niespotykanej w innych "państwach" wolności religijnej, która była prawem i to czasami wbrew woli Papieża. Już dawno powinni wszyscy się zorientować iż najlepszym burzycielem i destabilizatorem zgody w warunkach krajowych jest temat przymusu religijnego a dopiero potem na przykład aborcji (oczywiście
  ta druga także ma wątek religijny). Ludzie nie są już tak głupi i wiedza
  ze prawdziwego Boga ma się w sercu a nie na "transparentach" (lub w klapie) dla tego też każda inicjatywa mieszająca religię z polityką skończy się fiaskiem. (Politycy maja tego świadomość)
 • @Kalarepiak 14:30:43
  "Wg mnie różnica między świadomym ateistą..."

  Różnica pomiędzy ateistą a Katolikiem jest taka, że ateista może działać jedynie w oparciu o własną naturę, a więc - wykorzystywać swe talenty, osobowość, właściwości umysłu, siłę itd. To wszystko jest dostępne każdemu człowiekowi, niezależnie od wiary i niewiary. ale Katolik w swym działaniu może opierać się nie tylko na naturze, ale i na Łasce, a to pozwala przekraczać wszelkie ludzkie ograniczenia. Polska budowana wyłącznie na naturze podzieli los wszystkich zateizowanych Narodów - władzę będą w niej sprawować wyłącznie ludzie silni, bezwzględni, gotowi iść po trupach do celu. Tak jest teraz, bo nasz ustrój został zbudowany przez masonów, wyznawców sił natury, odrzucających Łaskę. i to jest rzecz, którą musimy koniecznie zmienić. dlatego ateizm, nawet najszlachetniejszy, nie jest dla nas pomocny jako fundament działania. dobrzy ateiści mogą nam udzielać swych talentów i iść z nami na wojnę z Szatanem, ale żadna ateistyczna ideologia nie da nam sił potrzebnych do udźwignięcia naszego bytu narodowego - tu już trzeba współpracy z Łaską i dosłownie nadludzkich sił.

  dla jasności - nie chcemy państwa wyznaniowego. nie chcemy Chrzścić ateistów siłą. chcemy najlepszych idei ustrojowych, chcemy najtwardszych fundamentów bytu narodowego, chcemy najdoskonalszych ideałów działania dla Polski - i niech po prostu każdy przedstawi swoje propozycje. dyskusja na poziomie takim, że ktoś stwierdza, że jest poganinem i wyznaje wiarę w Swarożyca i dlatego on jest "prawdziwszym Polakiem", niż Katolik, bo Katolicy są w Polsce historycznie młodsi, jest bełkotem prowadzącym na manowce. jedynym kryterium jest dobro Polski i Polaków - jakie idee wynikają z wiary w Swarożyca, jaką Polskę na tym gruncie możemy zbudować? oto są pytania warte odpowiedzi i jedyne, nad którymi rozumny człowiek może się pochylić.

  jak ateiści i poganie mają lepsze pomysły, niż Katolicy - proszę bardzo, niech je zaprezentują, byż może one faktycznie okażą się lepsze. ale dyskutujmy o konkretach, a nie sentymentach.
 • @Circ
  Miło Panią znów widzieć.
 • @Jan Paweł 15:25:55
  Ile znajdziesz w Polsce osób ściśle przestrzelinach Dekalog 5-10%. Reszta ma się udać na Madagaskar ?
 • Uśmiałem się aż mi jarmułka spadła
  Zibi : "jestem umiarkowanym katolikiem"
 • @Jan Paweł 15:25:55
  Nigdy nie złamałeś tych przykazań? Nie mówię o stanie dokonanym

  9.Nie pożądaj żony bliźniego twego,

  10.Ani żadnej rzeczy, która jego jest.
 • @Kalarepiak 15:28:49
  ,,Pozwolę sobie nie zgodzić się z tą tezą. Nie ma ABSOLUTNIE ŻADNYCH potwierdzonych przesłanek wskazujących na to, że ludzka świadomość nie jest tworem całkowicie bazującym na materialnej konstrukcji mózgu.''

  To nadal nie wyklucza świadomości duchowej, która może z pracy tego organu także płynąć. Ale mnie nie interesuje by do tego przekonywać. Jak ktoś się czuje workiem mięsa to jego sprawa.

  ,,Ale nie odbiegajmy od tematu.'' Tak.
 • @Eugeniusz Sendecki 09:09:11
  //''Droga Izo. Nowy Ekran zachował się bardzo dobrze. Dostarczył generator prądu pod pomnik Dmowskiego, żeby ludzie mieli oświetlenie i nagłośnienie. ''//


  Żartuj w innych tematach.

  Cierpki ton wobec MN bierze się pewnie z tego, że Winnicki dał ci kosza.

  Niemniej, dziękujemy za współ-sponsorowanie prosiaka. Nigdy tak dobrze przyrządzonego prosiaka nie jadłam- Witaszek/ miszcz.
 • @Cezary Bialik 15:52:57
  Kolego, cały czas mówimy tutaj o punkcie odniesienia. Na razie to ten punkt odniesienia jest rozjechany, np Ustawa szczepionkowa, Ustawa o nasiennictwie (GMO), Ustawa o aborcji (człowiek jako prywatny dysponet życia i śmierci)... wymieniac dalej? A wiesz dlaczego tak jest? bo Wartości Dekalogu sa wyśmiewane...
 • @thot 09:51:00
  //Sztuką jest, aby RUCHEM kierowali Polacy mający olej w głowie.//

  Ta sztuka jest domeną Boga. Oczywiście szatan chce skorzystać z sytuacji i podłożyć kukułcze jajo, dlatego prawdziwą sztuką jest przepędzanie bolków.
 • @Cezary Bialik 15:57:21
  Ty chyba myslisz inteligencja odwrotną? to że złamałem przykazania (co jest prawdą) to znaczy że ich ma nie byc? Człowieku tak własnie mamy obecnie!. Korupcja jest powszechna więc trzeba ja zalegalizowac, ludzie przekraczaja prędkośc na drodze, więc trzeba zlkiwidowac znaki ograniczające ta prędkośc... Typowy liberalizm, jakbym słyszał JKMa
 • @Jan Paweł 09:54:24
  // nie należy także lekceważyc...
  tej wyciągnietej do nas ręki przez Chrześcijaństwo Rosyjskie, które własnie w Rosji się odradza.//

  Liczmy bardziej na naród, któremu wybaczyliśmy, niż na struktury. Dla struktur bądźmy chłodno uprzejmi.
 • .
  Przeczytałem komentarze i przychodzi mi do głowy jedynie słuszna rada. Załóżcie sobie Ruch Katolicki i będzie po sprawie.
  Dlaczego fałszywie ma się ona nazywac Ruchem Narodowym a realizować założenia Ruchu Katolickiego? Po co te oszustwa?
 • @Mirosław Dakowski 09:56:12
  ///"cały świat boi się jednego najbardziej;- że w Polsce powstanie ruch narodowy''
  Czy to aby nie mania wielkości?//

  To nie tylko mój pogląd, ale elit światowych.

  Dowód;
  http://www.dystrybucjonizm.pl/dr-dermot-quinn-chesterton-a-zmartwychwstanie-polski-wplywy-literackie-i-polityczne/

  Pozdrawiam.
 • @circ 16:08:01
  Widzę że naprawdę wróciłaś i jesteś w dobrej formie.
  Miło.
 • @nikander 10:06:40
  //Poza "poetyką" świecącą światłem odbitym czasów minionych wasze idee są puste jak kieszeń emeryta przed wizytą listonosza.To nie dla mnie.//

  Proszę się nie martwić, dostanie Pan małą emeryturkę. Reszty nie musi Pan rozumieć.
 • @brian 10:13:36
  //Oprócz tego, powinni być stale w stanie Łaski Uświęcającej.//

  Na pewno.


  //I jeszcze jedno: wszyscy, wszyscy muszą dostać TO.
  Dobrowolnie, z wyboru, bez przymusu.//

  Bóg o to zadba, jak wymodlimy.
 • @Jan Paweł 16:04:29
  Jeżeli przyjmiemy Dekalog jako punkt odniesienia to można dalej pracować nad znalezieniem wspólnej platformy na której można budować.
  Tyle że niektóre wpisy przyjmują go jako niewzruszalny trzon. Możemy się obrażać lub nie ale społeczeństwo jest w dużej mierz zlaicyzowane. Więcej uwagi przywiązuje do nowego serialu niż do nauki Kościoła której zresztą nie zna bo do niego nie przychodzi.
 • @Jerzy Wawro 08:58:22
  RE: 2. "Od dłuższego już czasu doszedłem do przekonania...."
  literówka (doszedłem/doszłam), grodzkizm, czy jest to nie oznaczony cytat?

  --- To sa cytaty z Dmowskiego. Oczywiscie, circ powinna o tym poinformowac - m.in. etyka akademicka tego wymaga.

  RE: Ale jeszcze kilka takich wygłupów jak Gmyza czy Pietkuna,

  --- Jakie konkretne "wyglupy" ma pan na mysli?

  RE: kilka głupich wystąpień kandydatów na nowych liderów,

  --- "Glupich," czyli konkretnie jakich? Pro-polskich?

  RE:jakiś zlot podgolonych młodzieńców witających się salutem rzymskim

  --- Coz w tym takiego strasznego, ze podgoleni i witaja sie salutem rzymskim? Czy bardziej widzieliby sie panu Wawrze, gdyby byli zarosnieci i witali sie salutem greckim?

  RE: i nawet większość rozsądnych ludzi uzna, że dalej granicy smaku przesunąć się nie da.

  --- Nawet gdyby tak bylo, jakie mialoby znaczenie? Jezeli dla tych "rozsadnych ludzi" (to pan Wawro i kto jeszcze?) wazniejszy jest smak od pomyslnosci Ojczyzny, to czy jest rzecza sluszna nazywac ich rozsadnymi?
 • @Marek Kajdas 12:36:23
  "RN będzie na tyle katolicki, na ile katolikami będą jego uczestnicy i na ile katolicki będzie jego zarząd.

  Jest możliwa pewna sztuczka. Można założyć RN jako stowarzyszenie w danym województwie gdzie jest kuria z życzliwym nam biskupem, administracją."
  ______________________________

  Załóżcie Ruch Katolicki.
  Po co ta szulerka słowna?
  Po to by oszukiwać wyboców?
 • @Norbert Lingam 10:26:19
  //1. Póki co żadnego realnego RN nie ma jest tylko kilka okrzyków, które z łatwością mogą natychmiast ugrzęznąć w gardłach. To nawet nie jest jeszcze faza wstępna tworzenia czegokolwiek a już słychać głosy zarzutów, pretensji, już dzielenie skóry na niedźwiedziu który w każdej chwili może rozszarpać ... //

  Głowa tej szyi szła w Marszu TRWAM, a tam dostatek tytułów naukowych.
  Proszę myśleć kategoriami narodu, nie partii.

  //2. Podkreślanie, że RN jest katolicki, dla katolików i przez katolików .... dyskwalifikuje całą rzeszę Polaków, którzy chcą wolnej Polski//

  Sami się dyskwalifikują. Nie ma ich wielu.

  Pańska retoryka, to retoryka zazdrości, i wszelkich nieładnych grzechow.
 • @ssak 10:30:59
  //Mi tesz sie zdaje, że te wszystkie nauki to sztuczne som. Taka matematyka na pszykład -po co ona komu?//

  Nauki ścisłe i humanistyczne to różnica. Nie zauważył Pan?

  Podobne są tylko w tym, że u ich podstaw leżą aksjomaty, czyli twierdzenia niedowodliwe/dogmaty.
 • @nikander 10:34:10
  //A uprawiajcie sobie ten ultramontanizm//

  http://www.dystrybucjonizm.pl/dr-dermot-quinn-chesterton-a-zmartwychwstanie-polski-wplywy-literackie-i-polityczne/

  Czy Pan nie jest ochrzczony?
 • @ AUTORKA
  RE: Nowemu Ekranowi winno być głupio. Wyszedł na pieczeniarza, a

  --- W jaki konkretnie sposob Nowy Ekran rzekomo "wyszedl na pieczeniarza"?

  RE: tak mało mu brakowało,

  --- Tak malo mu brakowalo konkretnie czego?

  RE:miał nas pod reką.

  --- Ci "my" to ty, circ, i kto jeszcze? A dlaczego informujesz, ze - jak rozumiem - Nowy Ekran mial was pod reka?
 • @insane 15:49:20
  ,,ale Katolik w swym działaniu może opierać się nie tylko na naturze, ale i na Łasce, a to pozwala przekraczać wszelkie ludzkie ograniczenia''

  No właśnie tu jest problem. Katolicyzm odmawia łaski nie-katolikom. Odmawia siły płynącej z wiary i duchowości wszystkiemu co nie jest katolickie. Co jest smutne ten filtr katolicki trzyma z daleka od katolików wiele sposobów na poprawę ich ludzkiej sprawności. A metody te po prostu odkryte zostały w innym niż bliski wschód rejonie świata więc i należą do tamtejszych centrów religijnych od których katolicy wyrwać ich nie mogą.

  ,,masonów, wyznawców sił natury, odrzucających Łaskę''

  To jest propagowany przez katolików stosunek do natury. Średniowieczna metoda walki z religiami przedchrześcijańskimi - łączenie natury z szatanem.

  Wielu otwiera oczy. Dlatego następuje odnowa, nawrócenie.
 • @NUS 10:57:13
  //Wg autorki nie można być Polakiem nie będąc katolikiem?
  KK od wieków był i jest ostoją programowania ogłupiającego, służącego maksymalizacji poddaństwa i łupienia.//

  Uważam Polaków za ludzi tak mądrych in gremio, że postulaty Boga są dla nich zrozumiałe. To nas wywyższa nad innymi narodami, którym możemy służyć przykłądem.

  Jeśli ma Pan coś lepszego, proszę nam to zdradzić.
  Jest też strona ciemności, która proponuje nam fałszywe światło. Doświadczaliśmy tego w naszej bogatej historii- wyciągnęliśmy wnioski.
 • @Kalarepiak 11:05:55
  //Wolałbym, aby ONR poszła w kierunku realizowania swoich nacjonalistycznych, narodowych wartości, ale nie w kierunku państwa kościelnego.//

  Należy działać jakby Boga nie było i modlić się, jakby wszystko zależało od Boga.
 • @RICO 11:08:27
  //Przestałem już wierzyć ! I chciałbym się mylić !//

  Pomodlę się za Pana.
 • @insane 15:49:20
  Razi mnie sformułowanie "ateistyczna ideologia". Nasuwa ono skojarzenia z takimi tworami jak ideologia socjalistyczna, Maoistyczna itp. Wolałbym raczej używanie stwierdzenia "ateistyczna filozofia". Wg mnie każdy świadomy ateista powinien mieć własną życiową filozofię, która oczywiście może się zmieniać, ewoluować wraz z doskonaleniem się danej jednostki.

  Natomiast zgodzę się z większością Twojego wpisu. Ateista nie powinien przeszkadzać wierzącemu i vice versa.

  Opieranie jedności narodowej na uniwersalnych wartościach głoszonych przez religię (mam tu na myśli poszanowanie dla życia, dla prywatności, wolnej woli itp) jest całkiem dobrym pomysłem. Nie mam złudzeń i wiem, że ludzie myślący "własnoręcznie" zawsze będą w mniejszości. Reszcie natomiast należy wyłożyć jak powinni się zachowywać. Byle te nauki były wartościowe dla wszystkich, a nie tylko dla niektórych (np. nie czcij kogoś dlatego, że nazywa się księdzem, a raczej szanuj innych, jako istoty żywe, itd)


  "jak ateiści i poganie mają lepsze pomysły, niż Katolicy - proszę bardzo, niech je zaprezentują" - Pierwszy lepszy pomysł to nacisk na edukację, naukę samodzielnego myślenia. Jak? A zwolnić co najmniej połowę obecnej kadry pedagogicznej, która często pełni ten zawód, bo nie dostała się na inne kierunki. W związku z 50% redukcją etatów nauczycielskich pensje pozostałych mogą wzrosnąć dwukrotnie. Dzięki temu podaż chętnych na studia pedagogiczne i stanowisko nauczyciela znacznie się zwiększy i można będzie przeprowadzić silniejszą selekcję, wybierając bardziej wykwalifikowanych ludzi jako nauczycieli. Podstawą silnego narodu jest kompetentne społeczeństwo. Nie bez powodu przecież Stalin celował w polską inteligencję.
 • @mirakles 16:22:44
  "Katolicyzm odmawia łaski nie-katolikom"

  to nie Katolicy odmawiają nie-katolikom czegokolwiek, tylko nie-katolicy sami sobie odmawiają Łaski, odmawiając sobie Katolicyzmu i Sakramentów!
 • @victor 11:09:27
  //wlasnie dopiero po ostanim Marszu - tak brutalnie PO traktowanym przez zydokomune - zdalem sobie sprawe, ze z krwi i kosci jestem Narodowcem//

  Z tego oświadczenia płynie wielka nadzieja dla nas wszystkich.
 • @Madara 11:20:12
  //''Ja też się boję,
  że RN to będzie kolejna sklecona na prędze amatorka,//

  ''Nie lękajcie się!
  Otwórzcie drzwi Chrystusowi.''
 • @Marek.Lipski 11:35:21
  //''Podane "Cytaty" z Polski przetlumaczone na niemiecki wzbudzaja radosc NPD.''//

  Nihil novi dla narodu Polaków.
 • @NUS 11:44:43
  //nikander-"Kościół może sądzić inaczej ale początkiem naszych klęsk była koronacja Maryi na królową Polski."
  Dokładnie tak//

  Początkiem zwycięstwa Chrystusa była Jego śmierć na krzyżu. Tuż przed polecił nas Matce.
 • @Marek Kajdas 12:06:58
  //Widzimy jak bardzo się przenikliwy Dmowski pomylił. To przestroga i dla nas, mamy się za analityków, a tak naprawdę g... wiemy co się wydarzy choćby jutro. Nie wolno lekceważyć masonerii i całego tego spiskowego, nikczemnego towarzystwa określanego tak w uproszczeniu, to naprawdę nie jest istotne czy ta banda jest w tzw prawdziwej masonerii, czy stosuje ich metody tylko.//

  Już uznał Pan, że z masonami nie zwyciężymy? Nawet z punktu widzenia strategii wojskowej to kardynalny błąd, który poddaje armię zanim zaczęła się wojna.

  Dmowski był wielkim umysłem, wieszczym i strategicznym. Był kreatorem, nie chwiejnym obserwatorem.
 • @Faber 13:14:16
  //Ale to nie miecz tylko kielnia, ona jest do budowania a nie do wojny. //

  Ale kielnię mają wolnomularze.

  My mamy pług.
 • RE: ZYBERTOWICZ A MARSZ NIEPODLEGLOSCI
  Oto wpis czytelnika na portalu wpolityce, pod wywiadem z Zybertowiczem pt.: "PIĘĆ PYTAŃ do prof. Andrzeja Zybertowicza. Umiarkowana, rozsądna, konserwatywna prawica utraciła Marsz Niepodległości".

  http://wpolityce.pl/wydarzenia/40481-piec-pytan-do-prof-andrzeja-zybertowicza-umiarkowana-rozsadna-konserwatywna-prawica-utracila-marsz-niepodleglosci

  W wywiadzie tym, Zybertowicz krytykuje zwyklych uczestnikow Marszu Niepodleglosci, sugeruje, ze to oni mogli prowokowac policje do agresji (zarazem zastrzega sie, ze nie wie napewno, ale podejrzenie jednak rzuca).

  **
  "PAN PROFESOR Z KREGU SAKOWICZA OKAZUJE GAZOWYBORCZE OBRZYDZENIE DO LUDU? RE: Miałem wrażenie, że dominowały środowiska młodzieży kibicowskiej, a częściowo kibolskiej. Byłem świadkiem rzucania petard, także pod moje nogi, obok kolumny maszerujących spokojnie policjantów. Wyglądało to na próbę sprowokowania ich. Oczywiście nie wiem, czy to była prowokacja kibolska, czy prowokacja policyjna. --- Jesli pan nie wie, to niech nie mowi - niech nie sugeruje, ze petardy rzucala "mlodziez kibicowska a czesciowo kibolska" (cokolwiek to znaczy; co np. znaczy wyrazenie "mlodziez kibicowska," ktos wie?). RE: Dokładnie takie mam wrażenie. Niestety przekaz prawicy, która pracuje nad projektami reform instytucjonalnych i chce wybrać z rozwiązań krajów Zachodu elementy zgodne z naszą tradycją nie był (może poza marszem klubów „Gazety Polskiej”) widoczny. --- Ojej, a jakiz to wielki "przekaz" profesora rzekomo demonstrowali ci od Sakowicza, ale nie ci od Winnickiego? Wiec profesorowi niemile haslo "Bog, Honor, Ojczyzna"? Chce jakichs do niego dodatkow? Jakich? Czy np. czegos w rodzaju "Polska kolorowa" albo "Precz z faszyzmem i antysemityzmem"? Ja bym profesorowi ani jego przekazowi nie ufal. Swoja wypowiedzia propaguje on podzial Polakow zamiast ich jednosci, i podzial prawicy na lepsza - to znaczy taka, do ktorej on sam nalezy, gapolowcow - i gorsza, czyli ONR i innych. Zauwazcie, ze profesor wydaje sie miec negatywne nastawienie do tych samych grup prawicowych, ktorych nienawidzi muchnikeria. Drugi Geremek?"

  "@ VERA --- CZY TO NIE TACY JAK PROFESOR "BLOKUJA" PiS? RE: nie mogę opędzić się wrażeniu, że coś (ktoś) blokuje PiS. --- Czy nie "blokuja" PiS-u tacy jak profesor Zybertowicz? Po tej wypowiedzi ja mu zupelnie nie ufam, bo propaguje w niej podzial Polakow i prawicy na lepsza (czyli gapolska, sakiewiczowska) i gorsza (czyli ONR i inni), zamiast propagowac jednosc. Kompromituje PiS. Gada po linii gazety muchniaka, ktora tez nienawidzi ONR-u,"kiboli" (cokolwiek slowo "kibol" znaczy u muchnikerii), i w ogole zwyklych Polakow wyrazajacych milosc do Polski. Ja podejrzewam, ze pan Zybertowicz to moze byc taki drugi Geremek."


  ... Ci, ktorzy autentycznie popieraja ruch narodowy, nie maja tego uprzedzonego, pelnego obrzydzenia, komuno-elytkowskiego nastawienia do narodu, ktore wydaje sie miec Zybertowicz. Ci, ktorzy je maja, sa szkodliwi dla ruchu narodowego.
 • @NUS 13:35:29
  //Jeśli chcecie katolicki ruch narodowy to trzeba to jasno postawić i zrealizować.
  Wciskanie dogmatów katolickich do ruchu narodowego doprowadzi tylko do podziałów i rozwali to od środka.//

  Polski ruch narodowy nie powstał dziś, jest owocem namysłu nad całą historią. Jego autorami są wszyscy Polacy, dawni i dzisiejsi.
 • @CzarnaLimuzyna 14:00:35
  //bezmyślny atak na osobę Michała Tyrpy.//

  Może nie przyjrzałeś się dokładnie. Tyrpa arogancko pouczał Kościół i papieża w kwestiach kanonizacji świętych. On nie rozumie czym jest Kościół.
 • Historia Ruchu Narodowego i NSZ- Jan Żaryn
  http://www.youtube.com/watch?v=RwdBXmjcKVE
 • Mam niestety doświadczenia
  inne niż większość komentujących sprawę kolejnego odbudowywania ruchu narodowego .
  Przeciętnego Polaka nie pociągnie następna katolicka organizacja polityczna.
  Ruch Narodowy , jeżeli zostanie obecnie dopuszczony do żłobu sejmowego, to wyłącznie na zasadach określonych przez praktyków "okrągłego stołu " .

  Trochę szerzej o pytaniach narodowych i niepodległościowych http://zbigniew1108.nowyekran.pl/post/80185,kolejna-proba-budowy-ruchu-narodowego
  Według Konstytucji RP : ".... Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej ..." Zatem Ruch Narodowy to ruch wszystkich obywateli RP ???
 • Zaczyna sie manipulowanie
  http://www.wprost.pl/ar/356976/Kto-stoi-za-Ruchem-Narodowym/
 • @zbigniew1108 16:55:21
  //Ruch Narodowy , jeżeli zostanie obecnie dopuszczony do żłobu sejmowego, to wyłącznie na zasadach określonych przez praktyków "okrągłego stołu " .//

  Chyba Szanowny Pan czegoś nie doczytał albo nie dosłuchał.
  Pan Winnicki w swoim wystąpieniu pod pomnikiem Dmowskiego mówił właśnie o odrzuceniu okrągłego stołu a to jest cel wokół którego można zjednoczyć Polaków, szczególnie tych którzy są nieobecni przy korycie, czyli ogromną większość.

  I dla tego celu większość Polaków, szczególnie młodych , poprze Ruch Narodowy.
 • @Kalarepiak 16:26:19
  jeżeli razi Cię "ideologia", to proponuję mówić o "światopoglądzie ateistycznym". a co do "samodzielnego myślenia" - jest to określenie bardzo nieprecyzyjne. ideałem stojącym u podstaw powszechnej edukacji był rozwój człowieka i uzdatnienie jego intelektu do realistycznego poznania prawdy. tego faktycznie dziś brakuje, a system edukacji jest dziś nastawiony na kształcenie zawodowe i robienie wody z mózgu. zwolnienie połowy kadry niewiele zmieni, bo przyczyną kryzysu są błędne filozofie i ich błędne odpowiedzi na pytanie o to, kim jest człowiek. to samo leży u podstaw kryzysu całego państwa i człowieka w ogóle, bo nie wie on kim jest i po co żyje, dlatego miota się w życiu, jak ślepiec.

  mam nadziję, że nasi narodowcy będą na takich poziomach myślenia operować i nie będą bawić się w doraźne politykierstwo, bo przepadną.
 • @cziken1 17:05:02
  To jest jasne że będą manipulować.
  Panie Cziken, jeśli ma Pan jakiś kontakt to powiedz Pan MW/ONR żeby nie spali. Tu trzeba kuć żelazo póki gorące i póki się przeciwnik nie opamiętał.
  Oni jeszcze nie wiedzą co się stało.

  Róbcie czym prędzej stronę RN i podajcie konto dla wpłat.
 • @Ptasznik z Trotylu 17:05:05
  "...Pan Winnicki w swoim wystąpieniu pod pomnikiem Dmowskiego mówił właśnie o odrzuceniu okrągłego stołu ..."

  1. mówił
  2.a zrobił ?
  Pożyjemy zobaczymy .
  Ruchy narodowe :Solidarnosć , PRON , SN, SND, RN Mariusz Urbana ,
  Saamoobrona , AWS , AKcja KATOLICKA , LiGA RODZIN POLSKICH ,
  ZCHN , itd.itp.

  GDZIE SĄ CHŁOPCY Z TAMTYCH LAT -
  DZIELNE CHWATY.
  GDZIE SĄ CHŁOPCY Z TAMTYCH LAT -
  CZAS ZATARŁ ŚLAD.
 • Nastepne
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/winnicki-zlozymy-wniosek-o-delegalizacje-sld,1,5307991,wiadomosc.html

  Dobra taktyczna zagrywak, przedluza debate o ruchu, i daje darmowa reklame.W tym tygodniu wychodza tez nowe tygodniki, na ich lamach tez bedzie duzo , o nowej inicjatywie.
 • @Ptasznik z Trotylu 17:12:25
  Z tego co wiem, to sie dzieje....Po drugie oni tez musza kiedys spac - nie badzcie ludzi w goracej wodzie kapani.
 • @CzarnaLimuzyna 14:00:35
  Pierwsza część: dobrze powiedziane.

  Druga: mój atak na - NIE OSOBĘ, ale ZACHOWANIE Michała Tyrpy był dobrze przemyślany, a przesłanki do niego - udokumentowane i ważkie.
  Polecam odpowiedź Circ na pytanie: "czy pamięć o bohaterze narodowym należy do rodziny" (skasowaną przez p. Płotnicką lecz odnalezioną i ocaloną przeze mnie):
  http://asadow.nowyekran.pl/post/78147,notka-ktora-zaginela

  Pozdrawiam serdecznie :-)
 • @Ptasznik z Trotylu 17:05:05
  To smutne, że niektórym trudno jest wyobrazić sobie politykę jako coś innego, niż sprawy związane z byciem "dopuszczonym do żłobu sejmowego".
 • @Jan Paweł 14:03:07
  Pan sze ne martfi skąt to odrodzenie szwiata wyjdże, pan sze martfi kto za to odrodzenie szwiata zapłaci. ;-)
 • "Czołem Wielkiej Polsce!"
  Ciekawam kto to taki pojawi się w Nowym Rozdaniu??

  Widzę, że akces zgłasza przesympatyczny nasz Pan Eugeniusz. Podejrzewam, że więcej takich jeźdźców Apokalipsy pojawi się w kolejnych odsłonach chcących przewodzić Balszoj Polsce.. pewnie niedługo dołączy Generał Grudniewski, Świtoń, Poręba z Lusią, Pułkownik Waciak, a może i sam Zawisza Ufarbowany na Czarno.

  A wszystko pod patronatem rosyjskiej ambasady i jej polskich przyjaciół.

  Chocholi taniec przebierańców.

  ( podobno sam Michnik ma do was dołączyć..od dziecka o tym marzył.. :))... mielibyście doskonałe zaplecze intelektualne... :))
 • @zbigniew1108 17:14:35
  Tradycję mamy dłuższą. Choćby Chjenę z Rządu Chjeno-Piasta
 • @cziken1 14:49:09
  "Teraz trzeba budowac struktury"

  No właśnie.
  Jestem z powiatu oświęcimskiego w Małopolsce, każdy skądś tam pochodzi, zagranicą także trzeba struktur. Trzeba się na razie ułożyć terytorialnie powiatami ziemskimi i w dużych miastach. Może to być całkiem nieformalna struktura sympatyków RN. Proste i zadziała, takie Kluby RN. I spotkania pierwsze, integracyjne, to ma na siebie wziąć MW z ONR.

  Brakuje odpowiedniego portalu, forum itd narzędzi, błagania o forum z podziałem samorządowym po dwóch latach dalej są w punkcie wyjścia. NE uważa że forum byłoby konkurencją dla samego NE odciągającą ruch, zmniejszająca ilość artykułów, komentarzy. Pewnie RN takie forum postawi w try miga :) i będziemy się zbierać w powiatach i po większych miastach.

  Docelowo sugeruję przynajmniej koła (z którym mogą powstać większe struktury, w tym stowarzyszenia, celowe fundacje itd) możliwie jak najniżej, czyli nie tylko w gminach (2500), nie tylko w parafiach (10 000), ale w osiedlach, sołectwach, czy ich częściach, np koło ulicy "x" miasta X. Powiat i miasta będą pomagały aktywnie tworzyć te struktury, bo same tam raczej nie powstaną. Trzeba się trochę wysilić, ludzi zachęcić, wyszukać, kampania informacyjna, spotkania, odczyty, dyskusje.

  Nawet bez osobowości prawnej taki nieformalny ruch dzięki internetowi można w try miga zorganizować, te kluby to niezły zaczyn. Nie byłoby to możliwe bez startera w postaci kilkunastu tysięcy ludzi z MN, z MW, ONR i innych podmiotów. Nie da się wyskoczyć jak Filip z konopi i ogłosić powstanie ruchu, bo będzie do niego kilku chętnych... a trzeba 10 mln docelowo, tak wysoko trzeba mierzyć.
 • @konserwatystka 17:25:01
  Bardzo zlosliwe, i bardzo glupie.Nikt z wyzej wymienionych nie zglasza akcesji, a gdyby nawet, to nie sadze, aby czesc z tych osob miala akceptacje ogolu dowodzacych.
 • @konserwatystka 17:25:01
  //( podobno sam Michnik ma do was dołączyć..od dziecka o tym marzył.. :))... mielibyście doskonałe zaplecze intelektualne... :))//

  Michnik dołączył, bo Komorowski nagle zrobił się narodowcem.
  A Eugeniusz o niczym nie świadczy.
  Cóż, że pieczeniarze się pchają. Będą zawsze, jak szatan stary.

  Przecież wiesz. Nie mąć.
 • @Asadow 17:21:31
  "...To smutne, że niektórym trudno jest wyobrazić sobie politykę jako coś innego, niż sprawy związane z byciem "dopuszczonym do żłobu sejmowego"...."

  W Polsce jak dotychczas nie ujawniła się grupa zorganizowanych , samofinansujacych się mężczyzn i kobiet , którzy mieliby cele polityczne
  nie obliczone na finansowanie z budżetu państwa lub samorządu .
  To jest fakt a nie trudność z korzystania z wyobraźni .
 • @Ptasznik z Trotylu 17:12:25
  //Róbcie czym prędzej stronę RN i podajcie konto dla wpłat.//

  Dołącz do młodzieży;-)))

  http://dolacz.mw.org.pl/
 • @insane 15:49:51
  Ciebie też mój drogi.
 • @insane 17:10:29
  "mam nadzieję, że nasi narodowcy będą na takich poziomach myślenia operować i nie będą bawić się w doraźne politykierstwo, bo przepadną."

  To istotnie pobożne życzenie. Chociaż przyznam szczerzę, że sam też mam taką nadzieję.
 • Obecna Polska to kompromis.
  Ja bym na waszym miejscu tak się nie cieszył. Obecna Polska jest kompromisem polityków ,kościoła katolickiego i mediów póki ten kompromis trwa to Polska jeszcze w obecnej formie istnieje.Jeśli zostanie układ zburzony Polska się podzieli na regiony, które bardzo szybko określą przynależność światopoglądową ekonomiczną i społeczną. Może to i dobrze ,że w końcu Polacy na wschodzie Polski będą się rządzić po swojemu. W obecnym układzie nie mają na to szans. Całe Pomorze , Warmia i część Kujaw pewnie wybierze opcję nowych Prus opartych na tradycjach XVI w Prus Królewskich zapewne pod kuratelą Niemiec tak samo jak i Śląsk pójdzie swoją drogą. Nie ma szans na utrzymanie tych ziem przy Polsce duża część samych Polaków zapewne przeniesie się do tych nowych Landów bo nigdy nie pogodzi się z formułą państwa Polskiego proponowanego przez narodowych socjalistów.Hitlerowsko Stalinowski centralizm państwowy w jeszcze bardziej zaostrzonej formie niż jest obecnie nigdy jeszcze w Polsce nie wyszedł ponieważ w tym kraju w całej jego historii jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził.
 • @circ 17:40:32
  //Dołącz do młodzieży;-)))//

  Niewiasto, nie bądź złośliwa.
  MW to nie ZMS, w którym większość "młodzieżowców" miała kilka lat do emerytury.
 • Sprzed 40 min.
  " Wczoraj Tusk, niczym generał Jaruzelski 30 lat temu, zapowiedział twardą obronę republiki Okrągłego Stołu. Niczym stary komunista kłamał również, insynuując, że chcemy w ogóle obalić ustrój republikański w Polsce. W związku z tym, że także neobolszewia (SLD i Ruch Palikota) przystąpiła do ataku, w grudniu, przy okazji rocznicy Stanu Wojennego, wyjdziemy na ulice miast w całym kraju, protestując przeciwko starej (czerwoni) i nowej (platforma) komunie. Przeciwko używaniu służb państwowych do walki z organizującym się oddolnie narodem.

  Trzeba podnieść sztandar solidarnościowej rewolucji roku 1980 - sztandar ruchu rzeczywiście narodowego - bez korowców, lewackich doradców i "ekspertów" spod znaku michnikowszczyzny. "

  R.Winnicki
 • @zbigniew1108 17:40:16
  //W Polsce jak dotychczas nie ujawniła się grupa zorganizowanych , samofinansujacych się mężczyzn i kobiet , którzy mieliby cele polityczne
  nie obliczone na finansowanie z budżetu państwa lub samorządu .//

  Jest Pan człowiekiem małej wiary.
  Smutne.
 • @Herkus Monte 17:52:53
  Problem polega na tym, ze nikt sie ogolu nie pytal, kto ma brac udzial w tym "kompromisie".Koniec tematu.
 • @Ptasznik z Trotylu 17:55:04
  Zartowałam. Po prostu chciałam się wpisać, ale przeczytałam że szukają młodych. Może słusznie.
  My będziemy ich wspierać z zewnątrz. Jako naród;-)))

  Czynię to po to, by wrócić w końcu do sztuki.

  Oby Bóg błogosławił ten ruch i obyśmy nie zawiedli.
 • @circ 18:05:11
  Z MW to sobie damy spokój z powodów podanych powyżej ale w RN chyba nie zrobią ograniczeń wiekowych bo to byłoby bez sensu.
  Będziemy robić co nam każą.
  Dla Polski.
 • @cziken1 17:56:42
  Jeśli tworzą prawdziwy ruch narodowy, muszą otworzyć się jak najszerzej, na cały naród, nie tylko młodzież, nie rezygnując z prawdy i drogi na milimetr. Nikt nie może czuć się wykluczony.

  Muszą trzymać się kultury i języka katolickiego, bo marksizm kulturowy będzie chciał wciągnąć ich na swój teren i tam pokonać kulturkampfem.

  Będą ich pytać o ''sprawiedliwość społęczną'', ''tolerancję'' , a myśl narodowa nie ma na to odpowiedzi w swoim języku, bo to inny świat.
 • @Ptasznik z Trotylu 18:12:17
  //Będziemy robić co nam każą.
  Dla Polski.//


  Taak.
  Wszystko wiemy od zawsze. Chrystus nas przygotował.
 • @cziken1 17:58:41
  Fakt faktem Niemcy wcale grzecznie obserwować nie muszą jak to się u nas z zapaści wychodzi.
 • @circ 18:16:40
  Alez nie ma granicy wiekowej:)
 • @Eugeniusz Sendecki 09:09:11
  //''Dlaczego nie było relacji na żywo w tych mediach, które siebie przedstawiają jako katolicki głos w polskich domach? To jest zaprzaństwo i to grube. Jestem pewien, że Ojciec Rydzyk chciał i mógł taką uczciwą relację zrobić, ale Kardynał Bertone jemu zabronił w imieniu Ojca Świętego, nadużywając swojej władzy przeciwko Polakom. Dlatego się domagam dymisji tego watykańskiego wielmoży.//

  Kompromitujesz się taką błazenadą, bo nie wierzę, że piszesz to poważnie.
  Radio Maryja dało Marszowi pełne wsparcie medialne przed i po. Po Marszu tylko w RM była non stop rzetelna informacja.
  Właśnie słucham, teraz O. Rydzyk mówi;- '' Popatrzcie na ''Marsz'', tylu młodych, wspaniałych ludzi...itd''

  Mam nadzieję, że ruch narodowy połączy się z wszystkim co w narodzie dobre, więc i z RM. Jeśli tego nie uczyni, będzie to sygnał do odwrotu.
 • @cziken1 18:28:40
  Na stronie MW jest.
  A na stronie ONR też.

  http://www.onr.h2.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=95&Itemid=94

  Dlatego posłałam moim dzieciom.
 • @Ptasznik z Trotylu 17:57:34
  "....Jest Pan człowiekiem małej wiary.
  Smutne....'
  Tak , trzy razy tak , gdyż dla mnie politykowanie opiera się
  nie na wierzeniu a na myśleniu .

  Ale to może tylko jest mój jednostkowy kaprys , a reszta moich rodaków będzie dalej wierzyła , że procesje , deklamacje , intronizacje , nawet bez konsultacji z Bogiem Ojcem , zapewnią , że każdy Polak będzie miał
  dom , jak pałac biskupi lub przynajmniej gospodynię do prac domowych jak ksiądz proboszcz z średnio zamożnej parafii katolickiej w Polsce ...
  Z całego serca życzę moim Rodakom spełnienia się ich najbardziej skrytych marzeń politycznych ...A za marzenia też się płaci , jak uczy historia dawna i niedawna ....
  Ja poczekam na czas rozumu w naszej Ojczyźnie ...
 • @circ 18:30:58
  I tu bym byl ostrozny.RM stawia w tym momencie na PiS, i nie tylko ze wzgledow taktycznych, przez wzglad na walke o RM, ale dlatego ze bardzo duza czesc sluchaczy, nie widzi nic poza "Jaroslawem Zbaw Polske".

  Wyciagnieta reka musialaby isc od Rydzyka...
 • @circ 18:34:29
  Mowie o Ruchu Narodowym, nie o MW...
 • @cziken1 18:35:52
  //duza czesc sluchaczy, nie widzi nic poza "Jaroslawem Zbaw Polske".//

  To wiedza, czy domysły?

  RM uczy widzieć szeroko i oceniać według dobrej, Bożej miary.
  Tylko nieuważny słuchacz może "nie widzieć nic poza jakimkolwiek politykiem".
 • @cziken1 17:58:41
  Tyle, że Polska będzie prawie o połowę mniejsza niż obecnie. Historia pokazuje ,że takie sytuacje już były dużą część obywateli starego królestwa Prus stanowili zgermanizowani Polacy i nikt ich siłą do tych Prus jeszcze przed I rozbiorem z Polski nie przesiedlał .Sami ze względów ekonomicznych i światopoglądowych się tam znaleźli. Był to świadomy wybór pomiędzy katolicką szlachecką Polską a rządzonymi twardą ręką ale na swój sposób tolerancyjnymi i szanującymi swoich poddanych protestanckimi Prusami Hohenzollernów. Myślę ,że w obecnej Polsce odsetek eurofobów czyli fanów IV Rzeszy jest spory około 20 milionów licząc ich wraz z rodzinami. Pokazują to kolejne wybory i poparcie dla partii SLD, PO czy Palikota. Będzie to stanowiło minimum 1/2 tego kraju i nie dlatego ,że ktoś ich robi w bambuko tylko dlatego ,że w tą ideę po prostu wierzą i żadne narodowe rozwiązania ich nie interesuje .Podjęte przez narodowców działania spowodują efekt odwrotny do zamierzanego i jedynie większą polaryzację narodu.
 • @cziken1 :" czesc z tych osob miala akceptacje ogolu dowodzacych."
  A kto jest ogółem dowodzącym?
  Proszę podać nazwiska.

  Może i złośliwie ale poparte wieloletnim doświadczeniem. Nazwiska i osoby mogą byc różne od tych, które podałam ale doskonale wiem, że sowiet już tak ma, że Polsce nie odpuści i każdą nawet dobrą inicjatywę prawicową zmiesza z błotem... tzn. wesprze swoimi, sprawdzonymi, doskonale wyszkolonymi kadrami.
 • @cziken1 18:35:52
  //RM stawia w tym momencie na PiS...//

  My wiemy na kogo RM stawia, na Jezusa Chrystusa i jego namiestnika na ziemii.
  A politycznie na najmniejsze zło, choć wolałaby na największe dobro.
  Kościół ma cały czas wyciągniętą rękę do wszystkich bez wyjątku, trzeba tylko ją ująć.
  Kościół in gremio jest nieomylny, nawet klęska jest w Kościele zwycięstwem.
  Dlatego KK jest tak znienawidzony, bo zawsze zwycięski.

  I dlatego Myśl Narodowa idzie z Kościołem, a Kościół z MN, czyli owczarnią.

  [ gdzie ten ruch narodowy, w którym wpisują też rodziców i dziadków?]
 • @cziken1 17:56:42
  Cudowne slowa Winnickiego - w samo sedno. Popieram w 200 %.
 • @Herkus Monte 18:44:41
  //Podjęte przez narodowców działania spowodują efekt odwrotny do zamierzanego i jedynie większą polaryzację narodu.//

  Wręcz przeciwnie. Dowodem rosnąca popularność RM wśród Polaków w Polsce i za granicą. RM czekało na to wydarzenie, od początku o tym mówi, namawia, prosi, udziela poparcia każdemu dobru.
 • @circ 16:26:14
  Pani Izo ! Za modlitwę bardzo dziękuję ale w obecny ruch narodowy nie uwierzę bo zbyt rozbity,zbyt ogólnikowy,zbyt mało realistyczny!
 • @circ:"w Polsce powstanie ruch narodowy, Tego boi się Ameryka republikańska i inna"
  Na kłamstwach niczego dobrego nie da się zbudować.
  Ameryce potrzebna jest Polska bogata i wolna, potrzebny jest jej sojusznik w walce ze złem jakie niesie Rosja. Bez jasnego i prawdziwego wskazania wroga nie da się pokonać siły, która niszczy ten kraj.
 • @konserwatystka 18:46:41
  A kto jest ogółem dowodzącym?
  Proszę podać nazwiska.//

  Polskie elity. Nie jestem sowietem, a byłam na Marszu- dowód na zdjęciu notki.
 • Nawet ci Boże nie pomoże
  Wszak nawet Bóg tu nie pomoże
  Gdy będziesz siedział cicho w oborze
  I gnój widłami z tamtąd wyrzucał
  Kufajka gumiaki śmierdząca onuca

  Bo gospodarstwo to Polska cała
  Prawdziwej wolności nigdy nie miała
  Raz niemiec dusił rusek poczwara
  Teraz od Polski wszystkim tu wara

  Wyrzucić gnój ten łopata i miotła
  Oczyścić wszystko nawet dól kotła
  Odsunąć świnie od pełnego koryta
  A jakie już wiecie niech nikt nie pyta
 • @RICO 18:55:00
  Bo Pan jeszcze nie rozumie. Nie przyglądał się nigdy dokładnie myśli i historii narodowej.
  Pora to nadrobić.

  http://www.dystrybucjonizm.pl/dr-dermot-quinn-chesterton-a-zmartwychwstanie-polski-wplywy-literackie-i-polityczne/
 • @konserwatystka 18:55:32
  //Ameryce potrzebna jest Polska bogata i wolna, potrzebny jest jej sojusznik w walce ze złem jakie niesie Rosja. Bez jasnego i prawdziwego wskazania wroga nie da się pokonać siły, która niszczy ten kraj.//

  Jeśli tak, niech wspiera ruchy narodowo katolickie, nie żydowskie, jak dotąd.
  I niech Ameryka nie kłamie, nie wysyła nam swoich ideologów od siedmiu boleści i Lutra, itd.
 • @konserwatystka 18:46:41
  Kochana Pani, agentura jest byla i bedzie.Zapomina Pani tez, ze oprocz ruskiej agentury, jest jeszcze niemiecka, i ta ktora ma najwieksze wplywy, i Ci z poprzednich dwoch przechodza i przenikaja sie nawzajem, czyli zydowsko-amerykanska.

  Nazwiska nic Pani nie powiedza.
 • @circ:"Polskie elity."
  Czyli???

  Dodam jeszcze to napisałam na innym blogu;
  Jak długo Rosja będzie tu kontrolować scenę polityczną tak długo żadnego, naturalnego odwoływania do do Dmowskiego, nie będzie i nie powstanie żadna autentyczna formacja prawicowa czy narodowa, czy wolnościowa.. żadna dobra dla Polski.
 • Tworzymy Ruch Narodowy na NE? Tworzymy, bo wielu z nas tego chce.
  http://romanzaleski.nowyekran.pl/post/80252,ruch-w-ruch#comment_677286

  Na tyle ufam Romanowi Zaleskiemu (mimo różnic w światopoglądzie, nawet skrajnie różnym co do niektórych zjawisk zagranicą) że daję od siebie (dajcie Mu swoje od siebie za siebie) pełnomocnictwo dla Niego na założenie bloga RN na NE. Pełna nazwa RUCH NARODOWY w linku koniecznie, wszystko jedno czy razem, czy z łącznikiem czy z kropką jeżeli zajęte. Zresztą NE w razie czego zwolni nazwę, bo ktoś zapewne dywersyjnie to pozajmował.

  Powinniśmy prowadzić blog-klub nowoekranowy RN wspólnie, nadając coraz więcej uprawnień dostępowych kolejnym poważnym uczestnikom, ale teksty archiwizować jakby co.

  Nie czekajmy na jakichś wodzów z MW, ONR. To wręcz dziecinne. Nie czekajmy aż ruszy się wierchuszka NE, bo nie wiedzą co robić, albo grają swoje gierki niekoniecznie po naszej myśli.

  Bierzemy wszystkich, ale do gremiów wyższych TYLKO ludzi znanych z nazwiska, potwierdzona tożsamość. Damy przykład innym społecznościom portalowym. Coś się ruszy konkretniej. To co? Oczywiście Circ także możesz w to wejść, każdy może kto się czuje patriotą, Polakiem.
 • @circ 18:51:49
  Kosciol po Soborze Watykanskim II, to slaby i cofajacy sie Kosciol...

  Nie ma zapisow narazie do Ruchu Narodowego, tzreba czekac...
 • Prawdziwe zainteresowanie ruchem !
  Prawdziwe zainteresowanie ruchem a głównie jego celem powinno było tutaj zaowocować już 20.000 komentarzami !
 • @circ:" niech wspiera ruchy narodowo katolickie"
  Jakie ruchy ma wspierać. Przecież Ameryka doskonale wie to co ja piszę.. wszystkie ruchy są pod kontrolą Moskwy, inne nie maja racji bytu.

  Tu masz dowód co Ameryka może zrobić:


  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/i-po-wizycie-obama-juz-odlecial-do-domu,172659.html


  /Barack Obama przed tablicą ofiar katastrofy smoleńskiej
  Wideo: tvn 24 Barack Obama przed tablicą ofiar katastrofy smoleńskiej/

  Widzisz tam gdzieś moment oddawania hołdu ofiarom smoleńskim?

  Nie widzisz bo nie oddał takiego hołdu, oddał hołd Ofiarom Katynia.
  I co? Jakie ruchy narodowe ma wspierać Prezydent USA?
 • @konserwatystka 18:55:32
  Tak, Polska jest potzrebna silna samej sobie, aby przetrwac.

  Napewno natomiast ,
  Polska nie jest potzrebna, aby robic za "mieso armatnie" w syjonistycznej hucpie pod przywodztwem USA.

  Polskim zadaniem, jest budowa federacji panstw narodowych Europy Srodkowej ( do celowo od Polski na polnocy, do Grecji na poludniu).Taki blok bylby zdolny stawiac warunki, i Niemcy oraz Rosja musialaby sie z taka struktura liczyc.
 • @RICO 19:11:35
  RE: Prawdziwe zainteresowanie ruchem a głównie jego celem powinno było tutaj zaowocować już 20.000 komentarzami !

  --- Czemu akurat 20.000?

  Wiec twierdzisz, ze autorzy komentarzy w tym watku nie sa "prawdziwie zainteresowani ruchem, a glownie jego celem," bo tych autorow nie jest 20.000?
 • ...
  Fundamenty dla powodzenia Narodu: Pozytywna prokreacja, Pozytywny wpływ środowiska, czyli Pozytywne warunki rozwoju, a zatem Doskonalenie naszego gatunku, Nauka, Wiedza, Świadomość, Odpowiedzialność, Pożyteczna, efektywna, odpowiedzialna praca, Pozytywny wkład/Postępowanie racjonalne - Konstruktywizm!


  CZYM SIĘ RÓŻNI RACJONALNE PODEJŚCIE OD RELIGIJNEGO:
  Racjonaliści: Dostosujmy wielkość naszej populacji do możliwości ekosystemów/Natury, Planety.
  Katolicy: „Rozmnażajcie się i czyńcie sobie Ziemię poddaną.” – rzekł Pan!

  R.: Niech rozmnażają się wyłącznie ludzie zdrowi, normalni, inteligentni, urodziwi; o wysokich pozytywnych walorach; doskonalmy, a nie degenerujmy nasz gatunek; zapobiegajmy m.in. w ten sposób pierwotnym przyczynom problemów, strat, klęsk, tragedii, cierpień, nieszczęść, potworności.
  K.: Ludzie upośledzeni, chorzy, cierpiący, nieszczęśliwi są bliscy Panu, Jemu umiłowani! Jakaś pozytywna selekcja prokreacyjna, doskonalenie naszego gatunku to podjudy szatana!

  R.: Racjonalnie inwestujmy, w tym w odnawialne źródła energii (np. w elektrownie wiatrowo-pompowo-wodne, geotermiczne), oczywiście mające podstawy ekonomiczne, i nie dotujmy górnictwa węglowego na cele energetyczne.
  K.: Opłacajmy księży, obdarowujmy Kościół katolicki, budujmy kościoły, sanktuaria, itp.!

  R.: Brońmy się, konstruktywnie działajmy, w tym wspierajmy konstruktywistów, rozwiązujmy problemy i zapobiegajmy ich powstawaniu.
  K.: Wszelka władza pochodzi od Boga! Pogódźmy się, bo to jest kara boska, módlmy się, czekajmy na przyjście Pana naszego; nastanie Królestwa Bożego!

  R.: Poszerzajmy naszą wiedzę o rzeczach pozytywnie użytecznych; rozwijamy się intelektualnie; doskonalmy nasze umysły.
  K.: Czytajma Pismo Świnte i słuchajma ksiundzów!

  R.: Szerzmy racjonalizm.
  K. Szerzmy religijność!

  Itp., itd...


  http://www.fidelitas.pl/1630.html | 2006-05-17
  KSIĄDZ CZAJKOWSKI BYŁ AGENTEM SB?
  Dzisiejsze „Życie Warszawy” donosi, iż w IPN znajdują się dokumenty, z których wynika, że ks. prof. Michał Czajkowski przez ponad 20 lat był agentem bezpieki.
  Do dokumentów obciążających ks. Czajkowskiego dotarł w IPN dr Tadeusz Witkowski. Z jego badań wynika z nich, że obecny współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, był w latach PRL jednym z najcenniejszych agentów SB.
  Akta dotyczące ks. Czajkowskiego znajdują się w IPN pod numerem 00169/83.
  Wynika z nich, że duchowny współpracował z SB w latach 1960-1984 pod pseudonimem Jankowski. Donosił m.in. na metropolitę wrocławskiego, abpa Bolesława Kominka, oraz twórców KOR-u Jacka Kuronia i Jana Józefa Lipskiego.
  Najbardziej bulwersujące są jednak szczegóły dotyczące donosów na ks. Jerzego Popiełuszkę. Od końca lat 70. oficerem prowadzącym ks. Czajkowskiego był Adam Pietruszka, który kierował późniejszą operacją zamordowania kapelana Solidarności.
  Co przekazywał mu ks. Czajkowski? Szczegółowe opisy planów ks. Popiełuszki, także planów działania na wypadek próby aresztowania przez SB.


  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,3915011.html | 2007-02-13 00:00
  "KS. MALIŃSKI BYŁ ŚWIADOMYM WSPÓŁPRACOWNIKIEM"
  - Nie mam cienia wątpliwości, że ks. Maliński był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Delta" - powiedział portalowi Gazeta.pl ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Odniósł się w ten sposób do doniesień radia RMF, które podało, że w raporcie historyków IPN ks. Mieczysław Maliński jest wymieniony jako wieloletni, świadomy współpracownik SB.
  W przypadku "Delty" to była pełna i świadoma współpraca. Tajny współpracownik o tym pseudonimie donosił na duchownych i świeckich ważnych dla Kościoła. Informowałem o tym kard. Dziwisza już w lutym zeszłego roku.
  Wg Radia RMF FM w raporcie historyków IPN o inwigilacji Kościoła krakowskiego przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa, znajduje się informacja, że ks. Maliński zarejestrowany jako TW "Delta" przekazywał SB informacje na temat kardynałów Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły, a także innych znanych duchownych i działaczy katolickich, zarówno z Polski, jak i tych, których Maliński spotykał podczas podróży zagranicznych.


  http://krzysiekfish-w-walce-o-sprawiedliwosc.blog.onet.pl/Lista-agentow-w-Kosciele-ktory,2,ID400821548,n | 18.02.2010 r.
  W publikacji "Księża wobec bezpieki" ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski ujawnia nazwiska duchownych, którzy poszli na współpracę z komunistyczną bezpieką. Publikujemy listę tych, którzy - jak wynika z badań ks. Zaleskiego - zdradzili Kościół, donosząc SB.

  Arcybiskup Juliusz Paetz - emerytowany metropolita poznański. Na liście agentów SB figurował pod pseudonimem Fermo od 1978 do 1983 roku. Ale już wcześniej kontaktował się z bezpieką. Dał się złamać, bo potrzebował paszportu, żeby wyjechać do pracy w Rzymie. Kiedy wrócił, stał się SB niepotrzebny. Arcybiskup Paetz był bohaterem jednego z najgłośniejszych skandali w polskim Kościele. W 2002 roku odszedł z poznańskiej metropolii, oskarżony o molestowanie seksualne kleryków.

  Biskup Wiktor Skworc - jako współpracownik SB miał pseudonim Dąbrowski. W tej chwili jest biskupem tarnowskim. Został zarejestrowany w 1979 roku po tym, jak esbecy w bagażniku jego samochodu znaleźli produkty z Baltony, a potem przedstawili mu fikcyjne zarzuty współudziału w nielegalnym obrocie towarami z tego sklepu. W książce ks. Isakowicza-Zaleskiego jest zamieszczony raport z październikowej rozmowy werbunkowej, którą przeprowadził z duchownym kpt. Jerzy Wach.

  Biskup Kazimierz Górny - obecny ordynariusz rzeszowski. Komunistyczna bezpieka pozyskała go do współpracy w 1979 r., gdy budował kościół w Oświęcimiu. Została ona przerwana w 1983 r., gdy ks. Górny został krakowskim biskupem pomocniczym i wtedy zaczął się uchylać od kontaktów z SB. Ks. Górny został zarejestrowany pod pseudonimami Kazek i Tadeusz.

  Ks. Wacław Cedro - według ks. Isakowicza-Zaleskiego, donosił na ks. Józefa Tischnera.

  Ks. Saduś - korespondował z papieżem Janem Pawłem II. Treść listów polskiego papieża przekazywał komunistycznej bezpiece.

  Ks. Janusz Bielański - były proboszcz katedry na Wawelu. Po pojawieniu się w prasie informacji o jego współpracy z SB został odwołany przez metropolitę krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza. Mimo to ks. infułat Bielański zaprzeczał, by kiedykolwiek donosił komunistycznej bezpiece. Jako agent miał pseudonim Waga. Sam przyznawał, że w czasie, gdy budował kościół w jednej z dzielnic Krakowa, przychodzili do niego esbecy. Przychodzili też, gdy został już proboszczem na Wawelu. Ale cały czas zaprzecza, by była to współpraca z tajnymi służbami.

  Ks. Mieczysław Maliński - wieloletni, bardzo bliski przyjaciel Karola Wojtyły. Sam twierdzi, że na SB chodził ewangelizować. Ale ks. Isakowicz-Zaleski nie ma wątpliwości - ks. Maliński był współpracownikiem SB. W dokumentach widnieje jako "Delta". Został zarejestrowany w 1971 roku.

  Ks. Mirosław Drozdek - proboszcz sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem. Miał wielokrotne kontakty z esbekami. A bezpieka podobno bardzo ceniła sobie informacje, które przekazywał. Nosił pseudonim Ewa.

  Ks. Mieczysław Łukaszczyk - był kapelanem Jana Pawła II. Teraz jest proboszczem parafii św. Katarzyny w Nowym Targu.

  O. Stoch - był zarejestrowany jako TW "Kazek". Przez lata miał świadomie donosić na współbraci z zakonu. Ojciec Stoch przyznaje się do tego w książce: "Pragnę przekazać do wiadomości wszystkim zainteresowanym, że przez wiele lat pod wpływem różnych form szantażu współpracowałem z Urzędem Bezpieczeństwa w Krakowie. Mogę powiedzieć zgodnie z sumieniem, że starałem się tak przedstawić sprawy, by nikomu nie szkodzić".


  http://www.kosciol.pl/article.php?story=20050427163635868 | śro, 27 kwi 2005, 16:36:35
  Dominikanin ojciec Konrad Stanisław Hejmo był tajnym współpracownikiem SB donoszącym na Karola Wojtyłę – taką informację ujawnił po posiedzeniu kolegium Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leon Kieres.
  Jak wyjaśnił szef IPN–u na podstawie materiałów zgromadzonych w Instytucie – nie tylko dokumentów, ale również taśm, można z cała pewnością stwierdzić, że ojciec Hejmo był świadomym i tajnym współpracownikiem PRL-owskich Służb Bezpieczeństwa. Posługiwał się on wówczas pseudonimami "Hejnał" i "Dominik". Kieres dodał także, iż IPN wyklucza, by akta o współpracy ojca z SB były sfałszowane.


  http://www.tvn24.pl/1,1592461,druk.html | 08:20 25.03.2009
  Wśród agentów donoszących na ks. Jerzego większość – jak pisze „Dziennik - stanowili inni duchowni. Do najaktywniejszych należał ks. Michał Czajkowski, TW ps. Jankowski, zarejestrowany jako tajny współpracownik od 1956 r. do 1984 r. Gdy SB zaczęło rozpracowywać ks. Jerzego, TW Jankowski został specjalnie oddelegowany do inwigilacji kapłana. O ile donosy Stachnika miały charakter techniczno-personalny, o tyle ks. Czajkowski formułował opinie o swojej ofierze, np.: "Jestem zdania, iż ks. Popiełuszko to typ mitomana widzącego więcej w wyobraźni niż w rzeczywistości".

  Ks. Czajkowski był też wykorzystywany przez SB do konkretnych działań operacyjnych, m.in. skłócenia ks. Popiełuszki z jego przełożonym, prymasem Józefem Glempem.

  Kustosz
  SB do inwigilacji ks. Jerzego wykorzystywała też jego przyjaciół. W 1979 r. zarejestrowano jako TW pseudonim Kustosz ks. Andrzeja Przekazińskiego, dyrektora Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, pełniącego tę funkcję do dziś. Jego meldunki nie do końca zadowalały SB, ale i tak były wykorzystywane, nawet te mało istotne - jak sprawa odmowy wydania paszportu Popiełuszce.

  TW Poeta
  W tym samym czasie co ks. Popiełuszko w kościele św. Stanisława Kostki pracował jako wikary ks. Jerzy Czarnota. Według akt SB od 1964 r. do co najmniej 1988 r. był tajnym współpracownikiem o pseudonimach Roland i Poeta.

  Akta jego sprawy zostały jednak zniszczone w 1990 r. "Dziennik" ustalił, że obecnie ks. Czarnota jest kapłanem diecezji łowickiej.

  Dziennik, Rzeczpospolita
  © TVN24


  Plus „moje” zapasy materiałów:

  „FAKTY I MITY” nr 44, 08.11.2007 r. PATRZYMY IM NA RĘCE
  W KOŚCIELNYM ZWIERCIADLE
  Według najnowszych danych kościelnych, średnio co dziewiąty urzędujący biskup współpracował lub flirtował ze Służbą Bezpieczeństwa. „Ale nie podpisywali zobowiązań do współpracy!” – zastrzega abp Głódź.
  Ostatnie z zachowanych – kompletnych i precyzyjnych – zestawień potencjału operacyjnego tzw. pionu IV (wyznaniowego) Służby Bezpieczeństwa dotyczy roku 1983. Z owych danych dowiadujemy się, że na żołdzie bezpieki pozostawało wówczas 3934 tajnych współpracowników rekrutujących się spośród duchowieństwa diecezjalnego oraz 625 zakonników, co – po uwzględnieniu ówczesnej liczby księży i mnichów – dawało w sumie około jednej piątej kościelnego wojska.

  [A w poprzednich wiekach było dużo, dużo gorzej! – red.]
  My mamy wysoki PKB, śmieci, skażone powietrze, gleby, wody; chorych ludzi do leczenia i utrzymywania, długi, a »kooperujący« pożyczkodawcy z zadłużającymi nas rządzącymi otrzymują nasze pieniądze – przecież to oczywiste, że to jest normalne, korzystne, tego realizowanie pożądane...
  Tak samo ma się sytuacja z klerem – jego klienci mają święte obrazki, skrzyżowane listewki, zaśmiecone, zatrute umysły, uszkodzone, uzależnione psychiki, wypaczone, anormalne życie, a kler ma ich pieniądze, państwowe grunty, nieruchomości...


  „FAKTY I MIT” nr 3, 24.01.2008 r. NASI OKUPANCI
  JAK KOŚCIÓŁ POLSKĘ OKRADAŁ (CZ. I)
  (...)
  Na początek omówimy daniny wysyłane z Polski do Rzymu. Zacznijmy od najdawniejszej daniny – świętopietrza.
  Świętopietrze, czyli denar św. Piotra, wysyłano do Rzymu. W XI w. przerzucono ten podatek na ludność. Początkowo płacono je jako podymne (denar od dymu, czyli komina), ale w roku 1318 zamieniono je na pogłówne, czyli denar od głowy. Ten blisko sześciokrotny wzrost Kościół wymusił na Łokietku szantażem – chodziło o zgodę papieża na koronację. Była to opłata szczególnie znienawidzona, bo nie płaciła jej szlachta ani kler, a więc uważano ją za skrajnie niesprawiedliwą. Także dlatego, że wielodzietne, a więc biedniejsze rodziny płaciły więcej.
  Zachowały się dokładne dane na temat wydartych pieniędzy. Na przykład w latach 1319–1328 ściągnięto 2408,5 grzywien srebra i 45 grzywien złota, a od 1343 do 1357 r. już 8148 grzywien srebra. Grabież rosła wraz ze wzrostem liczby ludności.
  Polska płaciła świętopietrze do 1564 roku, najdłużej w Europie. Nie mogła przerwać tej grabieży, ciągle procesując się z zakonem krzyżackim o Pomorze, bo procesy te toczyły się przed sądami papieskimi. Zaprzestanie płacenia groziło przegraniem procesu. Szantaż był oczywisty. Potem Kościół nie uznawał pokoju toruńskiego, który przywracał Polsce Pomorze i Warmię (do dzisiaj nie uznał!), i wszystko, co chciano załatwić w Rzymie, zależało od płacenia świętopietrza. Grabież przerwała szlachta ewangelicka, która po prostu odmówiła płacenia od swych poddanych.
  (...)
  Płynęła więc do Rzymu rzeka wyłudzonych pieniędzy. Tylko za panowania Zygmunta Augusta wysłano papieżom w sumie około 2 tys. wozów złota i srebra! A Polska nie miała pieniędzy na obronę granic...
  (...)
  Lux Veritatis

  „FAKTY I MITY” nr 11, 14-20, 03.2008 r. NASI OKUPANCI
  JAK KOŚCIÓŁ POLSKĘ OKRADAŁ (CZ. IX)
  W tym odcinku kończymy przedstawianie działalności gospodarczej Kościoła opartej na niewolniczym wyzysku poddanych. Tym razem napiszemy o dobieraniu się Kościoła do pieniędzy polskich Żydów.
  Pożyczanie Żydom – Kościół posiadał olbrzymie pieniądze; zawsze miał ich wielokroć więcej niż państwo polskie, które bywało zwykle zadłużone. Wolna gotówka nie przynosiła jednak pożytku, bo Biblia zabrania lichwy, ale i z tym czciciele bożka KASY sobie poradzili. Pożyczali po prostu pieniądze na procent Żydom, którzy – jako niekatolicy – lichwę uprawiać mogli. Żydzi – pośrednicy – darli kasę z dłużników, a Kościołowi oddawali należny procent. Tak kwitła współpraca Kościoła z Żydami, a jej ofiarą padały, jak zawsze, owieczki. Tylko w efekcie kto tak naprawdę uprawiał lichwę? Kto, biskupie Pieronek?
  Propinacja – przywilej monopolu na produkcję i sprzedaż alkoholu w majątkach właściciela. W swoich latyfundiach Kościół i z tego ciągnął zyski. Rozpijano poddanych, głównie ogłupionych chłopów. Dochodziło do tego, że wyznaczano im obowiązkowe... limity alkoholu. Nawet jeśli nie wypił, zapłacić musiał. Dlaczego obecnie Kościół wzywa do trzeźwości? Ponieważ nie czerpie już zysków z produkcji ani wyszynku wódki.
  Chętnie wydzierżawiano propinację karczmarzom. Najczęściej byli nimi Żydzi, co skutecznie „czyściło” sumienia obłudników w kieckach. Wszak rozpijającym był Żyd! (...)
  Lux Veritatis


  „Fakty i Mity” nr 13, 05.04.2007 r. BANKIERZY PANA BOGA
  KOŚCIÓŁ UBOGICH
  Finanse polskiego kat. Kościoła nie podlegają żadnej kontroli społecznej bądź państwowej i są najpilniej strzeżoną tajemnicą. W państwie demokratycznym jest to absolutnie niedopuszczalne.
  Nie sposób ułożyć równania, które pozwalałoby uzyskać w miarę precyzyjny wynik, bo zbyt wielka jest liczba niewiadomych „To setki strumieni pieniężnych, które w jednych miejscach się łączą, a w innych rozgałęziają, tworząc skomplikowaną sieć transferów” – zauważa profesor Michał Pietrzak, wybitny znawca problematyki wyznaniowej.
  (...)
  Od 1990 r. do chwili obecnej kościelnym osobom prawnym przekazano nieruchomościo łącznej powierzchni 97 tys. 123 ha. Ponadto kościelno-rządowe komisje regulacyjne zwróciły i przekazały na własność nieruchomości, również rolne, o łącznej powierzchni 57 tys. 633 ha. Wśród tych nieruchomości 701 to nieruchomości zabudowane” – ujawnił Sejmowi w kwietniu 2005 r. Tadeusz Matusiak, ówczesny podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.


  Szacuje się, iż równowartość tego, co katolicka organizacja religijna (kor) rocznie wyłudzała od państwa - czyli okrężną drogą od nas - sięgało 5 mld zł(!), a do tego trzeba dodać bezpośrednie wyłudzenia - od... swoich ofiar - szacowane na ponad 3 mld zł rocznie! GUS podaje , iż 60% (23 mln.) społeczeństwa żyje poniżej minimum socjalnego (z tego 5 mln. w skrajnej nędzy). [Chrystus: „Nie miejcie w trzosach swoich złota ani srebra, ani miedzi. Ani torby podróżnej, ani dwu sukien, ani sandałów, ani laski.” Itp... Jego ideałem była religijność wewnętrzna, obywająca się bez pośrednictwa instytucji i hierarchii kapłańskiej.]
  Działalność kor nie ma podstaw w Biblii, a postępowanie państwa wobec tej org. w Konstytucji.
  Wielu z państwa zastanawia się: dlaczego członkowie kor nie zaprzestają oszukiwania i wyzyskiwania ludzi. A ilu z was by zrezygnowało – gdyby pewnego (pięknego... ) dnia ludzie zaczęli do was przychodzić, całować po rękach i dawać pieniądze (bo np. ktoś zrobił kawał i dał ogłoszenie, że chronicie przed kosmitami i zapewniacie dobre z nimi układy), policja zadeklarowałaby ochronę, gdyby ktoś wam przeszkadzał w ratowaniu ludzkości???...
  Ofiary kor twierdzą , iż pieniądze dają tej org. dobrowolnie... – ależ oczywiście, że tak, podobnie jak inni uzależnieni dobrowolnie... płacą za narkotyki, tn, alkohol!
  „To nie oni wam, tylko wy im, jesteście potrzebni.”

  Wzrost pozycji Kościoła i księdza zawsze dowodzi, że będzie nędza (Mikołaj Rej w XVI w.)...


  www.o2.pl / www.hotmoney.pl | Piątek, 21.09.2012
  PIENIĄDZE: Religia w szkołach kosztuje majątek. „Czas z tym skończyć.”.
  Za wszystko płacą podatnicy.
  Szacuje się, że w skali całego kraju nauka religii kosztuje co roku ponad 1,3 mld zł. Jak się można łatwo domyślić, najwięcej pieniędzy pochłaniają wypłaty dla księży, katechetów i katechetek.
  Czas z tym skończyć - mówi poseł Ruchu Palikota Maciej Wydrzyński. Podkreśla, że pieniądze można spożytkować na tysiąc innych sposobów.
  „Gazeta Pomorska”, która informuje o sprawie podkreśla, że głosy niezadowolenia słychać także ze strony samorządowców. Narzekają, że nauka religii z roku na rok jest coraz droższa.
  Na przykład Toruń na lekcje religii wydaje 3,6 mln zł rocznie. We Włocławku na ten cel w tym roku pójdzie 3,5 mln zł, a w blisko 100-tysięcznym Grudziądzu 2,4 mln zł.
  Poseł Wydrzyński domaga się, aby religia została wykreślona z planu lekcji i stała się przedmiotem dodatkowym. - Wtedy w spotkaniach z księdzem uczesniczałyby jedynie te osoby, które rzeczywiście tego chcą - zaznacza parlamentarzysta.

  Marek Nowak
  marek.nowak@hotmoney.pl

  [Trzeba opodatkować katolików na wykładanie w szkołach ateizmu - wtedy będzie sprawiedliwie... - red.]

  ---------------------------------------
  Więcej: Racjonalizm a religijność
  http://racjonalizm.nowyekran.pl/post/28778,racjonalizm-a-religijnosc
 • @cziken1:"Nazwiska nic Pani nie powiedza.."
  Tak myślałam.
  Znów macie chęć robić naród polski w bambuko.
  Ale nie uda się.. :))))
 • @cziken1 19:16:48
  Proponuję: od Finlandii na północy.
  Reszta się zgadza.
 • @Herkus Monte 18:44:41
  Absolutnie sie nie zgadzam, z kazda teza, tu zawarta.
 • @konserwatystka 19:22:36
  Prosze Pani, wiekszosc ludzi, ktorzy utozsamiaja sie z ruchem narodowym, to ludzie mlodzi, nie zepsuci polityka i ukladami.Nic Pani nazwiska niedadza, bo Pani ich najzwyczajniej w swiecie, nie "namierzy".

  Po drugie, wrogiem ludzkosci numer jeden jest swiatowe zydowskie banksterstwo, ktore robi co chce, i pociaga za wszelkie sznurki, z Rosja wlacznie.Robienie z USA, jakiejs ostoi wolnosci, i tym podobnych bzdetow, to totalny debilizm polityczny, i nie rozumienie calkowite na czym polega, i do czego dazy wspolczeny Swiat.
 • @Asadow 19:24:04
  Oczywiscie, sprawa jest otwarta.
 • @cziken1 19:16:48:"budowa federacji panstw narodowych Europy Srodkowej "
  O jakich państwach mowa?
 • @konserwatystka 19:42:50
  Wszystkich chetnych poza Rosja.
 • @circ 15:21:07
  I jak tu Panią traktować poważnie?
  Zamiast przeprosić za pominięcie o informacji o cytacie, uznała Pani że zwrócenie Pani uwagi jest kuriozalne.
  W kwestii "pedałów" najwyraźniej Pani z organizatorami MN nie po drodze.
  A co do "usprzecznienia prawdy" to proszę o jakieś odniesienia do literatury, bo ja podtrzymuję tezę, że to bełkot.
  Sprzeczne mogą być proszę Pani zdania, a prawda to może być albo wartość logiczna zdania, albo informacja opisywana przez to zdanie. Znowu mamy więc (moim zdaniem) ewidentny błąd.
 • @insane 15:49:20
  Witam. Popieram tezy twojego artykułu i pokazałeś problemy we właściwym świetle!!! Potrzebny jest PLURALIZM ŚWIATOPOGLĄDOWY A NIE DZIELENIE POLAKÓW!!!
 • celujemy w 1% ?
  Nie należę do bezmyślnych krytyków ruchów nacjonalistycznych. Uważam, że Polska cierpi z powodu braku postaw patriotycznych, choć nie odpowiada mi romantyczna wizja patriotyzmu. W przeciwieństwie do "nikandera" uważam, że rola Kościoła Katolickiego w kształtowaniu i przetrwaniu polskości jest nie do przecenienia.
  A jednak noszę się z zamiarem zakończenia aktywności (lub nawet likwidacji konta) na tym portalu. Wszystko co jest najbardziej irytujące w postępowaniu PiS i co uniemożliwa im przejęcie władzy, jest tu powielane z jeszcze większą intensywnością. Celem tej działalności jest stworzenie ruchu, który może w wyborach zyskać poparcie 1% społeczeństwa. Jeśli jedynym waszym celem i sposobem jest rewolucja, to ... (kończył nie będę, bo wszystkie słowa jakie wydają mi się niezbędna do skończenia komentarza są nieparlamentarne).
 • @Ptasznik z Trotylu 15:56:05
  Za taki "komentarz" to powinieneś zmienić nick na"śmiesznik z Tyrolu!!!
  Ja tak się określiłem, jak napisałem w poście a ty komentujesz niewazny w zasadzie fragment!!! Katolicy są rózni dlatego nie nalezy polaków dzielić tylko ŁACZYĆ!!! a od dzielenia to są specjaliści ryżego!
 • @RICO 18:55:00
  To napisz, w co wierzysz, inaczej my uwierzymy, że jesteś niewierzący!!!
 • @konserwatystka 17:25:01 - Pani niesłusznie oskarża, miesza i obraża.
  Łaskawa Pani raczyła napisać: "Czołem Wielkiej Polsce!" Ciekawam kto to taki pojawi się w Nowym Rozdaniu?? Widzę, że akces zgłasza przesympatyczny nasz Pan Eugeniusz. Podejrzewam, że więcej takich jeźdźców Apokalipsy pojawi się w kolejnych odsłonach chcących przewodzić Balszoj Polsce.. pewnie niedługo dołączy Generał Grudniewski, Świtoń, Poręba z Lusią, Pułkownik Waciak, a może i sam Zawisza Ufarbowany na Czarno. A wszystko pod patronatem rosyjskiej ambasady i jej polskich przyjaciół. Chocholi taniec przebierańców. ( podobno sam Michnik ma do was dołączyć..od dziecka o tym marzył.. :))... mielibyście doskonałe zaplecze intelektualne... :))
  #
  Nie zgadzam się z Szanowną Panią. Przypisując mi podległość wobec ambasady obcego Państwa narusza Pani moje dobra osobiste i wygłasza Pani publiczne oszczerstwo, oczernia mnie i robi mi wielką przykrość i krzywdę. Niech się Pani wyspowiada i publicznie odwoła to, co Pani mi zrobiła. Napominam Panią po chrześcijańsku. Jestem Polakiem i mam litość w sercu wobec największej kanalii, o ile taka kanalia przeprosi i się nawróci.
  #
  Pani tekst wpisuje się w akcję przeciwko Porębie. Gdziekolwiek się Poręba pojawia - natychmiast się pojawiają nieznani sprawcy i plują na niego i wszystko czego się dotyka. To jest związane z jakimś zawodem miłosnym z czasów młodości. Jakieś Żydówki zagięły parol na Mistrza Bohdana i się mszczą, że wzgardził ich wdziękami. To jest bardzo podłe, co te niewyżyte baby wyrabiają.
 • @Jerzy Wawro 19:54:52
  Prosze Pana, na dzien dzisiejszy ruch ma zaaktywizowac, do jakiejkolwiek aktywnosci spolecznej, w tym w ktorym kazdy z nas, ma chec i umiejetnosci.Na tym polega nowosc tej inicjatywy, ze stawia na szeroki ruch spoleczny, a nie na budowe partii politycznej, ktora dziala od wyborow do wyborow.Tylko takim sposobem mozna zmienic rzeczywistosc na dluuuugi czas.Co bedzie dalej, to czas pokaze.Czy ta struktura zamieni sie w partie polityczna?Pewnie tak, ale to nie jest najwazniejsze zadanie na dzis.Pozatym nie bierze Pan jednej waznej rzeczy pod uwage - zmiany generacyjnej, ktora sie odbywa na naszych oczach.Ludzie mlodzi, ktorzy wchodza teraz w zycie spoleczne i polityczne, patrza inaczej, i nie maja takich lekow i oporow.Nie sa uwiklanie historycznie, i osobiscie w stare zaszlosci.Pozatym jednoznacznie ida intuicyjnie w strone idei narodowej, rozumiejac ze niema czasu w obecnej sytuacji Polski na polsrodki.Oczywiscie, mowimy o tej grupie odwolujacej sie do patriotyzmu.

  I na koniec.Nikt, ktoremu zalezy na losie Polski, musi takze wziac pod uwage inny scenariusz, niz wybory...
 • @Pan Marky 19:18:47
  Trochę banalne podsumowanie sensu mojej wypowiedzi !Ale to jest znakomity przykład co jest prawdziwym sensem !
 • @Jerzy Wawro 19:54:52
  Nie widzi Pan, że ludzie mają serdecznie dość partii politycznych, które konstruują swoje programy na podstawie kalkulacji wyborczych?

  Polska potrzebuje ruchu, który celuje w wartości a nie - w procenty elektoratu.

  Paradoksalnie - taki ruch może zyskać szerokie poparcie.
 • @zibi 20:04:48
  Ale przyłapaliście mnie !
 • @Eugeniusz Sendecki 20:07:01
  No popatrz Pan , to ja w mej naiwności myślałem że jewrejstwo niszczy Pana Porębę z powodu jego działalności patriotycznej a tu ... une affaire d' amour hebraique .

  Ot siurpryza ;-)
 • Temat
  "że w Polsce powstanie ruch narodowy, co będzie oznaczać wybranych demokratycznie katolików u władzy, więc urządzenie państwa po katolicku."

  I w tym momencie już się rozmijamy.
  Żadnego siłowego katolicyzmu i innej wiary.

  Zasady to zasady i wcale nie muszą być narzucane od góry i tylko jedynej słusznej opcji czyli KK.

  Jestem od małego katolikiem ale ni ez wyboru bo zadecydowano o tym za mnie. W chwili obecnej od dawna nie praktykujący.
  Ale dobrym człowiekiem jak też patriotą może być i ktoś innego wyznania niż to jedno od lat u nas w karu odgórnie wtłaczane (KK).
  I tak samo działa to w drugą stronę bo niesamowitą kurwą i zdrajcą może być i ktoś kto od urodzenia jest katolikiem, tym się szczyci, to wszem i wobec ogłasza i z tym się afiszuje - czy to na mszach siedząc w pierwszych rzędach na przeciwko kamer czy ze znaczkiem Matki Boskiej wielkości plakatu wpiętym w garnitur uszyty przez etatowego krawca z SB/UB
 • @cziken1 20:17:41
  Młodzież zawsze jest motorem przemian. Ale (na szczęście) współczesna młodzież jest wykształcona i (mam nadzieję) na plewy nabrać się nie da.
  Rolą ludzi dojrzałych jest ukazanie im prawdy o świecie i znalezienie możliwych dróg rozwoju. Dlatego mnie tak irytuje to co widzę.
 • @Asadow 15:11:20
  :)))
 • Zacznijmy od Konstytucyjnego Królestwa Boga, jak w Monaco.
  POSTULATY = mądrość narodu:
  Jesteśmy narodem chorym, chorym na fatalną mutację raka, która nazywa się żydo-komunizm i przerzuca się za pomocą syjonistów na wszystkie organy. Należy ich zidentyfikować, wyciąć i wyrzucić! Innego lekarstwa nie ma.
  A potem:
  Zdzich: „Potrzebna jest nowa prawdziwie-konserwatywna (anty-syjonistyczna) partia polityczna, która zawalczyłaby o Konstytucyjną Republikę Polski.”
  Bolesław Prus: “Odżydzić polski postęp, polski socjalizm, polską myśl narodową! Jest nam coraz ciaśniej; dotychczas my ustępowaliśmy miejsca Żydom, musi więc nadejść czas, że Żydzi nam miejsca ustąpią”;
  Analityk: “Społeczny protest oraz zmiana ideologi i procedur celem przywrócenia ładu moralnego, społecznego, i prawnego”;
  ATMAN: "W dzisiejszych realiach (zakładając, że nikt nie zamierza robić rewolucji): potrzebna jest nowa partia. Całkowicie nowa."
  Zdzich: “Zlikwidować wszystkie podatki, czyli koryto dla chciwców i bandytów”;
  Wieslaw P: “Zbrodniarzy rozliczyć łącznie z pomiotem”;
  S. Michałkiewicz: “Publiczna obecność etyki chrześcijańskiej, jako podstawy systemu prawnego”;
  Zbigniew1108: “Skupienie jednostkowych energii i podatek dochodowy na wstępie”.
  KrisJora: "Zbrodniarzy rozliczyć z pomiotem";
  Space: „Zczynamy więc wspólnie nawoływać do ZJEDNOCZENIA: BÓG HONOR OJCZYZNA”.
  Krzysztof J. Wojtas: “Katolicyzm jako idea ponadnarodowa. Katolicyści stają się wrogami wartości , których rzekomo bronią.”
  jax: “Korporacje i podmioty prawa handlowego = podatki
  Polskie rodziny wielodzietne = brak podatków.
  Rezydenci lecz jednocześnie obywatele innych państw = podatki”
  Ścios: „Głos opozycji (czyli Chrześcijan) i głosy każdego z nas zabrzmią tylko wówczas, jeśli odrzucimy nierzeczywistość świata „onych” (czyli Syjonistów) i przestaniemy liczyć się z dyktatem medialnych terrorystów . Warunkiem ujawnienia prawdy jest zbudowanie własnych mediów i prostego, jednowymiarowego języka przekazu, w którym nie będzie miejsca na relatywistyczny bełkot. Nie da się jej pokazać próbując połączyć dwa nieprzystawalne światy ani ulegając pokusie politycznej schizofrenii. Ten ich (czyli syjonistyczny) fałsz i ich niby-świat muszą zniknąć.”
  Maciej Łodyga: „Jeśli ma dojść do przemiany duchowej Narodu Polskiego, Kościół musi obudzić się z letargu.”
  Marek Kajdas: „Polskę ma przejąć po raz pierwszy w dziejach prawowity Suweren - KATOLICKI NARÓD POLSKI. Zatem tworzymy nową scenę polityczną, światopoglądową, obywatelską z wykluczeniem, JAWNYM GŁOŚNYM BOJKOTEM całego bez wyjątku establishmentu. Nie można być też prawicą będąc za UE. Apeluję o jawną opozycję bez spisków ”;  
  Jacek Rossakiewicz: „Potrzebna jest główna idea łącząca Naród - cywilizacja miłości jest jedyną rozsądna drogą dla Polaków i świata. Aktem potwierdzenia jej istnienia powinno być wybranie Jezusa Chrystusa na Króla Polski”;
  Maciej Piotr Synak: "Koniec z rządami pasożytów."
  dr Nowopolski: „Jedynym ratunkiem byłoby zerwanie ze skostniałymi stereotypami politycznymi polskich patriotów, które to umożliwiłoby prawdziwą sanację i wyłonienie autentycznie kompetentnych, niezaprzedanych narodowych przywódców.”
  Prezydent RzBiK: „Wolność mediów nie może oznaczać możliwości wpływu na społeczeństwo poprzez przekaz nie będący zgodny z Dobrem Polski”;
  Aleksander Ścios: „Nie zatrzymujcie tego marszu” - http://bezdekretu.blogspot.com/2012/10/nie-zatrzymujcie-tego-marszu.html;
  Grzegorz P. Świderski: „Karać śmiercią powinno się tylko złoczyńców, którzy zabiją kogoś akceptującego karę śmierci, a gdy zostanie zabity przeciwnik kary śmierci, to morderca może być ukarany co najwyżej karą więzienia.”
  dr Stanisław Krajski: „Zacznijmy od tego, że żyjemy w świecie utopijnym, masońskim tworze. Wszystko tutaj jest według projektu masonerii – nowa kultura, nowa cywilizacja, nowy ustrój polityczny i gospodarczy.”
  liberalkonserwatywny: „Ja w nowej normalnej Polsce proponuje Konstytucje Amerykańską bez poprawek.” 
  Migorr: „Naprawy Rzeczypospolitej może dokonać jedynie dobrze zorganizowany, przebudzony moralnie i duchowo naród, który się zrzeszy pod jednym szyldem. Nowa partia powinna stać się formacją w pełni antysystemową wobec reżimu III RP. Tak, aby w przyszłości była zdolna do takich epokowych działań, jak: likwidacja III RP, budowa na jej gruzach IV RP z NOWĄ KONSTYTUCJĄ, zmiana godła państwowego(likwidacja masońskich, pięcioramiennych gwiazd, zamknięta korona na głowie orła zamiast otwartej, powrót krzyża na koronę) głęboka lustracja sędziów, prokuratorów, służb specjalnych, sprawiedliwe osądzenie wszystkich bandytów PRL i III RP, także tych w białych kołnierzykach i najwyższych władz, przez Trybunał Stanu, wprowadzenie surowych kar za agenturę na rzecz obcych państw i  zdradę stanu, likwidacja pasożytniczej klasy urzędniczej, uproszczenie i obniżenie podatków, stworzenie nowego systemu politycznego opartego na stabilnych rządach Prezydenta RP, wybieranego w bezpośrednich wyborach, stworzenie silnej, prawicowej, niepoprawnej politycznie telewizji prywatnej, stworzenie prawdziwie wolnorynkowej gospodaki.”
 • @Marek Kajdas 19:07:46
  Spokojnie, tu trzeba więcej chętnych, a dyskusja pod tą notką to dobre miejsce kontaktowe, na razie.

  Może redakcja w to wejdzie?
 • @Jerzy Wawro 21:06:38
  "Ale (na szczęście) współczesna młodzież jest wykształcona i (mam nadzieję) na plewy nabrać się nie da."

  No i z tym może być właśnie różnie.
  gdyż to wykształcenie ma niewiele wspólnego ze znajomością PRAWDZIWEJ historii naszego kraju a w szczególności tzw. "przemian ustrojowych".
  Rządzące elyty skutecznie tym się zajmowały.
  Młodzież zna królów Polskich, zna różne daty ale nie zna wielu faktów takich jak zakulisowe wałki w magdalence pieczętowane przy "okrągłym stole", nie wie że obecny premier i vice premier (Tusk i Pawlak) wraz z UBecją skutecznie w 92 roku na lata zablokowali lustrację a później niedawno dodatkowo zablokowała to teraźniejsza największa partia opozycyjna zwąca się Prawem i Sprawiedliwością z Lechem i jarosławe Kaczyńskim na czele........
  Itd. Itp.
 • @Marek Kajdas 19:07:46
  //Bierzemy wszystkich, ale do gremiów wyższych TYLKO ludzi znanych z nazwiska, potwierdzona tożsamość. Damy przykład innym społecznościom portalowym. Coś się ruszy konkretniej. To co? Oczywiście Circ także możesz w to wejść, każdy może kto się czuje patriotą, Polakiem.//

  Z całym szacunkiem.
  Trochę to śmieszne.
  Pozwoliłeś Circ wejść z polską flagą pomiędzy rzucających kamieniami i tych - strzelających z broni gładkolufowej?
  Zdradzę Ci tajemnicę: nie potrzebowała Twojego pozwolenia.
  Tak samo, jak każdy kto jest Polakiem go nie potrzebuje, by działać na rzecz wolnej Ojczyzny.
  Chcesz rozdzielać stanowiska, zaszczyty?
 • Nie Nie Nie
  psucie od samego początku ... a poza tym niezła buta.
  Katolicki? To chyba jakiś żart. Wystarczy spojrzeć na filmy i reakcję młodych przy różnych frazach. Wy to zostawicie duchowość każdemu z osobna. No jeszcze tego brakowało, żeby ktoś mi mówił w co mam wierzyć. I do tego ten Kościół nasączony agenturą... już nie wspominając o księżach, na których wszyscy w koło nadają, że przykładu nie dają. No nie żartujcie sobie. Już kilka grup na wstępie stracone.Tylko smród po tej inicjatywie zostanie.
  Kościół chce sobie współdziałać to proszę bardzo, ale nie w jakiejś uprzywilejowanej statutowej formie.

  I co to za ludzie stoją w zapleczu ... wszystkich skażonych komuną WON jak powiedział Cejrowski.

  Zabijacie to w zarodku.
 • @Asadow 21:46:43
  Asadow, a kim TY jestes, zeby tak objezdzac Kajdasa? Czyby twoje ego poczulo sie zagrozone jego wypowiedziami? Moze to nie on, tylko TY chcesz "rozdzielac stanowiska, zaszczyty"?
 • @circ 18:05:11
  "Czynię to po to, by wrócić w końcu do sztuki."- BRAWO!
  ....
  Tak, mysle, ze takiego Ruchu Europa moze oczekiwac i bac sie jednoczesnie.
  Pozdrawiam
 • @Pablo Pakero 21:50:55
  Walcz z agentami w Kościele, a nie z Kościołem.
 • @ALIK 21:33:56
  I to właśnie powinna być rola takiego portalu jak NE, a nie dążenie do rewolucji.
 • @konserwatystka 19:07:43
  "Polskie elity."
  Czyli???//

  Wszyscy którzy są w łasce uświęcającej.


  //Jak długo Rosja będzie tu kontrolować scenę polityczną tak długo żadnego, naturalnego odwoływania do do Dmowskiego, nie będzie i nie powstanie żadna autentyczna formacja prawicowa czy narodowa, czy wolnościowa.. żadna dobra dla Polski.//

  Na razie odwołujemy się do Dmowskiego i będziemy się odwoływać.
  Jak ruch narodowy będzie chciał odejść od zdrowej nauki, będzie to sygnał alarmowy. Po co z góry twierdzić, że Rosja zablokuje? To brak cnoty nadziei.
  Jeśli tak się stanie, zaraz się postawimy. Wtedy, nie teraz.
 • @Jerzy Wawro 22:10:59
  A ktos tu nawoluje do rewolucji:)To jest jedna z wielu opcji, ktora tzreba brac pod uwage, bo czasy sa jakie sa, i wykluczyc niczego nie mozna.
 • @Marek Kajdas 19:07:46
  //Nie czekajmy na jakichś wodzów z MW, ONR. //

  Ale dlaczego mamy mnożyć byty, skoro jesteśmy jednym narodem?
  Nie musimy wchodzić w struktury, możemy popierać.
  Mrowie polityków na garnuszku państwa, to kosztowna sprawa dla narodu.
 • @cziken1 19:09:12
  //Kosciol po Soborze Watykanskim II, to slaby i cofajacy sie Kosciol...//

  To wmawia nam masoneria.
  Kościół jest silny nami. Nie wolno nam być w opozycji do KK, z powodu jego, czyli naszej rzekomej słabości.
  Ja nie widzę słabości, tylko lansowanie przez media marginesu w stylu Bonieckiego i Sowy. Olejmy to.

  Wpartuję się w Benedykta i widzę siłę.

  Kościół jest żywy i czyści błędy.

  http://www.fronda.pl/a/pismo-swiete-w-opalach-czyli-o-odkrywaniu-na-nowo-dokumentow-papieskiej-komisji-biblijnej,23653.html
 • @RICO 19:11:35
  //Prawdziwe zainteresowanie ruchem a głównie jego celem powinno było tutaj zaowocować już 20.000 komentarzami !//

  Czemu 20 tys nie 100?;-)))

  Kto by tyle przeczytał?

  Przecież w całym necie wrze.

  Wojna na delegalizację! Winnicki: złożymy wniosek o delegalizację SLD
  http://www.fronda.pl/a/wojna-na-delegalizacje-winnicki-zlozymy-wniosek-o-delegalizacje-sld,23742.html
 • @konserwatystka 19:15:16
  Jakie ruchy narodowe ma wspierać Prezydent USA?//

  wystarczy, że będzie przeciwko aborcjii , pomijając już uzdrowienie dolara, który psuje światową gospodarkę co skutkuje tym, że świat płaci długi Ameryki. To złodziejstwo i podły kolonializm. Grzech.
 • @Marek.Lipski 19:24:38
  //A Banki i bogaci ludzie wspomagaja
  w Polsce ten ruch narodowy,aby
  miec jeszcze wieksze zyski.

  Ludzie w Polsce ich nie interesuja.
  Dzieci moga dalej opuszczac Polske
  az ona sie wyludni...O to wam chodzi?//


  Kochane komuszki. Nie mierzcie nas swoją miarą. Dobrze?

  Wiecznie te wasze lęki przed bogatymi. Trzeba było się nie bogacić naszym kosztem, teraz byście się nie bali.
  Kto ma czyste sumienie nie obawia się dobra.
 • a ja wierszem walcze
  Temat widać mistrzowsko utrafiony
  Za taki należą się waści parol i pokłony
  Burzę mózgów ludzi mądrych wywołał
  Oby ich jeszcze do walki ruszyć zdołał

  Ruch Narodowy mocno w oczy kole
  Myślę że i na całym ziemskim padole
  A naszej władzy sen pewnie i spędzi
  Przeto też tumani rozprasza i zrzędzi

  Skończyć gadanie robić tutaj trzeba
  Wszystko wyjdzie przy pomocą nieba
  Bo tu trzeba mieć też ze sobą i Boga
  On nas wspomoże gdy ogarnie trwoga

  Do dzieła rodacy wy Polskie sokoły
  Oczyśćcie wszelakie góry lasy i doły
  I sejm oczyśćcie tam brudu najwięcej
  Do dzieła proszę was tu najgoręcej
 • @Pisarczyk 19:33:49
  //Z trudem przeczytałem wszystkie te komentarze.//

  Gratulacje.
  Zgadzam się z Pana notką.

  Pozdrawiam.
 • @Zdzich 22:04:21
  ale ja nie walczę z Kościołem tylko mówię jak jest. Twierdzę też, że ten ruch nie może być z nazwy katolicki bo zamyka się na róże grupy.
 • @Jerzy Wawro 19:47:47
  //A co do "usprzecznienia prawdy" to proszę o jakieś odniesienia do literatury, bo ja podtrzymuję tezę, że to bełkot.
  Sprzeczne mogą być proszę Pani zdania, a prawda to może być albo wartość logiczna zdania, albo informacja opisywana przez to zdanie. Znowu mamy więc (moim zdaniem) ewidentny błąd.//

  Jest Pan upierdliwy, bo nie odrobił zadanej lekcji przesłuchania prof. Guza.
  5 minuta 20 sek.- jest o usprzecznieniu. W innych jego wykładach jest więcej w tym temacie.
  http://www.youtube.com/watch?v=GatXdL4XUhI
 • @zibi 19:54:44
  //Potrzebny jest PLURALIZM ŚWIATOPOGLĄDOWY A NIE DZIELENIE POLAKÓW!!!//

  W pojęciu ''pluralizm'' zawiera się milion podziałów, bo jedność powstaje w intelekcie, nie woli.
  To intelekt jest w stanie poznać i zrozumieć prawdę ( jedną), którą następnie przyjmuje wola.
  Nie odwrotnie.
 • @Jerzy Wawro 19:54:52
  celujemy w 1%//

  Cały ten komentarz jest niezrozumiały.
  Może by Pan nie używał dwuznaczności?
 • @Eugeniusz Sendecki 20:07:01
  //Pani tekst wpisuje się w akcję przeciwko Porębie.//

  Słyszałam na własne uszy na Konferencji PNP u Kozłowskiego, jak Poręba proponował powrót do socjalizmu i przyjaźń z Rosją. W dodatku przyprowadził takiego drugiego, Skulskiego co nam Rosjan (tych z władzy) raił i sponsorowali jego ubieganie się o prezydenturę Warszawy.
  Porębie się wszystko porąbiło.
 • @ALIK 21:00:43
  // niesamowitą kurwą i zdrajcą może być i ktoś kto od urodzenia jest katolikiem, tym się szczyci, to wszem i wobec ogłasza i z tym się afiszuje - czy to na mszach siedząc w pierwszych rzędach na przeciwko kamer czy ze znaczkiem Matki Boskiej wielkości plakatu wpiętym w garnitur uszyty przez etatowego krawca z SB/UB//

  racja.
 • @AnnaZofia 21:13:55
  //:)))//

  ;-))))
 • @Zdzich 21:15:32
  //S. Michałkiewicz: “Publiczna obecność etyki chrześcijańskiej, jako podstawy systemu prawnego”;//

  Racja, ale katolickiego, w odróżnieniu od herezji Lutra.

  //Krzysztof J. Wojtas: “Katolicyzm jako idea ponadnarodowa. Katolicyści stają się wrogami wartości , których rzekomo bronią.”//

  Wojtas nie ma racji, bo katolicyzm jest narodowy, nie ponad-narodowy.
  Katolicyzm mówi ''nawracajcie narody'' czyli uznaje różnice w kulturach, ale jedność w dogmatach.
 • @Pablo Pakero 21:50:55
  //Kościół chce sobie współdziałać to proszę bardzo, ale nie w jakiejś uprzywilejowanej statutowej formie.//

  Człowieku, nie zbudujemy filozofii prawa bez teologii u podstaw, bo teologia daje nam wszystkie aksjomaty.
  Weź się puknij!
  To nie twój poziom myślenia.
 • @Pan Marky 21:53:57
  Asadow ma rację. Kajdas myśli partyjnie, czyli po niemiecku.
 • @Jerzy Wawro 22:10:59
  // a nie dążenie do rewolucji.//

  Mówimy o kontrrewolucji, oczywiście światopoglądowej. Dla Pana to to samo?
 • @Jerzy Wawro 21:06:38
  Szanowny Panie Jerzy,

  pozwoli Pan, że aby wesprzeć Pana "orkę na ugorze" myśli narodowej - jakiej laboratoryjnym przykładem jest: 1) powyższy kuriozalny artykuł autorki , deformującej przez swą katolicką nadgorliwość dojrzałe sformułowania R.Dmowskiego, 2) także 95% komentarzy pod tym "niby artykułem" autorki - przytoczę artykuł naszego kolegi " Dlaczego nacjonalizm?

  Wobec zapowiedzi powołania Ruchu Narodowego rozpoczyna się dyskusja wokół pojęcia nacjonalizmu.W związku z tym przypominamy pochodzący z 2009 r. tekst członka Zarządu stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej – Dariusza Kosiura
  PZ


  ”…siła przywiązania do idei Ojczyzny, gotowość ponoszenia ofiar na cele publiczne, bez domagania się za to osobistych korzyści. Ten wyższy, szlachetniejszy rodzaj patriotyzmu można nazywać nacjonalizmem”.

  Wykładni pojęcia nacjonalizmu dokonało wielu wybitnych polskich nacjonalistów z Romanem Dmowskim na czele. Dziś antynarodowi politycy i antynarodowe media przypisują nacjonalizmowi wszelkie negatywne cechy szowinizmu, choć są to zasadniczo różne, sprzeczne pojęcia. Ci politycy i media dopuszczają jedynie patriotyzm.

  Przypomnę zasadnicze cechy nacjonalizmu.

  Zakres pojęciowy nacjonalizmu jest znacznie szerszy niż patriotyzmu, który jest umiłowaniem ojczyzny i narodu, ojczystej kultury i historii.

  Patriotyzm nie zawiera w sobie krytycyzmu, nie analizuje i nie ocenia żadnych kwestii związanych z życiem i funkcjonowaniem narodu w ojczyźnie, czyli nie wyciąga wniosków mogących konstruktywnie kształtować rozwój własnej państwowości. Spełnia te funkcje nacjonalizm. Jest patriotyzm uczuciem miłości do ojczyzny i narodu z całym dobrodziejstwem inwentarza, z jego wszystkimi zaletami i wadami, a nawet szerzej – jest uczuciem miłości do społeczeństwa, czyli do narodu z mniejszościami wpływającymi pozytywnie i negatywnie na całokształt tych wszystkich spraw, które tworzą obraz ojczyzny i państwa.

  Nacjonalizm zawiera w sobie patriotyzm, ale wyzbywa się jego sentymentalizmu. Nacjonalizm analizuje, poddaje krytycznej ocenie wszystko to, co tworzy obraz ojczyzny, narodu i w końcu państwa. Jest racjonalnym myśleniem o narodzie i państwie. Pracuje nad wyborem najlepszej drogi dla rozwoju narodu i państwa. Stara się wynieść naród i państwo na wyższy poziom rozwoju i zagwarantować maksimum bezpieczeństwa we wszystkich sferach funkcjonowania narodu i państwa.

  Nacjonalizm, ponieważ odnosi się do nacji, szanuje inne narody i państwa, dąży do pokojowej koegzystencji z nimi. Szanuje i uznaje prawa mniejszości narodowych żyjących w obrębie państwa, ale pod warunkiem, że mniejszości te nie uzurpują sobie prawa do przejmowania kontroli i władzy nad rdzennym narodem i nie dążą do jego eliminacji w jakiejkolwiek sferze funkcjonowania organizmu państwowego.

  Nacjonalizm może niekiedy przybierać niebezpieczną, zwyrodniałą formę – tak w historii się zdarzało – i może uznać wyższość własnej nacji i własnej organizacji państwowej nad każdą inną. Mamy wtedy do czynienia z szowinizmem. Szowinizm jest jednak zaprzeczeniem nacjonalizmu, nie posiada żadnego prawa, ani racjonalnego uzasadnienia dla własnego istnienia.

  W tym miejscu można i trzeba postawić pytanie: czy procesy i ludzie dążący do przekształcenia unii europejskiej w organizm państwowy z jakimś nieokreślonym narodem europejskim, łamiący i odrzucający naturalne prawa poszczególnych narodów kierują się europejskim-unijnym nacjonalizmem, czy raczej już szowinizmem?
  I dlaczego media i politycy odrzucają i negują nacjonalizm narodów, a hołubią szowinizm europejsko-unijny?

  Nacjonalizm może ulec degeneracji również w przeciwnym kierunku, może zostać osłabiony (samoistnie lub częściej celowo przez czynnik obcy) i zaniknąć. Naród i państwo staną się wtedy podatne na wszelkie procesy zmierzające do ich unicestwienia.
  Widzimy, więc, że procesy degeneracji nacjonalizmu w kierunku jego zaniku, czy w kierunku szowinizmu są dla narodu tak samo niebezpieczne i szkodliwe.

  Polski nacjonalizm ma charakter narodowo-katolicki. Jest już tradycyjnie związany z wartościami kultury łacińskiej, a więc i religii katolickiej. Szczególną wagę przywiązuje do zasad etyki i moralności katolickiej, które według polskiego nacjonalizmu muszą stanowić niepodważalny fundament dla wszelkich rozważań ekonomicznych, ponieważ właśnie one (etyka i moralność katolicka) nadają polityce ekonomicznej sens racjonalny i ludzki.

  Jednak polski nacjonalizm nie może zajmować bezkrytycznego stanowiska wobec hierarchii Kościoła katolickiego w Polsce. Po śmierci Prymasa Tysiąclecia, ks. kardynała S. Wyszyńskiego hierarchia polskiego Kościoła ulegając wpływom elementów liberalno-globalistycznych świata zachodniego, których ideologie i działania zmierzają do zniszczenia narodowych państw i ich kultur, nie wspiera już narodowych wysiłków Polaków. Hierarchia polskiego Kościoła przechodzi coraz wyraźniej na pozycje liberalistyczne, co znajduje wyraz w faktach i wypowiedziach relatywizujących nawet treści religijne.

  Między polskim Episkopatem i Polskim Narodem zanika odwieczna więź. Episkopat nie podejmuje żadnych wysiłków na rzecz odbudowy narodowej świadomości Polaków, na rzecz obrony Polski, Polskości i Polaków. W sytuacji, w której Polski Naród pozbawiony został całkowicie własnych mediów przez elementy rządzące, polski Episkopat nie czyni dla Narodu Polskiego niczego mając do dyspozycji własne kościelne media.
  Paradoksalnie dzisiaj, bardziej niż w czasach socjalistycznej PRL, potrzebne są wśród księży postawy godne ks. Jerzego Popiełuszki. Postawy niezachwiane w swojej katolickiej posłudze, które winny obejmować Naród i Jego Państwo. Katolicki internacjonalizm – budujący wspólnotę katolickich narodów – musi wyrażać się wsparciem dla współczesnego nacjonalizmu rozumianego i pojmowanego jako filozofię budowy własnej narodowej państwowości przy zachowaniu szacunku dla takich samych praw innych narodów.

  Takich postaw oczekujemy dzisiaj od ludzi Kościoła katolickiego w Polsce. Dzisiaj, gdy władza w Państwie Polskim jest opanowana przez antypolskich zbirów likwidujących wszystko, co polskie, co narodowe, a więc i co katolickie.


  Dlaczego jestem nacjonalistą?


  Otóż uważam, że do stawienia skutecznego oporu nacjonalizmowi żydowskiemu w Polsce – nie oszukujmy się, występuje on z rosnącą siłą, od co najmniej stu lat -, nacjonalizmowi niemieckiemu w ramach UE (czy to jeszcze nacjonalizm?) oraz nacjonalizmowi, a właściwie szowinizmowi unii europejskiej niezbędna jest siła podobna do nich w swej zasadniczej treści. Niezbędny jest rodzimy, silny polski nacjonalizm.

  W polityce, w funkcjonowaniu i życiu narodów występują te same prawa, które od początku istnienia Wszechświata rządzą naturą. Pierwsze prawo dynamiki Newtona mówi: „Każde ciało trwa w swym stanie (spoczynku lub ruchu prostoliniowego jednostajnego), jeżeli siły przyłożone nie zmuszą ciała do zmiany tego stanu”. Gdy równowaga tych sił (akcja = reakcji) zostanie zakłócona nastąpi przemieszczenie ciała lub jego ruch będzie ulegał przyśpieszeniu. W polityce to przemieszczenie należy rozumieć jako usunięcie, eliminację narodu, państwa z danego obszaru lub z życia w ogóle (proces ten może ulegać również przyśpieszeniu).

  W dzisiejszej Polsce mamy nie tylko do czynienia z procesem eliminowania narodu z gospodarki, kultury, polityki, ale także z jego eliminacją fizyczną poprzez świadomie wywołany ekonomią regres demograficzny (nie wspominam już o niszczeniu ochrony zdrowia narodu).

  Osłabianie sił polskiej reakcji, czyli osłabianie, likwidacja polskiego nacjonalizmu trwa od dwustu lat i dziś szczególnie przybiera na sile.
  Patriotyzm tak, nacjonalizm nie – głoszą głupcy i wrogowie Polski i nie brak ich nawet wśród dostojników polskiego Kościoła.

  Polskim patriotą można sobie być wszędzie, w Polsce, w Ameryce, na Grenlandii, ale czy coś z tego patriotyzmu dla Polski wyniknie?
  Powtórzę jeszcze za prof. Feliksem Konecznym, że „Polska będzie katolicka, albo nie będzie jej wcale”. Musimy jednak odróżnić katolicyzm posoborowy (sobór Watykański II i nauki JPII) – ekumeniczny lansowany przez zliberalizowane kręgi Kościoła katolickiego od katolicyzmu tradycyjnego.

  Posoborowy ekumenizm prowadzi wprost do demontażu katolickiej wiary, więc też i do rozmycia tego wszystkiego, co nierozerwalnie wiąże się z Polską i Polskością. Katolicyzm tradycyjny kultywuje te treści i wartości religijne, które nie pozwalają relatywizować tak pojęcia narodu, jak i pojęcia człowieka – człowiek ma być podmiotem szeroko rozumianej polityki, nigdy zaś jej przedmiotem. W tym miejscu odrzucamy oczywiście wszelki liberalizm, a co za tym idzie i każdą konstytucję UE.

  Logika niniejszego wywodu znajduje niestety potwierdzenie w aktualnej polskiej rzeczywistości. Nacjonalizm w Polsce jest blokowany i zaciekle tępiony – trwa to nieprzerwanie od 1926 r., a co dzieje się z naszą Ojczyzną, każdy uczciwy i myślący Polak widzi.


  Nacjonalizm, czy kosmopolityzm?


  Samo już pojawienie się terminu nacjonalizm (lub narodowy) wywołuje nań wściekłe ataki będące próbą deprecjonowania, ośmieszania i jednocześnie traktowania go, jako nawoływania do jakiś rzekomych zbrodni. Głoszących potrzebę wskrzeszenia polskiego nacjonalizmu odsądza się od czci i wiary, uważa za głupców i zarazem za przestępców.
  Spróbujmy, zatem wyciągnąć wnioski z faktu powszechnego medialnego negowania i odrzucania polskiego nacjonalizmu. Kto i jakie siły polityczne za tym stoją?

  Dla tych z nas, którzy podzielają pilną potrzebę odzyskania suwerenności gospodarczej i politycznej oraz rozumieją konieczność odbudowy i rozwoju kraju w kierunku tworzenia możliwości i warunków do godnego życia całemu polskiemu społeczeństwu, powody ataków na polski nacjonalizm, a nawet na samo myślenie o jego wskrzeszeniu, winny być oczywiste.

  Trzeba do nich zaliczyć ignorancję tak historyczną, jak i polityczną atakujących, nieznajomość gospodarczych realiów i losów kraju, w których mieści się brak świadomości o totalnym zniszczeniu podstaw ekonomicznych Narodu i Państwa Polskiego po 1989 r. Ta grupa przeciwników nacjonalizmu jest stosunkowo nie groźna. Ignorantów, przynajmniej część z nich, można z czasem doedukować.
  Prawdziwe niebezpieczeństwo tkwi gdzie indziej. Co zrobić z tymi wszystkimi, którzy i za pieniądze, i z przekonania atakują próby podniesienia polskiego nacjonalizmu, ponieważ sami są reprezentantami obcych nacjonalizmów i szowinizmów: unio-europejskiego, szeroko pojętego wewnętrznego tzw. polskich Żydów i zawodowych filosemitów oraz niemieckiego.

  Mamy też w Polsce reprezentantów innych antypolskich sił, amerykańskich (USA), brytyjskich, francuskich (z każdym z tych nacjonalizmów powiązany jest szowinizm syjonistyczny), które również rozgrywają swoje interesy i Polska mówiąca językiem interesów własnych obywateli stanowi dla nich poważną przeszkodę (gospodarczą i polityczną).

  Mamy także u siebie siły związane z nacjonalizmem rosyjskim, który z racji faktu, że polską kartą grają wszystkie wymienione wcześniej siły antypolskie, dążące do osłabienia Rosji i przejęcia jej surowców naturalnych (nie tylko energetycznych) jest również nam nieprzychylny. Udział w polityce osłabiania Rosji jest, więc dla naszych narodowych interesów niekorzystny. A już całkowitym nieporozumieniem jest uprawianie pod polskimi barwami polityki antyrosyjskiej, którą realizują w Polsce po 1990 r. wszystkie kolejne rządy i powszechne media. Ma w tym swój nieszczęsny udział także Radio Maryja m.in. poprzez apele nawołujące do ewangelizacji Rosji. Wskazuje to jednoznacznie na dziwne powiązania tej rozgłośni, na niejednoznaczne cele działalności i stawia znak zapytania jej katolickości. Mamy tutaj do czynienia z działaniami kompromitującymi politykę narodową i ze świadomym dążeniem do uniemożliwienia zbliżenia polsko-rosyjskiego przez budowanie w Polakach niechęci do Rosjan.

  Tak zaprogramowani Polacy będą się odwracać od polskiej polityki narodowej, czyli od partii politycznych, które chciałyby taką politykę realizować. A jest to jedyna polityka, która może zbliżyć Polski Naród do suwerenności politycznej i gospodarczej.

  Siły wrogie Polsce podsycają również nie tyle nacjonalizmy, co raczej szowinizmy: litewski i ukraiński, a także białoruski wymierzone przeciw Polsce (i przeciw Rosji). Celem tych sił jest niedopuszczenie do konsolidacji Słowian (i chrześcijaństwa w Środkowej Europie) i do podjęcia współpracy gospodarczej i politycznej wszystkich państw słowiańskich ze sobą i z Rosją.

  Tak, więc blokowanie polskiego nacjonalizmu leży w interesie naszych wrogów i odbiera Polsce możliwości już nawet nie prezentowania i realizowania, co w ogóle definiowania własnych narodowych i społecznych interesów – własnej polityki.

  Przeciwieństwem nacjonalizmu jest kosmopolityzm.

  O ile, nacjonalizm jest doktryną przyporządkowaną interesom narodu, o tyle kosmopolityzm nie uznaje go jako czynnika wiodącego w państwie. Według kosmopolity, jeśli już państwo ogranicza się do społeczeństwa (naród + mniejszości) posługującego się tym samym językiem, to musi być obywatelskie, nie narodowe. A więc tak samo ważne muszą być interesy mniejszości, jak i rdzennego narodu, choćby nawet były ze sobą sprzeczne. W przypadku skrajnym i samo państwo (narodowe) dla kosmopolity nie przedstawia wartości, o czym przekonuje nas budowa sztucznego tworu, jakim ma być UE-państwo.

  Pojawia się tu termin: internacjonalizm, czyli rezygnacja z państw narodowych i wzmacnianie więzi między poszczególnymi narodami.

  Mieliśmy już internacjonalizm komunistyczny, a po jego upadku (lub przemontowaniu) pojawił się internacjonalizm, w tzw. demokracjach. Internacjonalizm lansują siły internacjonalne – międzynarodowe. A czy istnieje społeczność międzynarodowa? Tak, tzw. międzynarodem jest powszechnie występująca na szeroko rozumianym Zachodzie mniejszość żydowska. To właśnie realizacji interesów tej mniejszości (bo ona zawsze ma interesy międzynarodowe) służą zarówno kosmopolityzm i internacjonalizm.

  Jeżeli zatem, nacjonalizm służy interesom narodu, a kosmopolityzm jest tym interesom przeciwny to znaczy, że wszystkie siły kosmopolityczne zwalczające nacjonalizm mają na względzie realizację własnych interesów, które stoją w sprzeczności z dobrem rdzennego narodu, jak i społeczeństwa w państwie. Mamy, więc twardą walkę o byt i o życie między narodem, a siłami mu przeciwnymi, przeważnie reprezentującymi interesy wąskich grup światowego kapitału, nie koniecznie i nie wyłącznie interesy jakiejś mniejszości etnicznej. Jest, więc kosmopolityzm doktryną zwalczającą nacjonalizm, pozostającą na służbie wszystkich wrogów narodu.

  Kosmopolityzm, w oczywisty sposób, powiązany jest z liberalizmem i z globalizacją, czyli z walką egoizmów, gdzie wygrywają najsilniejsi. Przyznanie się do kosmopolityzmu jest przyznaniem się do otwartej wrogości wobec własnego i wobec innych narodów.

  Porzucenie myślenia kategoriami narodu i państwa i przejście na pozycje kosmopolityczne, internacjonalne, liberalne, globalne, do czego wszelkimi sposobami zachęcają nas i wymuszają na nas indoktrynacją w ramach oświaty i poprzez media wrogie Polakom (wrogie również wobec innych narodów) siły realizujące własne szowinizmy, skończy się likwidacją naszego państwa i w końcu agonią polskiej kultury. Naród bez własnej kultury zacznie się wtapiać w silniejsze nacje. Kultura bez kapitałowego wsparcia ze strony własnego narodu nie może się rozwijać. Kapitał narodowy polski prawie nie istnieje i materialny byt narodu jest dziś poważnie zagrożony (jest to m.in. przyczyna regresu demograficznego).

  Postawmy, zatem sobie pytanie, czy chcemy być narodem, czy nie? Czy rezygnujemy z państwowego bytu Polski gardząc przyszłymi pokoleniami zrodzonymi jeszcze przez kurczący się liczebnie naród Polaków?

  Byłaby to niewątpliwa strata dla całej kultury europejskiej i światowej, bo przecież piękno tkwi w bogactwie różnorodności wszelkich form, a wiec także i w wielości żywych kultur narodowych.

  Rezygnacja z narodowych aspiracji byłaby błędem tym większym, iż koniec XX wieku to początek upadku budowy narodu amerykańskiego (ich kultura narodowa, jeśli wolno użyć takiego określenia ma zaledwie 200 lat), choć ich pozycja militarnej potęgi przedłuży ten upadek. Ulega także rozkładowi kultura Europy Zachodniej (UE nigdy nie osiągnie pozycji ekonomicznej i militarnej USA i nie pobije rekordu trwania ZSRR). Przyczyn upadku cywilizacji Zachodu należy upatrywać właśnie w kosmopolityzmie, w liberalizmie, w globalizacji i w zwalczaniu nacjonalizmu.

  Centrum cywilizacji świata, czy tego chcemy, czy nie zaczyna przemieszczać się na Wschód. Wykorzystajmy tę sytuację i szansę daną przez los zwłaszcza, że jeszcze drzemią w nas nie całkiem zniszczone zasady etyki katolickiej.

  Zacznijmy budować silny polski nacjonalizm.
  Jeżeli naród zrezygnuje z nacjonalizmu, stanie do walki z siłami kosmopolitów bezbronny i walkę tę z pewnością przegra.

  Dariusz Kosiur

  za:http://wiernipolsce.wordpress.com/2012/11/13/dlaczego-nacjonalizm
 • @circ 23:05:54
  "Każdy jest teologiem"
 • @Anderson 21:56:15
  //"Czynię to po to, by wrócić w końcu do sztuki."- BRAWO!
  ....
  Tak, mysle, ze takiego Ruchu Europa moze oczekiwac i bac sie jednoczesnie.//

  Bać się powrotu Circ do sztuki?

  Ale Ona naprawdę świetnie maluje (co widziałem) i rzeźbi (o czym słyszałem). Ponadto Europa jeszcze nie wie, co jej grozi. Circ nie jest jeszcze tak sławna na naszym kontynencie, jak na to zasługuje ;-)

  Pozdrawiam :)
 • @stanislav 23:15:19
  Pan Dariusz Kosiur, którego kiedyś śledziłam na blogach formułuje sowiecką wersję ''myśli narodowej'', czym ją wypacza;

  //''Patriotyzm nie zawiera w sobie krytycyzmu, nie analizuje i nie ocenia żadnych kwestii związanych z życiem i funkcjonowaniem narodu w ojczyźnie, czyli nie wyciąga wniosków mogących konstruktywnie kształtować rozwój własnej państwowości. Spełnia te funkcje nacjonalizm. Jest patriotyzm uczuciem miłości do ojczyzny i narodu z całym dobrodziejstwem inwentarza, z jego wszystkimi zaletami i wadami, a nawet szerzej – jest uczuciem miłości do społeczeństwa, czyli do narodu z mniejszościami wpływającymi pozytywnie i negatywnie na całokształt tych wszystkich spraw, które tworzą obraz ojczyzny i państwa.''//

  Już w pierwszym zdaniu podśmierduje ta myśl ''krytyką polityczną'', tak lubianą przez wszelkie lewactwo.

  Patriotyzm polski to nie żadna miłosć, ale ''fides et ratio'', czyli twarda prawda i nauka. Mieliśmy tego przykłady w historii u Wawrzyńca Goślickiego, Włodkowica, Piotra Skargi, a terez w ''Szkole Lubelskiej''.
  Nie można nie wspomnieć o ''lwowskiej szkole ekonomii''.

  Mamy doskonałe zaplecze intelektualne w każdej dziedzinie więc.

  Cała reszta tekstu Pana Kosiura to materialistyczny bełkot.
 • @zibi 19:54:44
  zależy, jak rozumiesz "pluralizm światopoglądowy". nikt z nas nie ma monopolu na prawdę, ale jeśli nie ma jednej prawdy, do ktorej możemy zmierzać różnymi drogami, to jesteśmy zgubieni - jako Naród i jako jednostki. dlatego w kwestii prawdy słuszne jest tylko dogmatyczne twierdzenie o jej jedności i jestem pewien, że żadnemu czlowiekowi autentycznie miłującemu prawdę Kościół nigdy nie stanie na drodze do jej poznania - a wręcz przeciwnie. dlatego katolicka Polska powinna być wspólnym celem wszystkich ludzi.
 • @stanislav 23:15:19
  Wszystko pieknie, oprocz jednego - durnowatego i naiwnego slowianofilstwa.Rosja nie bedzie traktowac dzis Polski powaznie.Aby nasze stosunki, nabraly innej tonacji, Polska musi sama zdobyc sie na ten wysilek dazenia do wielkosci.Zadne zaklecia, o wspolnych slowianskich korzeniach tego nie zrobia, tak samo jak wiernopoddancze "poematy".

  Zeby zaraz nie byc oskarzonym o agenture pisowska, powiem, ze to samo tyczy sie naszych stosunkow wzgledem Niemiec oraz swiatowego syjonizmu pod przywodztwem USA.
 • @circ 23:02:24
  P. Wojtas jest w ścisłym sensie protestantem i już dawno przekroczył granice zarowno rozsądku, jak i śmieszności w tej swojej antykatolickości.
 • @stanislav 23:15:19
  Gdyby Dariusz Kosiur nie snuł wizji Wielkiej Rosji, ale tylko Wielkiej Polski, to byłbym zachwycony tym tekstem, acz doprawdy nie wiem czy więcej samokrytyki mają nacjonaliści, czy patrioci typu łowcy rzekomych wad i głupot "narodowych". To nie jest sztywny schemat. Jak można innym wypominać zagraniczne orientacje i stawianie na obce narody, obce państwa, iluzoryczne sojusze przy peanach na rzecz Rosji, Rosjan. Trzeba widzieć belkę w swoim oku.

  Z Rosją mamy OBIEKTYWNIE od wielu wieków (za pierwszych Piastów z Kijowem jeszcze) poważny problem i doprawdy nie wiem kiedy stronnictwo ruskie oprzytomnieje i przestanie wszystko tłumaczyć komunistycznym żydostwem, które tam rządziło, a teraz jest niby cacy z dobrodusznym, nas miłującym miratworcą Putinem. Rosja nas zawsze gnębiła, zawsze wchodziła w sojusze przeciw nam, to było na całe wieki przed żydowskimi komunistami i póki będziemy słabi, to dalej tak będzie.

  W tym momencie tylko jedno państwo świata na poważnie chce nas wyparować w razie wojny z NATO, USA. O jakiej współpracy z Rosją można mówić? Mamy im pozwolić na wykup Polski? A może więcej gazu jeszcze zakupimy na kolejne 100 lat? A może kupimy od nich broń, która w razie czego nie zadziała poprawnie przeciw nim? Mamy takie rakiety, czy zadziałają? Wątpię. Przestańmy idealizować Rosję.
 • @Eugeniusz Sendecki:"Pani tekst wpisuje się w akcję przeciwko Porębie"
  I bardzo dobrze.. po to o tym piszę.
  Poręba, samozwańczy generał Grudniewski, Świtoń, Bubel to agentura Moskwy promująca u nas panslawizm.. co jakiś czas są włączani do obiegu i próbują.. już.. czy jeszcze troszkę podkręcić... czy jeszcze nakręcić antyamerykańską i antyzachodnią propagandę.
 • @stanislav 23:15:19
  Jeszcze jedno.

  To Dugin proponuje nam jakąś wersję patriotyzmu i narodu opartego na KULTURZE, nie Objawieniu. Wyjdą z tego jakieś bukoliki w stylu Rousseau. Utopia którą widzieliśmy w Korei, bez przełożenia dogmatów wiary na prawo, ekonomię, naukę.

  Myśl narodowa wynikająca z prawdy Objawionej, nie tylko naturalnej jest jedynie niepodważalna, a Osoba Boga ją uwiarygadnia i wspomaga.
  To wiedzą Polacy, bo doświadczyli.
 • @circ
  a tak przy okazji, jest już tekst wystąpienia o. Iana Boyda na konferencji Chestertonowskiej. przekład jest taki sobie, ale chyba nie wypaczyłem tez o. Boyda:

  http://www.dystrybucjonizm.pl/o-ian-boyd-csb-chesterton-a-polska-mit-i-rzeczywistosc/
 • Wystąpmy z UE - lewackiego więzienia narodów
  Słowacja , używająca waluty euro zamierzała wybić nową monetę o nominale 2 euro z wizerunkiem świętych Cyryla i Metodego.

  Na żądanie UE Słowacy musieli usunąć krzyże z ornatów obu świętych i aureole znad ich głów.

  Lewackie gówno zamierza nam dyktować jak mamy żyć.
 • @insane 23:43:40
  „Polska to katolicka kultura, która jest niczym uderzenie dwuręcznego miecza pomiędzy bizantyjską tradycję Moskwy a materializm Prus. Oto czym jest Polska – oto, co stanowi najprawdziwszą, najbardziej praktyczną i najważniejszą z rzeczy, którą Polska jest."

  Jeszcze dźwięczy echo tego uderzenia :-)
 • @Ptasznik z Trotylu 20:35:53
  Proceder "wybielania się" czyli wiązanie się młodych kobiet żydowskich z urodziwymi, hojnie obdarzonymi gojami o europejskiej urodzie i poczynanie z takich związków dzieci jest znany wśród badaczy polskich dziejów.
  Poręba o ile mi wiadomo - w żaden taki związek nie wstąpił. A przecież był reżyserem w czasach, w których nad Wisłą panowały obyczaje gorsze niż w Holywood. Tam wtedy musiało zajść coś w rodzaju rajdu samotnego Polaka przez harem pijanego wezyra. Ja tam wtedy nie bylem, nie widziałem, nie podglądałem, ale swoje wydedukować potrafię.
  I dlatego się dotąd na Bohdanie Porębie mszczą te sekutnice. Swoją drogą poznanie nazwisk pań, którym się nasz Mistrz Kinematografii Polskiej podobał i którym nie uległ dawało by sporą satysfakcję współczesnym biednym uciskanym polskim mężczyznom.
 • @Eugeniusz Sendecki:"nasz Mistrz Kinematografii Polskiej"
  Poręba:
  "W 1969 wstąpił do PZPR. Działał w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, był członkiem Patriotycznego Ruchu Ocalenia Narodowego, współzałożycielem i jednym z ideologów Zjednoczenia Patriotycznego "Grunwald". Jako jeden z nielicznych głosował na ostatnim Zjeździe PZPR przeciwko rozwiązaniu tej partii, a wcześniej popierał linię polityczną Albina Siwaka (tzw. narodowy komunizm). W latach 1986-1989 był członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Grunwaldzkiego.
  Działał w krakowskim Stowarzyszeniu Nie dla Unii Europejskiej, był współproducentem i reżyserem kontrowersyjnych (o mocnym akcencie antyniemieckim) klipów antyunijnych w czasie przedreferendalnym. Po 2000 związał się ze środowiskiem Bolesława Tejkowskiego, zostając członkiem zarządu Polskiego Komitetu Słowiańskiego, wchodzącego w skład Soboru Wszechsłowiańskiego z siedzibą w Moskwie"
 • @insane 23:43:40
  Tekst ciekawy, początek może słabszy.

  Tu Dr. Quinn.
  http://www.dystrybucjonizm.pl/dr-dermot-quinn-chesterton-a-zmartwychwstanie-polski-wplywy-literackie-i-polityczne/

  Polski nie można inaczej zrozumieć jak tylko z perspektywy teologicznej, w szczególności mistycznej. W tej perspektywie zakorzeniona jest głęboko myśl narodowa. Kto to spłyci, ten się zaraz pomyli.
 • @insane 23:43:40
  Szkoda, że nie można kopiować cytatów ze strony, bo zablokowali.
  Wielka szkoda, bo można by te teksty propagować i powoływać się na nie.
 • @Ptasznik z Trotylu 23:57:47
  //Lewackie gówno zamierza nam dyktować jak mamy żyć.//

  Dokładnie.

  Co oznacza myśl narodowa? To, że nie będziemy finansować z kieszeni katolickiego podatnika in vitro, albo lewackiego bełkotu. Na naszych świętych mamy papiery Rzymu. Niech sobie każdy poganin robi i głosi co chce, ale nie w imieniu państwa katolików (nie katolickiego, ale demokratycznej większości katolików)
  Ateiści mogą zastrzec na co przeznaczają swoje podatki, mogą też uzyskać częściowe zwolnienie i sfinansują sobie co chcą.
 • @Eugeniusz Sendecki 00:12:55
  Zydzi mają szansę się nawrócić. Twoja genetyczna retoryka jest materialistycznym determinizmem, czyli herezją.
  Duch panuje nad materią, nie odwrotnie.
  Przewróciłeś objawiony porządek. Tak czyni szatan.
 • @Asadow 23:30:18
  ///Circ nie jest jeszcze tak sławna na naszym kontynencie, jak na to zasługuje ;-)//

  ;-)))))))

  // i rzeźbi (o czym słyszałem). //

  http://galeriabb.com/bb/?t=rostworowska&m=rostworowska
 • @Pablo Pakero 23:29:09
  //"Każdy jest teologiem"//

  Jak komuś pomaga Rynkowski, niech go czyta, czemu nie.
 • @Jerzy Wawro 14:34:02
  "Mam wszelkie podstawy sądzić, że dla prawdziwych patriotów jestem lewakiem, który powinien się ich bać. Czemu miałbym więc to wspierać?"

  1. dla prawdziwych patriotów jesteś lewakiem i to okazałym
  2. który NIE powinien się ich bać bo jest niegroźny tylko głupi
  3. Twoje wsparcie jest nam do niczego niepotrzebne

  Szczęść Ci Boże w nawróceniu na prawicowe myślenie
 • @Kalarepiak 14:30:43
  Tak się mylisz, że nie chce mi się z Tobą gadać,
  Szczęść Boże w nawróceniu na Wiarę prawdziwą i jedyną

  P.S.
  "Pragnę przypomnieć, że znakomita większość z tych ochrzczonych, została poddana temu obrządkowi w momencie, kiedy nawet nie była świadoma tego, że żyje."

  Skoro Twoi Rodzice są od Ciebie starsi (przez cały czas) to są i mądrzejsi .. i dlatego wiedzieli co robią chrzcząc Ciebie.
  Szczęść Ci Boże w nawróceniu
 • @Wawro
  A czemu boi się Pan narodowców, jako lewak?
  Mordował Pan ludzi, albo okradał?
 • @Marek Kajdas 23:41:40
  //Gdyby Dariusz Kosiur nie snuł wizji Wielkiej Rosji, ale tylko Wielkiej Polski, to byłbym zachwycony tym tekstem//

  Kosiur robi błąd ontologiczny, nie ideologiczny.
  Niech sobie Rosja będzie wielka, ale niech nie włazi na nasze.
 • @konserwatystka 00:19:59
  A widzi Pani. W samej Moskwie. Czyli propaguje polskość w centrum świata słowiańskiego jak tylko potrafi. Zupełnie jak onegdaj Roman Dmowski, poseł wybrany polskimi głosami do rosyjskiej dumy za caratu.
  Polacy są wdzięczni Porębie, że stworzył polską alternatywę w kinematografii w stosunku do WASP-owskiego Holywoodu. Działając w trudnych warunkach realnej okupacji sowieckiej, odchodzącej od komunizmu pro-WASP-owskiego w kierunku dominacji rosyjskiej.
  Kinematografia polska stanie na nogi jak Poręba nakręci fabularny film o Jedwabnem i zekranizuje "Dziedzictwo". Zobaczy Pani.
 • @ssak 10:30:59
  Albo jesteś socjologiem, albo nie jesteś zorientowany. I pisz normalnie, bo nie idzie tego bełkociku czytać, OK?
 • @circ 01:02:35
  E tam szatan. Zobacz jak się niektóre Twoje żydowskie koleżanki ze studiów pourządzały. Jak manipuluje polskimi mężczyznami, te diablice. Przejmuję polskie majątki, dzieci, inwentarz żywy i martwy. Czemu Ty zaprzeczasz faktom? One są istotnym narzędziem szerzenia syjonizmu. A ten od Boga nie pochodzi.
 • @circ 01:07:44
  No tak.
  Róbmy szybciej tę kontrrewolucję, bo naprawdę szkoda Twojego talentu.
 • @Eugeniusz Sendecki 09:09:11
  //''Jak wytłumaczyć rejteradę Telewizji Trwam i Radio Maryja z tego narodowego wydarzenia? Dlaczego nie było relacji na żywo w tych mediach, które siebie przedstawiają jako katolicki głos w polskich domach? To jest zaprzaństwo i to grube. Jestem pewien, że Ojciec Rydzyk chciał i mógł taką uczciwą relację zrobić, ale Kardynał Bertone jemu zabronił w imieniu Ojca Świętego, nadużywając swojej władzy przeciwko Polakom. Dlatego się domagam dymisji tego watykańskiego wielmoży.''//

  http://www.youtube.com/watch?v=p9PvHnx27-k

  Ciekawi mnie, czemu notorycznie strzelasz sobie w stopę?
  Płaci ci ktoś za polityczne samobójstwa z fajerwerkami?
  Może masz 100 politycznych żyć?
  A może to wszystko po to, by rozwalać dyskusję na tych blogach, które służą polskiej sprawie? Za to płacą sowieci.

  Oświadczam ci Eugeniuszu, że zbiera ci się tu na bana. Niestety.
  Bardzo mi przykro z tego powodu, bo skonsumowałam część twojej świnki i korzystałam z gościny pod namiotem.
 • DUMA! DUMA! NARO-DOWA DUMA!
  JEDNA POLSKA! NARODOWA!
  http://www.youtube.com/watch?v=0EzcnnLFHa4
 • @circ 23:06:47
  RE: Asadow ma rację. Kajdas myśli partyjnie, czyli po niemiecku.

  --- Jakies dowody, argumenty, ze Kajdas tak mysli?
  :)
 • @Pan Marky 16:39:16
  //Ci, ktorzy autentycznie popieraja ruch narodowy, nie maja tego uprzedzonego, pelnego obrzydzenia, komuno-elytkowskiego nastawienia do narodu, ktore wydaje sie miec Zybertowicz. //


  Tu taki właśnie cytat z Zybertowicza;

  ''Niestety przekaz prawicy, która pracuje nad projektami reform instytucjonalnych i chce wybrać z rozwiązań krajów Zachodu elementy zgodne z naszą tradycją nie był (może poza marszem klubów „Gazety Polskiej”) widoczny.''

  Ten osioł nie wie co to polska tradycja, że ma wymiar metafizyczny, a system jest pochodną narodowego intelektu, nie zlepkiem obcych zapożyczeń.
  Mamy wybierać z Zachodu jakieś oderwane ''elementy'', z jakichś ''projektów''. Tylko dlatego mamy jeść te rzygi ze stołu socjologów, ze lewackie buractwo wzięło tu władzę i stało się wstydliwą wizytówką mesjańskiego narodu świętych i mędrców, genialnych inżynierów, najlepszych architektów ( do niedawna Polacy na świecie zbierali najwięcej pierwszych miejsc w konkursach architektonicznych), polska szkoła plakatu była bezdyskusyjnie najlepsza na świecie dopóki jej nie rozwalili, mamy najlepszych filozofów, polski podręcznik metafizyki jest jedynym na świecie, przetłumaczonym na ponad 30 języków, nawet na chiński, nasza młodzież jeszcze kilka lat temu wygrywała wszystkie międzynarodowe matury. Tego socjologia nie śledzi.

  Dość już idiotów we władzy i doradców doradców.
 • @Pablo Pakero 22:42:33
  „Ale ja nie walczę z Kościołem tylko mówię jak jest. Twierdzę też, że ten ruch nie może być z nazwy katolicki bo zamyka się na róże grupy.”
  Wiemy jak jest. Dużo w tym winy samego Jana Pawła II-go. Nie mówiąc o biskupach-materialistach robiących jako „kapłani”. Wierni to czują, i dlatego odchodzą, zamiast domagać się exkomunikacji „modernistów”.
  Zgadzam się, że ruch nie może być z nazwy katolicki, ale nie dlatego, że zamyka się na róże grupy. Nie ma ani takiego ruchu, ani ustroju, który by zadowolił wszystkie grupy. Jest natomiast system, który jest najbardziej sprawiedliwy dla wszystkich. Nazywa się on: Konstytucyjna Republika - system prawa takiego samego dla wszystkich. W Konstytucyjnej Republice rację ma ten, który trzyma się tego prawa, nawet gdyby większość była przeciwna. I tą podstawową księgą prawa jest Biblia.
 • @Pan Marky 03:00:31
  RE: Asadow ma rację. Kajdas myśli partyjnie, czyli po niemiecku.

  --- Jakies dowody, argumenty, ze Kajdas tak mysli?
  --------------------------------------------------------------------------
  @Asadow do Kajdasa, cytując;

  //Bierzemy wszystkich, ale do gremiów wyższych TYLKO ludzi znanych z nazwiska, potwierdzona tożsamość. Damy przykład innym społecznościom portalowym. Coś się ruszy konkretniej. To co? Oczywiście Circ także możesz w to wejść, każdy może kto się czuje patriotą, Polakiem.//

  Z całym szacunkiem.
  Trochę to śmieszne.
  Pozwoliłeś Circ wejść z polską flagą pomiędzy rzucających kamieniami i tych - strzelających z broni gładkolufowej?
  Zdradzę Ci tajemnicę: nie potrzebowała Twojego pozwolenia.
  Tak samo, jak każdy kto jest Polakiem go nie potrzebuje, by działać na rzecz wolnej Ojczyzny.
  Chcesz rozdzielać stanowiska, zaszczyty?
  ----------------------------------------------------------------------------

  Kajdas chce tworzyć sztuczne struktury partyjne- listy, przepychanki, dzielenie władzy jak popadnie i metody siłowe. To metoda protestancka, diabelska. Człowiek stawia się na miejscu Boga.

  Chrześcijanie czynią inaczej- Bogu oddają przewodnictwo- modlą wspólnie, patrzą po znakach kogo Bóg wybrał, lub ciągną losy, ufając, że jest w tym wola Boża, o ile Jemu się zawierzyli. Tak wybiera się papieża, demokratycznie, ale ze współpracy z Bogiem, w każdej sprawie ta czujność i szacunek dla wolności.
 • @Zdzich 03:57:50
  //Wiemy jak jest. Dużo w tym winy samego Jana Pawła II-go.//

  Przeczytaj książkę ''Tajemnice JPII''- Antonio Socci. Gdzieś lata po sieci.
  Mało wiemy o JPII. On jest bez winy. Zrobił co mógł, a nawet wiele więcej.
 • @circ 22:44:05
  Znów nie potrafi się Pani przyznać do błędu. Profesor Guz mówi o sprzeczności bytu (co oczywiście jest dyskusyjne, ale zrozumiałe). Pani mówi zaś o 'sprzeczności prawdy', co jest zwykłym bełkotem.
  Akurat wczoraj u nas w kościele było kazanie na temat prawdy jako fundamentu wiary i działania człowieka. A Pani uważa, że dążenie do prawdy jest upierdliwe. Łażący Łazarz uznał mnie za durnia, bo się prawdy domagam. Strategia budowania ruchu oparta na dławieniu krytyki, jest sprzeczna z dążeniem do prawdy.
  Pani zarzuty wobec profesora Zybertowicza to też jest pogarda dla prawdy. Nauka współczesna koncentruje się bowiem na sprawach, które uznaje Pani za drugorzędne z tego właśnie powodu, by uniknąć nieuprawnionych spekulacji.
  Ruchy narodowe - jeśli chcą być wiarygodne - muszą szczególnie dbać o prawdę, gdyż w przeszłości zbyt wiele było w nich kłamstwa. Kłamstwo jest niezbędne dla hodowania antysemityzmu, dla bezkrytycznego wielbienia narodu, a wreszcie - dla stawiania celów które są całkowicie sprzeczne z chrześcijańskim duchem solidarności. Tradycję tą doceniał Jan Paweł II, podkreślając: " nigdy: jeden przeciw drugiemu". Tymczasem kandydat na nowego lidera ruchu mającego ocalić Polskę za kluczowe uznał budowę siły, której mają się bać lewaki i pedały. I co? Cisza. Bo (parafrazując jednego z prezydentów USA) "może i to jest głupiec, ale nasz". Jeszcze jedno wezwanie JPII chciałbym tu przywołać: "Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali". Tego tu nie ma. Jest bylejakość (która przejawia się między innymi w języku pani tekstu), która "każe wyjść skrzywić się wycedzić szyderstwo". Nie wiem czemu Pani nazwała swój blog "bez smaku". Dla mnie herbertowski smak jest ważnym punktem odniesienia.
  Ktoś mi zarzucił, że smak dla mnie jest ważniejszy od dobra Ojczyzny. Jeśli mówimy o Polsce jako abstrakcyjnym bycie, za który przodkowie nasi przelewali krew, to zarzut jest absurdalny. Jeśli zaś odniesiemy to do konkretów: III RP, to się przyznaję - wiele jej aspektów budzi moje obrzydzenie.
 • @Jerzy Wawro 04:12:55
  //Znów nie potrafi się Pani przyznać do błędu. Profesor Guz mówi o sprzeczności bytu (co oczywiście jest dyskusyjne, ale zrozumiałe). Pani mówi zaś o 'sprzeczności prawdy', co jest zwykłym bełkotem.//

  Prawda jest tym co jest. Byt równa się prawdzie i o tak szerokim jego znaczeniu mówi prof. Guz, gdzie indziej zastępując słowo ''byt'' słowem ''prawda''. Twierdzi więc i dowodzi, że Luter usprzecznił wewnętrznie prawdę w każdym jej przejawie.
  ''Szczytowym osiągnięciem metafizyki klasycznej była teoria bytu św. Tomasza (por. transcendentaliów). W tomizmie Wyróżnia się byt w sensie dystrybutywnym (czyli każde coś, co istnieje w jakikolwiek sposób – por. przedmiot) i byt w sensie kolektywnym (czyli zbiór wszystkiego, co jest). Jeżeli uznamy tożsamość między wyrażeniem "byt" a wyrażeniem "to, co istnieje w jakikolwiek sposób", wtedy możemy wyróżnić dwa aspekty bytu:

  esencjalny (istotę) – "to, co";
  egzystencjalny (istnienie) – "istnieje".//


  Przykład.
  Doskonały Byt absolutny stworzył świat doskonały.
  Po grzechu pierworodnym całe stworzenie się popsuło, ale nie istotowo (substancjalnie), tylko drugorzędnie-przypadłościowo. Popsuło się dlatego, że człowiek, który stał na szczycie piramidy zgrzeszył, popsuł się. Kiedy psuje się czubek piramidy władzy, psuje się wszystko, cały łańcuch.
  [Arystoteles wyznaczył dziedzinę dla metafizyki/ontologii, jako nauki zajmującej się bytem jako bytem, czyli bytem w oderwaniu od jego cech szczególnych. Wprowadził też termin substancji – tego, co istnieje w pierwszym znaczeniu słowa "istnieć", a w opozycji do niej, termin przypadłości (por. byt konieczny, byt przygodny).]

  Zwierzęta dotąd zywiące się roślinami, zaczęły się pożerać, a nawet zjadać ludzi- nastąpiło przypadłościowe popsucie porządku (hierarchii) natury. Byt się usprzecznił, drugorzędnie.
  Bóg Stwórca jako Osoba jest stworzeniu zewnętrzny- jak twierdzi nauka katolicka.
  Luter zaś powiedział, że Bóg jest również Stworzeniem, nie jest więc autonomiczny wobec Stworzenia, ale jemu wewnętrzny, podlega więc również zepsuciu, jest więc dobry i zły, więc wewnętrznie usprzeczniony.
  Ponieważ Bóg jest całą prawdą, prawda też jest usprzeczniona.
  Na końcu tego łańcucha wniosków filozofów niemieckich budujących na Lutrze, mamy dzisiejsze prawo oparte na wewnętrznie usprzecznionej prawdzie, czyli fałszu, stąd jedna ustawa przeczy drugiej, jedno twierdzenie, drugiemu.. Nauka współczesna więc twierdzi, że wszelkie racje, nawet sprzeczne względem siebie są prawdą. Tak twierdzi szkoła frankfurcka, za filozofami niemieckiego idealizmu, a za nią wszystkie uniwersytety świata.

  To przyczyna dzisiejszego chaosu w filozofii, ekonomii, naukach, finansach i we wszystkim.

  Jak się to Panu podoba?

  Polscy narodowcy twierdzili i twierdzą, że lekarstwo na ten chaos ma tylko nauka katolicka, która żmudnie budowała prawidłową naukę na Objawieniu i poznawaniu praw natury, i urodziła wielką cywilizację chrześcijańską, która od Lutra zaczęła się totalnie rozpadać.

  Wie Pan co zrobili dla tej cywilizacji np. św. Cyryl i Metody. I dziś jakieś psy kwestionują ich wielkość, usuwają im krzyże i aureole ( nawet gdyby to były tylko symbole kulturowe, nie religijne) Dlaczego? W imię fałszów Lutra straszących po całym zlaicyzowanym świecie. Dzisiejsi sekularyści nie są już nawet poinformowani o tym, że budują swój ateizm na Lutrze, bo w łańcuchu przyczyn i skutków są zbyt daleko od żródła swoich błędów.

  Pan też nie wie, skąd wyrastają korzonki Pańskiego ateizmu i bałagan w głowie.

  Tak. Filozofia, ta prawdziwa wszystko tłumaczy.
 • @Jerzy Wawro 04:12:55
  // Kłamstwo jest niezbędne dla hodowania antysemityzmu,//

  Pan wie oczywiście, że semitami są grupy ludów posługujących się językami należącymi do rodziny języków semickich, czyli prawie wszyscy Arabowie.

  Naczelny semita III RP.

  http://www.robertamsterdam.com/michnik111008.jpg

  Kłamstwo też tak poprawnie Pan definiuje?
 • Powyżej ma Pan przykład ''wewnętrznego usprzecznienia prawdy''
  którym posługuje się Pan automatycznie.
  Jak widać nie wszyscy to usprzecznienie zauważają, więc im to nie przeszkadza.

  Mnie to drażni.
 • @Jerzy Wawro 04:12:55
  //Nie wiem czemu Pani nazwała swój blog "bez smaku".//

  Bo nie czuję smaku w dzisiejszym swiecie, gardzę ''smakiem'' który celebrycki świat wpycha mi siłą do gardła.
  Gardzę waszym marksistowskim popierdywaniem i proletariackim gustem, sztampowym kłamstwem i automatyzmami.
  Buractwem i siermięgą. Brakiem wdzięku i kultury, symbolu, metafory, mitu i przypowieści.

  Wolę na to wszystko kurwami rzucać, skoro nie może być zwyczajnie pięknie.
 • @konserwatystka 23:42:01
  i bardzo dobrze że ludzie w końcu sie poznali na zachodniej "pomocy" i doszli do wniosku by szukac wsparcia wśród swoich, wśród Słowian. A pani nie jest tutaj żadna konserwatyską, bo lewizną zalatuje na po horyzont. Na razie to ten zachód niszczy nas i truje (w sensie dosłownym) na wszelkie możliwe sposoby. Wy to wszystko popieracie bo chyba macie jakies odtrutki na te wszystkie chemtralse, trujace dodatki do zywności, wody itd macie chyba swoje lekarstwa itd, itd... A nam wciskacia "demkrację". NAJWYŻSZY CZAS BY POLSKA WRÓCIŁA DO ZDROWEGO POD KAŻDYM WZGLEDEM SŁOWIAŃSTWA!!!
 • @konserwatystka 23:42:01
  Białoruś została przy Ruskich i do dzisiaj cały ich potencjał gospodarczy, pracuje dla Białorusi, nie jest zadłużona u switowej lichwy i Białorusini nie musza wyjeżdżac ze swojego kraju za chlebem. Za to tacy jak wy, próbują im tam na siłe wprowadzic "demokrację", tak jak kiedyś u nas!!!!
 • @circ 02:04:02
  Iza, bardzo Ciebie przepraszam. Dwa dni i jedną noc przebywałem prawie cały czas - ja i moi przyjaciele przy pomniku Dmowskiego. Nie zauważyłem ekipy TV TRWAM, ani Radio Maryja. Nie mam też żadnych informacji, żeby wyemitowano materiał o tym co się tam działo.
  Jeśli były filmowane i relacjonowane "na żywo" jakieś części Marszu Niepodległości przez RM i TT to CZĘŚCIOWO odszczekuję to co napisałem powyżej. I przepraszam.
 • Rok temu, po marszu A.D.2011 TT zrobiło program (z udziałem Prof. Szaniawskiego, Doktor Wujkowskiej i Zbigniewa Juźków)...
  ...o prowokacjach i niewłaściwym zachowaniu policji. Niestety - ekipa TT również nie pofatygowała się pod pomnik Dmowskiego, gdzie zmierzał wtedy marsz, ani na Plac Konstytucji, skąd wyruszał. Zebrali ludzi pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. Bardzo mnie to rozdrażniło, bo stwierdziłem - że komuś zależy aby pomnika Dmowskiego w świadomości katolickich słuchaczy nie propagować. Nieobecność ekipy TT na Placu Na Rozdrożu boli mnie i to bardzo. Wtedy też żeśmy z przyjaciółmi obstawiali to miejsce.
 • @Pan Marky 03:00:31
  Jego słowa.
  Ale spokojnie, przecież ja Go nie odsądzam od czci i wiary, tylko po przyjacielsku zwracam uwagę - o możliwości popełnienia przerostu formy nad treścią.
  Nie objeżdżam, tylko - mam nadzieję - obchodzę ;-)
 • @Eugeniusz Sendecki 08:37:41
  Jeśli pozbędziesz się zwyczaju oceny ludzi po tym czego nie zrobili (nie zrobili relacji, nie umieścili kamerek na Kolskiej, nie sfinansowali czegoś Sendeckiemu) unikniesz takich kompromitacji.

  Pozdrawiam.
 • @Eugeniusz Sendecki 08:53:13
  //''ekipa TT również nie pofatygowała się pod pomnik Dmowskiego..''//

  I znowu ktoś nie zrobił czegoś, co ty sobie wyobrasz, że powinien i stąd jest skreślony.

  Jesteś niepoważny. Niedojrzały. Broń Boże, byś został politykiem.
 • @Jan Paweł 07:28:30
  Demokracja jest kodem DNA i nic wspólnego z polityką nie ma. Więc pozostaje tylko fałszowanie demokracji. Na siłę, zmiana demokracji jest niewolą. Pozdrawiam
 • @Asadow 23:30:18
  "Bać się powrotu Circ do sztuki?"- hahaha- no wiedzialem, ze Pan to przekreci :) Ale byc moze wlasnie tak- bo Cirk teraz tez tworzy /no troszke w wiekszej skali :) jakby powiedziec: ma racje, mowiac, ze niektorzy moga nie byc zachwyceni kierunkiem czy estetyka, ktora im proponuje; jest artysta swiadomym i wymagajacym swiadomego odbiorcy :)/
  Pozdrawiam
 • @circ 04:05:16
  Tylko sympatycznie (bo z pozycji katolickich) mącisz i nic więcej, ale przywykliśmy do tego na NE ;) W końcu trzeba przejść na poziom konkretów, czynu i co właściwie proponujesz? Mamy czekać aż nam coś z MW, ONR zaproponują i iść tam jeżeli łaskawie pozwolą (na ich warunkach) na gotowe? Wtedy pójdziemy drogą zbyt podobną do LPR. Tu trzeba naprawdę nowego otwarcia i nowych metod.
 • @circ 04:09:37
  Jan Paweł II poważnie przyczynił sie do II-go Soboru i tym samym Kościół stał się liberalny, dopuścił do zrównania z religiami niechrześcijańskimi i tzw. „wolności religijnej”, zmian w liturgii mszy św. i wprowadzeniu żywych, czyli zminiających znaczenie języków narodowych do liturgii. Zaczął się zorganizowany upadek Kościoła pod wpływem Syjonistów loż masońskich (Kluger, Marcinkus, Glemp, itp.), którymi Papież siebie otoczył, częściowo w obawie o własne życie.
  Przeczytaj „W imię Boga" - David Yallop.
 • @circ 12:22:39
  Omijanie pomnika Dmowskiego, omijanie narodowej demokracji, kreowanie klubów Gazety Polskiej, wyprowadzenie ludzi na Agrykolę - to są słuszne uwagi/zarzuty z mojej strony.
  Co do wnioskowania o dymisję Tarcisio Bertone (Tarcisio Bertone subito dymissione!) to owszem - tym razem trochę przesadziłem. Przesadziłem, przeprosiłem, kajalem się - natychmiast gdy tylko przedstawiłaś mi słuszne argumenty.
  A Ty? Czy jesteś wrażliwa na argumenty? Czy umiesz zareagować? Czy na przykład w sprawie Podleckiego - nie miałaś nigdy sobie niczego do zarzucenia?
 • @circ 06:29:31
  Pani ma zadziwiającą zdolność do mieszania spraw prostych. Prawdziwe jest to co istnieje - na przykład prawdziwa jest oaza, a nie ułuda fatamorgany. Taką metafizyczną wersję klasycznej koncepcji prawdy można odrzucić i może i ktoś nazwał to usprzecznieniem". Ale to nie dotyczy prawdy, tylko procesu poznania. A już na pewno nie można mówić o jakimś "sprzecznieniu" w kontekście nauki. Wręcz przeciwnie: pojawienie się sprzecznych danych motywuje do zmiany teorii w celu usunięcia sprzeczności.
 • @Marek Kajdas 13:18:50
  Z całego serca ci zyczę, byś stworzył wielki ruch narodowy, albo nawet mały.
  Ja się nie podejmuję w każdym razie. Raz próbowałam i sprawdziłam, że nie mam charyzmatu wodza, pasterza, polityka. Mogę tylko pisać co myślę, najlepiej jak potrafię, na tyle mnie stać dla Ojczyzny.
 • @Zdzich 17:29:01
  //Przeczytaj „W imię Boga" - David Yallop.//

  Czy to jest podobne do książek Pająka?

  Ja ci mówię, byś dla równowagi poczytał A. Socci. Sprawa jest bardziej skomplikowana, niż się komuś zdaje. Trzeba zapoznać się też z poprzednimi Encyklikami i dokumentami Soboru. Zdanie wyrabia się na podstawie jak najszerszej wiedzy. Rozumienie mistyki też jest nie bez znaczenia.
 • @Eugeniusz Sendecki 18:02:41
  Eugeniuszu. Nieraz udzielałam ci lekcji, telefonicznie również, w tych i innych sprawach i nie wiem, czy do ciebie w ogóle dociera moja argumentacja, bo jesteś nastawiony na słuchanie tylko siebie. Nie mam czasu się powtarzać.

  Nie obejmujesz, bo bierzesz za mało danych do analizy. Twój umysł nie nadąża, jest za mało pojemny i ma błędny paradygmat.
  Nie chce misie znów pisać rozprawki, bo ją zignorujesz.
 • @Jerzy Wawro 18:33:09
  //Wręcz przeciwnie: pojawienie się sprzecznych danych motywuje do zmiany teorii w celu usunięcia sprzeczności.//

  To proszę z teorii Lutra -Bóg jest dobry i zły równocześnie- usunąć słowo ''zły''. Bo zło sprzeczne jest z dobrem.
  I poinformować o tym ewangelików i filozofów.
 • @circ 19:25:36
  Nauka nie zajmuje się takimi zagadnieniami.
 • @Marek Kajdas 13:18:50
  Zasadniczo prawda, ale nie nic więcej, tylko znacznie więcej, nie mąci, tylko rozjaśnia i nie sympatycznie, tylko tak wali po łbach, że aż myśli się na sino.

  Circ zaproponowała NAJWŁAŚCIWSZY czyn do wykonania - właśnie na tę chwilę:

  =======================================

  Mamy zrobić tak ( już mówiłam 100 razy);

  Zwrócić się do prof. Guza, który jest filozofem prawa i historykiem idei o projekt Konstytucji nowego państwa i zarys projektu prawa. Czy zrobi to sam, czy zbierze zespół znakomitych naukowców z KULu to sprawa drugorzędna.

  My zyskamy tym jednolitą i wspólną wszystkim ludziom uniwersalną teorię ustroju państwa, opartą na społecznej nauce Kościoła.
  Ustaną sprzeczki i różnice. Teoria katolicka jest jedyną na świecie, szanującą wolność i dobro wszystkich ludzi, również ateistów, zydów , muzułmanów i samego diabła, który nie ma ani jednego argumentu by podwazyć prawdę Boga. To wyrwie żadło każdemu złu. Jak będziemy to mieli, pokażemy to politykom i damy im ultimatum;- głosujemy na ten projekt i żaden inny. Jeśli są za, my jesteśmy z nimi, a jeśli przeciw, walimy w nich. Pokażemy też narodowi, by wiedział czego ma żądać od polityków, jakie im postawić warunki, ultimatum. Pokażemy O. Rydzykowi, a on to poprze, bo autorytet prof. Guza wystarczy. To zjednoczy cały katolicki naród, bo on czeka na prawdziwe zmiany.

  Nowy Ekran przejdzie tym samym do podręczników historii świata jako dobroczyńca ludzkości, podobnie jak Ustawa o Rezerwie Federalnej z 1913 roku weszła do historii świata jako cios w zdrową politykę monetarną, co popsuło finanse całego świata i doprowadziło do serii kryzysów i wojen, zawaliło całą cywilizację.

  http://circ.nowyekran.pl/post/77613,nowy-ekran-to-calkowicie-nieudane-przedsiewziecie#comment_647769
  =======================================

  To byłoby naprawdę nowe otwarcie i nowa metoda. Zacząć od końca, a tak na prawdę - od początku!
  Ciekawe, że jeszcze nikt tak nie spróbował!
 • @Jerzy Wawro 21:22:45
  I dlatego mamy usprzecznione wewnętrznie prawo.

  Kiedy nauka zajmowała się takimi sprawami, prawo było logiczne względem porządku dobra i prawdy, - sprawiedliwe i funkcjonalne.
 • @Jerzy Wawro 04:12:55
  //Pani zarzuty wobec profesora Zybertowicza to też jest pogarda dla prawdy. //

  Po to spotkałam się z Panem Zybertowiczem, by dowiedzieć się od niego definicji prawdy.
  Wykręcił się i zaczął mówić o uczuciach. Pytany wiele razy nie odpowiedział.
  Prawda nie jest przedmiotem zainteresowania socjologii.
 • @circ 22:49:03
  Prawda nie może być przedmiotem zainteresowania żadnej nauki. Bo prawda nie jest przedmiotem - w sensie przedmiotu badań. Natomiast odkrywanie prawdy jest celem każdej nauki. Przyjmuje się zatem klasyczną definicję prawdy. Naukowiec nie ma potrzeby snucia refleksji nad tym co jest prawdą, tak jak mówca nie musi wiedzieć że mówi prozą ;-).

  Szukając przyczyn tego pomieszania z poplątaniem jakie Pani tu prezentuje, ze zdumieniem stwierdziłem, że w internecie aż roi się od tekstów w których autorzy dowodzą/zakładają iż "prawdą jest to co jest" oznacza zrównanie prawdy i bytu. Jest to dla mnie przyczynek do refleksji nad całkowitym upadkiem intelektu w polskich uniwersytetach. Jak można wymyślić coś tak głupiego? Nie znam łaciny, ale sądzę że mylne rozumienie wyrażeń w rodzaju "prawda jest zrównaniem rzeczy i intelektu" wynika z problemów translatorskich. Tego nie można zinterpretować inaczej, jak w duchu klasycznej definicji prawdy. A więc "zrównanie" oznacza relację równoważności a nie tożsamość. Jeśli mówię: "na ulicy stoi słoń" to mówię prawdę, jeśli słowo "słoń" oznacza słonia, który rzeczywiście stoi na ulicy. Ale to nie oznacza, że słowo "słoń" i stojący na ulicy słoń, to to samo.
 • @circ 22:41:25
  Chciałem tylko odnotować, że od "usprzecznionej prawdy" przechodzi Pani do "usprzecznionego prawa", co wygląda na wycofywanie się rakiem z idiotyzmów, jakich Pani dotąd broniła. Z jednej strony jest to ruch pozytywny, a z drugiej świadczy o zerowej uczciwości intelektualnej. Co zresztą staje się normą na tym upadającym portalu :-(.
 • @Jerzy Wawro 05:11:38
  //Prawda nie może być przedmiotem zainteresowania żadnej nauki. Bo prawda nie jest przedmiotem - w sensie przedmiotu badań. //

  Prawda jest przedmiotem badań teologii. Teologia to nauka badająca Objawienie. Bóg jest Prawdą, co sam powiedział o sobie. Teologia badając Boga, bada Prawdę.

  //Natomiast odkrywanie prawdy jest celem każdej nauki. Przyjmuje się zatem klasyczną definicję prawdy.//

  Klasyczna nauka bada Stworzenie, czyli naturę dostępną zmysłom.

  //"na ulicy stoi słoń" to mówię prawdę, jeśli słowo "słoń" oznacza słonia, który rzeczywiście stoi na ulicy. Ale to nie oznacza, że słowo "słoń" i stojący na ulicy słoń, to to samo.//

  Warunkowo, gdyż słoń może okazać się wcieleniem Boga, jak krzak gorejący, albo iluzją diabelską. Nie mówiąc już o złudzeniu.
  Wiara oferuje wyższe poznanie niż tylko zmysłowe, poszerza pasmo percepcji. Percepcja ma różne spektrum, od debilizmu do geniuszu.

  //Jak można wymyślić coś tak głupiego? //

  Ja nie pytam jak to możliwe, że głupiec mierzy swoją miarą, bo wiem jak to jest.
 • @Jerzy Wawro 05:14:16
  //Chciałem tylko odnotować, że od "usprzecznionej prawdy" przechodzi Pani do "usprzecznionego prawa",//

  Prawo nie może funkcjonować bez definicji prawdy. Miarę prawdy zapożyczamy od Stworzenia i Stwórcy.
 • @Jerzy Wawro 05:11:38
  pewnie nie na temat... jaki jest temat?! ;), ale na pewno warto przeczytać... i nie tylko przeczytać! :) http://www.katedra.uksw.edu.pl/gogacz/ksiazki/obrona_intelektu.htm

  Pozdrawiam

  PS Iza, nabazgrałem notkę, no nie śmiej się! :), bo tu mi ciasno było, zara wkleję, ostrzegam! :)
 • @Jerzy Wawro 05:11:38
  //Szukając przyczyn tego pomieszania z poplątaniem jakie Pani tu prezentuje, ze zdumieniem stwierdziłem, że w internecie aż roi się od tekstów w których autorzy dowodzą/zakładają iż "prawdą jest to co jest" oznacza zrównanie prawdy i bytu. Jest to dla mnie przyczynek do refleksji nad całkowitym upadkiem intelektu w polskich uniwersytetach. Jak można wymyślić coś tak głupiego? //

  Bałagan w internecie i upadek polskich (i nie tylko) uniwersytetów zaczął się prawdopodobnie na przełomie VI i V wieku p.n.e za sprawą niejakiego Parmenidesa, który jawnie utożsamił prawdę i byt, kiedy "w poszukiwaniu prawdy wyszedł ze świata rzeczy materialnych, zmiennych, jednostkowych dochodząc do świata czystej myśli. W świecie czystej myśli odkrywamy , że prawdziwym bytem [ontos on] jest tylko to, co jest tożsame z przedmiotem myśli. Przedmiot, aby spełnił ten warunek, musi być wyłącznie konstruktem myśli, bez jakichkolwiek podstaw w zmysłach i wyobraźni." Zostało to przyjęte w idealizmie Platona i dalej - u Kartezjusza, Kanta, Hegla i innych. (*)

  Chyba słusznie upatruje Pan jakiegoś błędu w utożsamianiu prawdy i bytu wśród tomistów. Raczej nie jest on jednak błędem tłumaczenia [verum est id, quod est] - "prawdą jest to, co jest", ale zrozumienia intencji tego zdania. Według mnie wskazuje ono na - właśnie - współistnienie, równoważność bytu oraz prawdy jako przypadłości jego istnienia. To współistnienie jest jednak automatyczne, czy wręcz - tautologiczne, dlatego owocniejsze wydaje się pojmowanie prawdy jako zgodności intelektu z rzeczywistością: [verum est adaequatio intellectus et rei], które można chyba opisać jako zgodność prawdy sądu z prawdą bytu, aby zadowolić wilka i owcę.

  Zgadzam się, że równoważność nie jest tożsama (ani nawet - równoważna) tożsamości .

  * http://www.ptta.pl/pef/pdf/p/prawda.pdf
 • @Jerzy Wawro 05:14:16
  //co wygląda na wycofywanie się rakiem z idiotyzmów, jakich Pani dotąd broniła. Z jednej strony jest to ruch pozytywny, a z drugiej świadczy o zerowej uczciwości intelektualnej.//

  Proszę Pana, Circ mówi po guziemu i ma prawo tak robić.
  Jeśli odkryła, że praca wykonana przez Księdza profesora z KUL przybliża do prawdy, w szczególności do zrozumienia genezy błędów współczesnej filozofii i dalej - prawa, myśli politycznej i gospodarczej, to jest jej prawem brać ten opis jako podstawę i punkt odniesienia.

  Jeśli Pan nie rozumie chińskiego, to nie znaczy, że Chińczycy są idiotami albo, że ich uczciwość intelektualna jest zerowa.
  Chce Pan z nimi dyskutować - musi się Pan nauczyć ich języka.
 • 4 minuta 5 sekunda
  Cytuję;- ''Czym jest prawda? prawdziwe jest to co jest, pisze Augustyn.
  To znaczy, że każdy byt o ile jest bytem jest verum, czyli prawdziwym, dlatego verum i ens są zamienne. Także Avinenna powiada- prawda każdej rzeczy jest właściwością jej bytu, czyli chodzi o prawdę jako odpowiedniość rzeczy i poznania.''

  http://www.youtube.com/watch?v=MxJlmOimgiw
 • Każdy lewak to osoba słaba mózgowo ze słabości grzechowych.
  (grzech odcina od prawdy)

  Przy tym lewak, że sam nie rozumie, pluje na wszystkich co rozumieją.
  I jeszcze wstydu nie ma.

  Sam się wynosi wysoko, by inni widzieli jak jest głupi.

  Jak nawrócić lewaka na rozum?
  Na ósmym stopniu pychy prawda już nie dociera do człowieka i nawet modlitwa za niego nie pomaga. Potrzebna jest modlitwa Kościoła.
 • @circ 13:04:30
  //To znaczy, że każdy byt o ile jest bytem jest verum, czyli prawdziwym, dlatego verum i ens są zamienne.//

  Z punktu widzenia logiki jest to klasyczny błąd (zastąpienie implikacji równoważnością).

  Każdy byt jest verum, ale nie każda prawda jest ens.
  Istniejący byt (np. DelfInn) jest prawdziwy.
  Prawdziwe twierdzenie (DelfInn jest ssakiem) nie jest jednak bytem.
 • Circ...
  Odważna niewiasta jesteś :) Stojąc na przeciwko tylu facetów w czerni z pałkami ...
 • @Asadow 17:23:34
  //Prawdziwe twierdzenie (DelfInn jest ssakiem) nie jest jednak bytem.//

  Kiedy wypowiedziałeś to zdanie, stało się ono częścią ciebie/bytu i równocześnie częścią prawdy, bo zaistniało poprzez ciebie. Nawet zdanie fałszywe, w momencie wypowiadania staje się częścią bytu go wypowiadającego/afirmującego/powołującego do zaistnienia, tyle, że fałsz upośledza prawdę, więc i byt, i kiedyś trzeba będzie to uleczyć.

  Ponieważ prawdę może wypowiedzieć tylko byt, jest ona jego częścią.
  wobec czego;
  Każdy byt jest verum, i odwrotnie.
 • @Aleksander 18:49:55
  To impuls, bez namysłu, pod wpływem konieczności. Tak było trzeba, coś zrobić po prostu, bo Marsz stał i zywioły szalały.
 • @Aleksander 18:49:55
  Asadow stał obok, to się tak bardzo nie bałam

  http://www.youtube.com/watch?v=Ptzeh8zBQDM

  [chociaż właściwie bałam się o Asadowa;-))) ]
 • @circ 21:35:30
  Jeśli jednak przyjmiemy, że:
  "Akt istnienia przejawia się w bycie w postaci własności istnieniowych (transcendentalnych). Są to (w wersji tomizmu konsekwentnego): realność (res), odrębność (aliquid), jedność (unum), prawda (verum), dobro (bonum) i piękno (pulchrum).",
  to prawdziwe zdanie, jako część bytu nie ma odrębności, zatem bytem nie jest.
  Część nie jest całością. Nie każda prawda jest bytem.
  Wiedza Boga nie jest Bogiem (chociaż jest prawdą).
 • @Asadow 23:23:42
  Żeby była jasność, to co tu robię to błąd ekwiwokacji, ponieważ prawda bytu nie jest tym samym, co prawda jako wartość logiczna zdania.

  Warto jednak zdawać sobie sprawę, przy jakich "warunkach brzegowych" twierdzenia filozoficzne są prawdziwe, inaczej dochodzi do nieporozumień.
 • Dla uporządkowania:
  (z Wikipedii)
  Klasyczna koncepcja prawdy jest najlepiej przedstawiona u Św. Tomasza z Akwinu. Słowo „prawda” może być rozumiane trojako:

  metafizycznie – verum est id, quod est. (Prawdą jest to, co jest.) Prawdziwe jest to, co istnieje. Prawda jest zamienna z bytem. Każda rzecz, o ile istnieje, jest prawdziwa. Prawda jest transcendentalium.
  teoriopoznawczo – verum est adaequatio intellectus et rei. Prawda zachodzi wówczas, jeżeli to co jest w naszym intelekcie jest zgodne z rzeczywistością.
  logicznie – verum est manifestativum et declarativum esse. Wszystko co wskazuje na prawdę, ukazuje ją, prowadzi do niej.
 • @Asadow 23:23:42
  aj.

  //to prawdziwe zdanie, jako część bytu nie ma odrębności, zatem bytem nie jest.//

  Błąd.
  Akt istnienia, który przejawia się w bycie to Stworzenie, autorstwo Boga. Mówimy tu o istocie. Człowiek to jednak odrębny od Boga byt, bo wolny + posiadający moc twórczą prócz wymienionych własności - nad tym filozofia powinna jeszcze głębiej się namyślić, czy do transcendentaliów nie dodać ''Creo'', moim zdaniem tak. Creo to własność, ale akt twórczy człowieka jest już całkowicie suwerennym od Boga aktem wolnej woli.

  Cokolwiek czynisz, myślisz, wypowiadasz, tworzysz jest częścią, ale jako akt przynależny do niepodzielnego bytu jest równocześnie całością. To tak, jak noga jest częścią tylko nominalnie, ale faktycznie całością, bo rozpatrywanie jej w oderwaniu nie ma najmniejszego sensu ani logiki.

  Wiedza Boga jest Bogiem i Prawdą (jestem drogą, prawdą i zyciem), tak jak twój intelekt i pamięć jest tobą, bo nie można go rozpatrywać w oderwaniu od ciebie.
 • @Asadow 23:30:00
  //prawda bytu nie jest tym samym, co prawda jako wartość logiczna zdania.//

  Już Krąpiec powiedział, że filozofia poznania to ślepa ulica. Rozum wypowiada się tu we własnej sprawie, jakby lustro odbijało lustro.

  To jest prawdą, co odbija się w lustrze, a by się odbijało, musi zaistnieć. To co zaistniało jest prawdą, nawet jeśli to zamysł umysłu, wyjawiony samemu sobie.
  Mówimy o metafizyce, bo jest na czubku, reszta tylko konsekwentnie wynika z dogmatów. ''Prawdziwe jest to, co istnieje. Prawda jest zamienna z bytem.''
 • @Asadow 23:32:11
  O to się Wawro wściekł, że prawda jest zamienna z bytem i nazwał mnie debilem, czy czymś.

  Taki dureń, jak zwykle.
 • @circ 01:21:21
  //Wiedza Boga jest Bogiem i Prawdą//
  Brakuje tu co najmniej woli. Miłość też nie jest tożsama z wiedzą.
  Hę?

  //twój intelekt i pamięć jest tobą, bo nie można go rozpatrywać w oderwaniu od ciebie.//
  Czy gdybym stracił pamięć (zdarza się przecież), czy przestałbym być sobą?
  To, że jestem konieczny dla istnienia mojego intelektu i pamięci nie oznacza, że intelekt i pamięć są konieczne dla mojego istnienia (niestety :-(

  //To tak, jak noga jest częścią tylko nominalnie, ale faktycznie całością, bo rozpatrywanie jej w oderwaniu nie ma najmniejszego sensu ani logiki.//
  W takim razie od tej pory będę się zwracać wyłącznie do Twojej nogi (prawej - dla skupienia uwagi).
  Witaj nogo Circ. Czy wiesz, że faktycznie jesteś całością Circ? Jak Ci się tu bloguje i w ogóle, co słychać?
 • @circ 01:30:52
  no... nie przezywajcie się ;-)
  (idiotką zdaje się i do tego z zerową uczciwością intelektualną).

  Co zrobić... chyba przyjąć naukę, że warto zawsze spróbować określić, jakim Twój rozmówca posługuje się językiem. Nawet jeśli używa znanych wyrazów, to mogą one mieć dla niego inne znaczenie.
  Tak jak zrobiłaś to pod swoją następną notką w odniesieniu do języka Kaczyńskiego.
  Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w przypadku języków filozofii bardzo rzadko daje się dokonać pomiędzy nimi wiernego przekładu. Generalnie determinują one przestrzeń możliwych zdań i osądów, zatem nie każdy z nich nadaje się by dojść do prawdy, by ją wysłowić. Język metafizyki wydaje się być bardzo pierwotnym (nie obarczonym założeniami) i otwartym, dzięki czemu mógł zostać przyswojony przez teologię.
  Wiem, przepraszam - dość to wszystko oczywiste... tak tylko sobie na głos myślę i porządkuję...
 • @Asadow 01:54:18
  Jesteś czasem tak ograniczony umysłowo jak GPS, co mnie wqrawia off cours.

  //Brakuje tu co najmniej woli. Miłość też nie jest tożsama z wiedzą.
  Hę?//
  Nic nie brakuje i nic nie wolno dodać. Wola to władza nadana z mocy Boga jako prawo, nie własność istnienia. Miłość to właściwość/własność prawdy, a właściwość to nie część rzeczy tylko cecha. Istnienie to realność/verum, nie własność verum. Nie myl własności bytu z bytem. Zaczeliśmy od tego, że każdy akt prawdy jest prawdą i w tym sensie bytem. Jak mówię np ''stół'', to wypowiedziałam to na wieki i nieodwołalnie. Nigdy nie da się tego cofnąć, zapisało się na taśmie, jako moje i w tym sensie przynależy do ''ja'' jako byt/prawda.. Stało się to prawdą na wieczność.

  //Czy gdybym stracił pamięć (zdarza się przecież), czy przestałbym być sobą? //

  Już mówiłam że pamięci nie traci się nigdy, najwyżej pomiędzy świadomością a pamięcią następuje blokada. Ta blokada nie powoduje, że przestajesz być sobą, bo pamięć wraca po smierci, tylko inaczej. Są ludzie, którzy widzą bez oczu. Ciało jest afirmacją ducha, ale nie konieczną.

  //W takim razie od tej pory będę się zwracać wyłącznie do Twojej nogi (prawej - dla skupienia uwagi). //

  To, że wydaje ci się że mówisz do nogi, nie dowodzi, że że nie mówisz do mnie jako istoty niepodzielnej, dowodzi tylko tego, że wyobraźnia cię zwodzi, bo masz słaby rozum.
  A słychać co i widać.

  A tu masz przykład, jak pięknie można posługiwać się prawdą, by wywodzić logicznie jej aksjologię.

  ''O bezwzględności naszego podejścia do wartości życia zaświadczają emocje jakich doświadczamy w czasie obcowania ze śmiercią. I tak z jednej strony jako bohaterów widzimy osoby zdolne do poświęcania własnego życia dla Boga, dla ojczyzny, dla wolności innych ludzi, wreszcie dla innych większych wartości. Ale jednocześnie odrazę wzbudzają ci, którzy w imię tych wartości zabijają innych.

  To właśnie ukazuje jednoznacznie jak wielką wartością jest życie. Jednak bezwzględność tej wartości nie oznacza uznania jej za najwyższą. Jest ona jedynie odniesieniem dla innych wartości, z których jedne uznajemy za wyższe inne zaś za niższe.

  Problemem jest jednak wyrastanie wartości względnych i w wartości życia zakorzenionych na wyższe od samego życia. Oczywistym jest, że jedynie żywy człowiek cieszyć się może wolnością. Jedynie żywy może być zdrowy i szczęśliwy. Jednak brak tych wartości życia nie czyni samego życia bezwartościowym. Zabicie ubogiego, słabego, bezbronnego jest większą nawet zbrodnia przeciw wartości życia. Nie może być również tak, że za wartość najwyższą uznamy w końcu nasze prawo wyboru.

  Dlatego niebezpieczne jest propagowanie jakiegokolwiek wyłomu w uznaniu prawa człowieka do życia. Jakikolwiek bowiem wyłom uczyni z niego wartość względną i małą. Zycie innych przegra w ten sposób z egoistycznym w istocie pragnieniem własnego poczucia szczęścia, nawet gdy wynika ono z potrzeby poczucia bezpieczeństwa.''
  http://www.fronda.pl/blogi/czasami-warto-pomyslec/aksjologia-zycia,31101.html
 • @circ 02:38:46
  Zaczęliśmy od tego: //cytat: "To znaczy, że każdy byt o ile jest bytem jest verum, czyli prawdziwym, dlatego verum i ens są zamienne."
  Ja:
  Z punktu widzenia logiki jest to klasyczny błąd (zastąpienie implikacji równoważnością).//
  Jeśli każde A jest C to nie znaczy że A są tożsame z C. Aby tak było potrzeba jeszcze, by każde C było A. Czyli formalnie, jest to błędny, niepełny argument.

  Nie przypadkiem Bóg powiedział "jestem prawdą" a nie: "prawda jest mną". To znaczy coś innego. Wiedza Boga nie jest Bogiem w tym sensie, że posiada On jeszcze inne cechy, zatem nie jest ona wystarczająca do zdefiniowania Boga.
  Jest Nim w sensie substancjalnym, czyli że nie istnieje ona poza Nim.

  Zdaje się, że 100% naszego sporu leży w semantyce. "Co to znaczy, że coś jest czymś?".
  Może warto więcej energii poświęcać na uzgadnianie rozumienia słów, niż wykazywanie, że to rozmówca się myli?
 • @Asadow 03:55:18
  //Z punktu widzenia logiki jest to klasyczny błąd //

  Klasyczna logika nie ma zastosowania do chrześcijańskiej metafizyki, dlatego chrześcijaństwo musiało dodać do definicji Arystotelesa prawdę Objawioną.
  Tłuczemy o tym od początku, Guz to powtarza w każdym wykładzie. Masz dziwną cechę niezauważania słonia w menażerii.

  //Nie przypadkiem Bóg powiedział "jestem prawdą" a nie: "prawda jest mną".//
  Bo BYT jest przed prawdą- by ktoś mógł coś powiedzieć ( w tym wypadku o sobie), pierwsze musi BYĆ.
  Mistrz Eckhart mógł dzięki temu powiedzieć, że ''prawda jest Bogiem'' a dokładnie ''gdyby Bóg nie był prawdą, odrzuciłbym Boga''. Byt i prawda są więc zamienne.

  //''Wiedza Boga nie jest Bogiem...Zdaje się, że 100% naszego sporu leży w semantyce. "Co to znaczy, że coś jest czymś?".//

  Bo prawda nie jest wiedzą, ani odwrotnie. Wiedza jest obrazem, odwzorowaniem, nie istotą.
  "Akt istnienia przejawia się w bycie w postaci własności istnieniowych (transcendentalnych). Są to (w wersji tomizmu konsekwentnego): realność (res), odrębność (aliquid), jedność (unum), prawda (verum), dobro (bonum) i piękno (pulchrum)."

  Gdzie tu masz wiedzę? Cytujesz i nie rozumiesz. Prawda jest bytem, nie odwzorowaniem bytu. Adam i Ewa w Raju nie mieli wiedzy w sensie w jakim teraz (po grzechu) ją znamy. Wiedzę posiedli dopiero kiedy zjedli owoc z drzewa poznania ( stąd może filozofia poznania to parszywstwo)
  Nie potrzebowali mieć wiedzy, bo byli z Bogiem w doskonałej jedności i czerpali z prawdy. Wiedzieli natychmiast jeśli potrzebowali wiedzieć, umieć. Jedli ''mannę/wiedzę'', ale nie potrzebowali jej gromadzić, bo odkładana się psuła.

  Filozofia nieodmiennie prowadzi do mistyki, bo mistyka jest celem, a filozofia jednym ze środków.
  Zaufać, to zjednoczyć się na powrót.
 • @Asadow 03:55:18
  Czytaj uważniej po jednym zdaniu, a prędzej zrozumiesz. Zaangażuj wyobraźnię. I wywal stereotypy.
 • @DelfInn 08:35:25
  Zajrzałam do Gogacza. O ja pierdykam.

  Nie starczy mi żyć.

  Guz ma coś takiego że leci syntezą. Mój umysł to woli, bo mam dar rozumienia, stąd siedzenie w oślej ławce mnie nuży.

  Nie wiem, jak u ciebie było z matematyką, ale ja się permanentnie nudziłam, bo pojmowałam w lot.
 • @circ 05:30:34
  /Bo BYT jest przed prawdą- by ktoś mógł coś powiedzieć ( w tym wypadku o sobie), pierwsze musi BYĆ.
  Mistrz Eckhart mógł dzięki temu powiedzieć, że ''prawda jest Bogiem'' a dokładnie ''gdyby Bóg nie był prawdą, odrzuciłbym Boga''. Byt i prawda są więc zamienne.//

  Uwaga - teraz będzie łapanie za słówka, proszę zapiąć pasy i się nie wkurwiać!
  Czytam uważnie po jednym zdaniu. Mamy tu dwa zdania.
  Pierwsze rozumiem tak:
  1. Byt poprzedza Prawdę
  Drugie:
  2. Byt jest tożsamy z Prawdą
  Skoro 2., to 1. można zapisać jako:
  3. Prawda poprzedza Byt.
  ale nie może być 1. i 3.

  Łapanie za słówka bierze się stąd, że byt nie jest przed prawdą - prawda bytu i byt występują równocześnie i w tym sensie są zamienne.
  Jednak zgodziliśmy się (?), że prawda należy do transcendentaliów istnieniowych bytu, a byt nie jest swoim własnym transcendentalium istnieniowym (?), zatem w tym sensie byt i prawda nie są zamienne.

  Byt=(istnienie, istota) /*
  Istnienie=[realność (res), odrębność (aliquid), jedność (unum), prawda (verum), dobro (bonum) i piękno (pulchrum)]
  Jeśli byt i prawda są zamienne to moglibyśmy powiedzieć:
  Prawda=(istnienie, istota)
  Istnienie=[realność (res), odrębność (aliquid), jedność (unum), byt (ens), dobro (bonum) i piękno (pulchrum)]

  Jeśli jednak przyczyną istnienia jest wiedza Boga przy współudziale jego woli, to nie każdej wiedzy musi odpowiadać istnienie (byt). Twierdzisz, że wiedza nie jest prawdą i tu chyba leży główna rozbieżność, bo według mnie wiedza Boga jest prawdą.

  * - za Tomaszem z Akwinu - por. np. tu: http://mpp.nowyekran.pl/post/78424,arystoteles-filozofia-pierwsza-metafizyka-1-ks-iv

  Logika chyba nie tyle nie ma zastosowania do chrześcijańskiej metafizyki, co jest tylko ZASADĄ działania języka, w którym opisujemy - docelowo - prawdę. Poza tą zasadą potrzebne są pewne warunki początkowe - aksjomaty - prawda objawiona.
 • @Asadow 10:28:15
  //1. Byt poprzedza Prawdę
  Drugie:
  2. Byt jest tożsamy z Prawdą
  Skoro 2., to 1. można zapisać jako:
  3. Prawda poprzedza Byt.
  ale nie może być 1. i 3.//

  Tak jest jak nasz umysł działający w czasie patrzy na Absolut, który w czasie nie działa. Posługujemy się kolejnością rzeczy pierwszych dla porządku naszego myślenia o rzeczach tego świata, ale przecież nic nie wiemy o naturze Boga.
  Wiemy tylko, że Osoba Boga jest Prawdą. Nazywanie tej prawdy ''wiedzą'' to grube nadużycie, bo o naturze wiedzy nic nie wiemy, albo niewiele. Wiedza to bardzo umowne pojęcie wymyślone przez człowieka, który na wszystko musi walnąć etykietę, bo poczuc się panem wszystkiego. Mówienie o wiedzy Boga jest pychą, a pycha oddziela od prawdy. św. Tomasz po doświadczeniu mistycznym powiedział, że słowa więcej nie napisze, bo wszystko co napisał to słoma.

  Markul. Naprawdę przeceniasz się jak chodzi o swoje i ludzkie w ogóle możliwości, może dlatego, że ta kognitywistyka ci zawróciła w głowie.
  Pamiętaj też, że szatan skusił Adama i Ewę wiedzą.

  Zamiast lecieć dalej, pomedytuj z pokorą co św. Tomasz napisał, bo tam jest mnóstwo do przekontemplowania ( zrozumienia prawdy, nie wiedzy)
  Prawda to nie wiedza, ale raczej doświadczenie. Lepiej czekać na poznanie niż myśleć o poznaniu. Poznanie jest udzielane. Nie jest naszą zasługą. Naszą zasługą jest pokora.
  Czym jest kontemplacja? Nic w kontemplacji nie ma być twojego prócz utrzymywania w umyśle pytania do czasu otrzymania odpowiedzi.
  Tej pokory się naucz. Buddyści dawno to rozkminili. Są w tym dobrzy. Byli, bo buddyzm się skończył. Łaska została mu odebrana, bo teraz mają się nawrócić, już mogą, bo mają dostęp do Objawienia. Przedtem żyli w niedostępnych górach.
 • @circ 16:09:39
  //Markul. Naprawdę przeceniasz się jak chodzi o swoje i ludzkie w ogóle możliwości, może dlatego, że ta kognitywistyka ci zawróciła w głowie.
  Pamiętaj też, że szatan skusił Adama i Ewę wiedzą.//

  Chyba nie. Widzisz, to co wyprodukował Św. Tomasz, to była słoma. Czym w takim razie jest to, co produkuje większość ludzi (z nami włącznie)? Gównem i to rzadkim, niestety. Jednak nie wiemy, czy Akwinata dostrzegłby słomowatość swojej słomy, gdyby nie strawił życia na podlewaniu i nawożeniu jej, myśląc, że to róże i tulipany.
  Są różne drogi dojścia do takiej pokory, kiedy słowa nie są w stanie opisać poznanej prawdy.
  Sama przecież mówisz, że filozofia jest ważna, że od niej zaczyna się psucie świata i od niej może zacząć naprawa. Może - ale nie musi, bo zgadzam się, że prawda potrafi ominąć mozolne wchodzenie po schodkach myślenia i pojawić się na dowolnym piętrze za pomocą windy objawienia.
  A kognitywistyka zawróciła w bliskiej mi głowie, ale nie mojej ;-)
  Jeśli już mnie coś zawróciło w głowie, to byt jako informacja, cyfrowy wszechświat oparty na liczbach całkowitych.
 • @Asadow 00:14:37
  Ja się ciebie nie czepiam o to, że masz wady, każdy ma.
  Może jeszcze raz przeczytaj, bo co mam sie powtarzać, jak ty nie rozumiesz.

  Może tak ci powiem co to jest prawda. Jak jedziesz samochodem, to nie używasz wiedzy do każdego naciśnięcia pedału i kręcenia kierownicą-gdybyś to robił, wylądowałbyś zaraz na drzewie.

  Prawda to czerwone- stop, zielone- jedź. Wiedza nie ma tu zastosowania, bo mija się z działaniem o jakieś ułamki sekund, a to już jest oderwaniem, rozdwojeniem, nie-prawdą. Jak rozwiązujesz zadanie w cyfrowym świecie, to jest prawda, jak zaczynasz obserwować siebie, to już nie jest prawda, bo oderwałeś się od misji. Ilekroć obserwujesz że jesteś, nie jesteś.

  Nie jest prawidłowym- ''myślę, więc jestem'' ale ''jestem, więc myślę''
 • @Asadow 00:14:37
  - Jeśli rozum patrząc na tajemnicę, widzi ciemności, to nie dlatego, że w tajemnicy nie ma światła, ale raczej dlatego, że jest go zbyt wiele. Tak jak oczy ludzkie, kiedy kierują się bezpośrednio ku słońcu, aby patrzeć na nie, widzą jedynie ciemność. Ale któż powiedziałby, że słońce nie jest jasne. Wiara pozwala patrzeć na słońce Boga. Ponieważ jest przyjęciem Jego objawienia w historii. I faktycznie otrzymuje całą jasność tajemnicy Boga – powiedział Ojciec Święty Benedykt XVI.
 • @circ
  A jednak Asadow ma rację. To znaczy, Pani też. A to dlatego, że mówicie o dwóch różnych sprawach. Według Tomasza z Akwinu Samoistne Istnienie (ipsum esse) ma taką strukturę bytową, że Jego istota jest tożsama z Jego istnieniem. Natomiast nasza struktura bytowa nie jest absolutem, dlatego 6 własności istnieniowych (transcendentalia) są zamienne z bytem, ale byt nie jest zamienny z nimi. To działa w jedną stronę. Cytowała Pani o. Krąpca, ale nie do końca, gdyż on i inni tomiści z KUL-u uważają, że każdy byt stworzony jest prawdziwy, ale prawda nie jest bytem. Tylko u Pana Boga to działa w obie strony. Jeżeli ks. Guz mówi tak o wszystkich bytach, a nie tylko o Bogu, to popada w neoplatonizm, gdzie wszystko jest we wszystkim, ale jako absolwent KUL-u nie powinien tak czynić.
  „Tworzenie“ (creo) nie może być własnością transcendentalną, gdyż nie przysługuje każdemu bytowi. Jest wyrazem, manifestacją intelektu, zmysłów i woli, a te są własnościami istoty, czyli przypadłościami, i przynależą tylko do pewnej grupy bytów.
  Mistrz Eckhart, to nie najlepsza mistyka; za dużo naczytał się jednak neoplatońskiego pseudo-Dionizego, Proklosa, Plotyna. Św. Jan od Krzyża lepszy.
  Pozdrowienia
 • @Marek P. Prokop 13:23:30
  Wykłady ks Guza znamy w postaci "mówionej", gdzie zrozumiałe jest używanie skrótów myślowych oraz pozostawianie pewnych niezamierzonych nieścisłości.
  Dzięki za wyjaśnienie.

  Pozdrawiam
 • @Marek P. Prokop 13:23:30
  Dzięki .

  Jestem pod wrażeniem zawodowstwa.

  Jak znajdę w którym to jest wykładzie Guza, podrzucę.
  Guz sledząc wszystko, włącznie z nowinkami i przepuszczając przez potezną wiedzę i geniusz, poczynił jakieś nowości w tej nauce.
  Poszukam niedługo.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY

więcej